Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks drogowy w Art. 22 jasno reguluje kwestię pierwszeństwa zmiany pasa ruchu. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy kierowca chce zmienić pas, na którym znajduje się inny samochód to obowiązany jest ustąpić mu pierwszeństwa, i poczekać na najbliższą możliwość zmiany pasa. Oczywiście przy tym manewrze niezbędnym jest sygnalizacja o swoich zamiarach kierunkowskazem.
REKLAMA
Kto pojedzie pierwszy na drodze trzy pasmowej?
REKLAMA
Sprawa komplikuje się gdy na jezdni pojawiają się 3 pasy w jednym kierunku i na skrajnych pasach jadą kierowcy, którzy jednocześnie chcą wjechać na pas środkowy. Wcześniej wspomniany Art. 22. reguluje również i tą kwestię, ponieważ w takiej sytuacji następuje zasada pierwszeństwa z prawej strony. Kierowca jadący lewym skrajnym pasem powinien ustąpić pierwszeństwa zmiany pasa ruchu kierowcy jadącego prawym skrajnym pasem.
Oczywiście przy wykonywaniu takiego manewru należy zachować szczególną ostrożność i mieć „oczy dookoła głowy”. Należy pamiętać, że obszar widziany przez boczne lusterka jest ograniczony i samochód jadący prawym skrajnym pasem może zostać przez nas nie dostrzeżony. W przypadku zmiany pasa warto jest się obejrzeć przez ramie, w celu upewnienia, się że droga jest pusta i manewr nie spowoduje zagrożenia dla innych uczestników drogi.
Droga zwężająca się, bez oznakowania i rozdzielenia pasów. Co wtedy?
REKLAMA
Podobnie sprawa wygląda w przypadku drogi zwężającej się, nie rozdzielonej pasami ruchu i nie oznaczonej znakami informującymi, z której strony pas się kończy. W takim przypadku działa również zasada prawej strony i pierwszeństwo przejazdu ma zawsze samochód jadący z prawej strony. Zaznaczyć należy jednak, że kierowca jadący prawym pasem, nie ma prawa wyprzedzać samochodów jadących lewym pasem, chyba że pojazd poprzedzający zatrzymał się sygnalizując manewr skrętu w lewo. Jest to sytuacja, w której wyminięcie pojazdu z prawej strony jest dozwolone.
Przepisy w teorii mogą w sposób znaczny różnić się od praktyki i zostać drastycznie zweryfikowane w czasie poruszania się w ruchu drogowym. Z tego względu każdy manewr zmiany pasa, należy wykonać z zachowaniem szczególnej ostrożności i z zasadą ograniczonego zaufania. Nie zawsze kierujący poruszający się po tej samej drodze może mieć świadomość o pierwszeństwie przejazdu lub jego braku.
Kierujący pojazdem przed zmianą pasa powinien zawsze rozejrzeć i upewnić o możliwości wykonania tego manewru, ponieważ okazać się może że kierowca jadący obok, może nas nie dostrzec lub celowo nie chce przepuścić z powodu błędnej interpretacji przepisów. Każdorazowy manewr zmiany pasa powinno wykonać się w miarę możliwości płynnie i spokojnie, bez gwałtownych ruchów kierownicą i z zachowaniem odległości od pojazdów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.