REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Silnik dławi się przy przyspieszaniu. Zobacz co to oznacza

Dodajesz gazu, a w tym momencie silnik zaczyna się dławić? To dość popularny problem starszych pojazdów. Dziś postanowiliśmy wyjaśnić z czego może to wynikać.

Silnik bierze olej, ale nie kopci? To nie zawsze oznacza usterkę.

Dla tego tekstu spore znaczenie ma wyjaśnienie dwóch kwestii. Po pierwsze tego, co to znaczy że silnik pobiera olej. Po drugie tego, jak duże zużycie należy uznać za niepokojące.

Hybryda: wymiana baterii kosztuje majątek? Nie zawsze!

Samochód hybrydowy jest w stanie łączyć napęd spalinowy i elektryczny m.in. za sprawą zastosowania akumulatorów. Te nie mają dużej pojemności, mimo wszystko kiedyś trzeba je wymienić. Ile to będzie kosztować? Sprawdziliśmy.

Drgania kierownicy po wymianie opon. Co oznaczają?

Byłeś u wulkanizatora i zauważyłeś, że po wizycie na kierownicy pojawiły się drgania? To może wskazywać na błędy popełnione przez mechanika. Gdzie szukać źródła problemu? Podpowiadamy.

REKLAMA

Niebieski dym: diesel wymaga poważnej naprawy?

Jest cała seria symptomów, które mogą wskazywać na awarię silnika. A jednym z częściej spotykanych jest niebieski dym. Diesel w takim przypadku może zużywać olej silnikowy. Jak to sprawdzić i na jakie usterki wskazuje objaw? Sprawdź w naszym materiale.

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Podczas zakupu pojazdu używanego warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny i historię serwisową. Kupujący powinien też przyjrzeć się standardowi wyposażenia. Jak to robić? Ciekawą opcją jest możliwość skontrolowania wyposażenia samochodu po numerze VIN.

Drgania kierownicy przy hamowaniu: co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Wyobraźcie sobie scenariusz, w którym podczas hamowania w swoim aucie czujecie wyraźne bicie na kole kierownicy. Co oznacza taki objaw, czy usterka jest poważna i wreszcie jak skutecznie się jej pozbyć? To pytania, na które zaraz odpowiemy.

Jazda w czasie gołoledzi. Zestaw wskazówek dla kierowców.

Jednym z trudniejszych warunków drogowych jest gołoledź. Jako że osadza się ona na asfalcie, usypia czujność kierowcy. Nawierzchnia natomiast jest ekstremalnie śliska. Jak powinna wyglądać jazda w czasie gołoledzi?

REKLAMA

Jazda samochodem przy silnym wietrze. Jak się zachować?

Zjawiska pogodowe w Polsce zaczynają się intensyfikować. Jak zatem zachować się, gdy kierowca zostanie zaskoczony w trasie przez mocne podmuchy? Jazda samochodem przy silnym wietrze może być sporym wyzwaniem.

Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!

Start stop już od lat jest standardem na rynku motoryzacyjnym. Układ automatycznie unieruchamiający silnik w czasie postoju np. na światłach miał przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną. Mechanicy i kierowcy mają jednak co do tego wątpliwości. Jakie? Zaraz je opiszemy.

Gdzie jest gaśnica w samochodzie? Dowiedz się jak ją znaleźć!

Gaśnica w samochodzie jest nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia, ale także elementem gwarantującym bezpieczeństwo. To za jej sprawą kierowca może reagować np. w razie pojawienia się pożaru. Jak ją znaleźć?

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie w Niemczech?

Unia Europejska w bardzo wielu kwestiach powinna stanowić monolit prawny. To nie odnosi się jednak do obowiązkowego wyposażenia pojazdów. A więc czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie w Niemczech?

Jazda samochodem podczas deszczu: zasady bezpieczeństwa dla kierowców

Intensywne opady deszczu stanowią realne zagrożenie podczas jazdy. Ograniczają widoczność i zdecydowanie pogarszają właściwości trakcyjne. Jakimi zasadami zatem powinna kierować się jazda samochodem podczas deszczu? Odpowiadamy.

Apteczka w samochodzie: obowiązkowa czy nie?

Myśląc o obowiązkowym wyposażeniu samochodów, kierowcy bardzo często wskazują apteczkę. Tylko czy jej obecność jest niezbędna według polskich przepisów? No właśnie nie. Ale to wynika wyłącznie z niekonsekwencji. Czemu? Sprawdź.

Jazda samochodem w czasie burzy: o czym pamiętać?

Pogoda w Polsce bywa coraz bardziej zmienna. A zmienność często przyjmuje formę rzęsistych opadów deszczu oraz wyładowań elektrycznych. Co dla kierowcy oznacza jazda samochodem w czasie burzy i jak powinien się zachować w takiej sytuacji? Jest kilka zasad.

100 tys. zł za auto klasy premium, czyli jak kryzys zmienił rynek

Koncerny motoryzacyjne najgorsze mają za sobą. Teraz skupiają się na odbudowaniu tego, co straciły przez pandemię. Efekty tego dobrze widać w klasie premium. Świetnie wyposażony kompakt luksusowej marki można obecnie kupić w cenie podobnego auta klasy popularnej.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2020 r. O czym nie wolno zapominać?

Przepisy warunkują nie tylko konstrukcję pojazdu i wymogi dotyczące np. świateł. Odnoszą się też do takiego pojęcia jak obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co każde auto jeżdżące po Polsce musi posiadać na pokładzie? Sprawdź.

Gaśnica w samochodzie: legalizacja ma kolosalne znaczenie!

Legalizacja gaśnicy w samochodzie gwarantuje sprawność urządzenia gaszącego. Jak się ją wykonuje, jak często należy powtarzać i czy jej brak oznacza dla kierowcy mandat? To postanowiliśmy właśnie sprawdzić.

Awarie hamulca elektrycznego: objawy usterek i przyczyny

Funkcje komfortowe mają to do siebie, że choć zwiększają wygodę prowadzenia, z czasem muszą ulec usterce. Dziś opowiemy o tym, jakie są awarie hamulca elektrycznego.

Jak szybko schłodzić wnętrze samochodu? Opis krok po kroku

Lato, wysokie temperatury i… upał panujący w kabinie pasażerskiej. Dziś opowiemy o tym jak szybko schłodzić wnętrze samochodu i jak spotęgować pracę pokładowej klimatyzacji. Zobaczcie naszą instrukcję krok po kroku.

Urwana świeca żarowa. Co z nią zrobić?

Bez sprawnej świecy żarowej nie ma sprawnego silnika diesla. Stąd konieczność ich wymiany. Niestety procedura nie jest prosta. Bo w jej trakcie może dojść do urwania świecy żarowej. Co wtedy?

Hamowanie silnikiem: co to jest i co daje?

Nie od dziś wiadomo, że kluczowe znaczenie dla spalania ma nie tylko wybór właściwej jednostki napędowej, ale i technika jazdy. A jedną z ważniejszych umiejętności jest hamowanie silnikiem. Co to właściwie jest i jakie korzyści przynosi?

Najczęściej kupowane auta używane: czy Polacy wybierają marki bezawaryjne?

Polacy mają swoje upodobania zakupowe. Tylko czy te zgrywają się np. z obiektywnymi kryteriami w postaci bezawaryjności aut?

Top 10: Najbardziej niezawodne marki samochodów 2020 r.

Dowiedz się, jakie są najbardziej niezawodne samochody używane. Poznaj, w jaki sposób oceniano ich niezawodność oraz dlaczego warto przed zakupem auta zobaczyć ranking marek samochodowych.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

Jak wymienić baterie w kluczyku VW? Scyzoryk starego i nowego typu

Kluczyk to dziś pilot centralnego zamka i system identyfikujący kierowcę. A takie urządzenie wymaga zasilania - bateryjnego zasilania. Co gdy akumulator zużyje się? Dziś powiemy o tym, jak wymienić baterie w kluczyku VW.

Instalacja LPG do diesla - czy to jest wykonalne?

O instalacjach gazowych mówi się głównie w kontekście silników benzynowych. A co z dieslem? Ten również może być zasilany LPG. Czemu zatem nie jest? Bo problem dotyczy nie tyle rodzaju paliwa, co... technologii wtryskowej.

Uszkodzona gruszka turbiny: objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Turbosprężarka to nie tylko zestaw dwóch wirników. To także gruszka, a właściwie zawór podciśnieniowy. Element ten podlega usterkom. A dziś opowiemy o tym, jak rozpoznać że jest uszkodzona gruszka turbiny.

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?

Wyobraźcie sobie upał i klimę w samochodzie, która… nie działa! Powód usterki? Bardzo często decyduje o niej uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak powstaje usterka i ile kosztuje jej usunięcie? Już odpowiadamy.

Jak wymienić baterie w kluczyku BMW? Modele E60, E90, E87, E70

Pilot do samochodu z biegiem lat stał się zaawansowanym urządzeniem technicznym. A to oznacza, że wymaga swojego źródła zasilania. Baterie niestety mają to do siebie, że z czasem wyładowują się. Warto zatem wiedzieć jak wymienić baterie w kluczyku BMW.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Zmatowiały lakier na samochodzie. Jak poprawić wygląd auta?

Bardzo często widać na ulicach miast auta, które czerwone… to kiedyś były. Teraz mają kolor bardziej przypominający malinę. Czy zmatowiały lakier na samochodzie da się naprawić i jak to zrobić?

Objawy pustej klimatyzacji. Kiedy konieczne jest dobicie odczynnika?

Klimatyzacja poprawia komfort podróżowania. Jej problem polega jednak na tym, że kierowcy wykrywają problemy związane z jej pracą dopiero wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Dziś opowiemy o tym jakie są objawy pustej klimatyzacji i z czego ubytek odczynnika może wynikać.

Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza?

Podczas jazdy z kanałów wentylacyjnych wydobywa się chłodne powietrze. Natomiast po zatrzymaniu się przed światłami staje się ledwie letnie? Gdy klimatyzacja nie chłodzi na postoju, może to oznacza poważną usterkę. Jednak nie zawsze!

Zatarta sprężarka klimatyzacji: objawy usterki schładzacza

Letnie upały i samochodowy schładzacz, który… nie działa. To jeden z najczarniejszych scenariuszy kierowców. Opis staje się jeszcze bardziej dramatyczny, gdy winna jest zatarta sprężarka klimatyzacji. Objawy tego uszkodzenia są dość oczywiste.

Angielskie światła: jak rozpoznać wyspiarskie reflektory?

Angielskie światła niestety nie są homologowane do użytkowania e kontynentalnej Europie. A to szczególnie kluczowe z punktu widzenia zakupu samochodu, który jest eksploatowany np. w Polsce, ale kilka lat temu przeszedł przeróbkę, ewentualnie podczas zakupu używanych lamp.

Jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Podpowiadamy

Obecnie w samochodach stosowane są nie tylko turbosprężarki, ale i intercoolery. Jakie jest zadanie tego drugiego i jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Oto pytania, na które poszukamy dziś odpowiedzi.

Felgi aluminiowe używane: warto w nie inwestować?

Nic tak nie dodaje uroku autu jak... lakier metalic i felgi aluminiowe. Te drugie niestety mogą stanowić spory wydatek. Jak szukać oszczędności? Część kierowców wybiera felgi aluminiowe używane. Tylko czy to dobry pomysł?

Uszkodzona sonda lambda: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Silnik w samochodzie od lat staje się precyzyjną aparaturą służącą do spalania paliwa. A jednym z pierwszych nowoczesnych wynalazków stosowanych w nim była sonda lambda. Jakie są jej uszkodzenia i jak się objawiają? Dziś o tym opowiemy.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na klapę? Opis krok po kroku

A gdyby tak na wyjazd wakacyjny zabrać rowery? To niezwykle proste szczególnie w przypadku, w którym kierowca zdecyduje się na montaż bagażnika rowerowego na klapę. Cały proces można tak naprawdę opisać w kilku punkach.

Jak wymienić żarówkę H7 w Peugeocie 207? Instrukcja krok po kroku

Kontynuujemy nasz cykl porad motoryzacyjnych. Tym razem na warsztat wzięliśmy francuski hit sprzedaży. Zadanie na dziś? Opowiemy o tym jak wymienić żarówkę H7 w Peugeocie 207.

Pasek wielorowkowy: co ile wymiana?

Jeżeli w silniku są elementy, których rola jest niedoceniana przez kierowców, z pewnością jest to pasek wielorowkowy. Co ile wymiana tego napędu powinna być standardem? To właśnie sprawdziliśmy.

Uszkodzona turbina: objawy, na które musisz zwrócić uwagę!

Doładowanie powoli staje się rynkowym standardem. A to oznacza, że każdy kierowca prędzej lub później będzie dotknięty takim problemem jak uszkodzona turbina. Objawy awarii są jednak dość oczywiste.

Zużyte tuleje tylnej belki: objawy pozna każdy kierowca

Zawieszenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. A jedną z popularniejszych usterek w samochodach używanych są zużyte tuleje tylnej belki. Objawy i sposób naprawy tylnej osi to temat, który poruszymy w dzisiejszym materiale.

Stukający wtryskiwacz. Jaką awarię oznacza?

Silniki wyposażone w układ Common Rail charakteryzują się wysoką kulturą pracy. Może się jednak zdarzyć, że system wtryskowy w samochodzie zaczynie zachowywać się nieco głośniej. Co oznacza stukający wtryskiwacz?

Jak przerobić światła przeciwmgielne na dzienne? Czy to legalne?

Nie ma co ukrywać. W świecie motoryzacyjnym jest tyle patentów, ilu kierowców. Dziś zatem czas na pytanie: jak przerobić światła przeciwmgielne na dzienne? Poszukajmy odpowiedzi i sprawdźmy na ile to jest legalne.

Problem ze zmianą biegów. Co może oznaczać?

Silnik dostarcza moc, ta jednak zanim trafi na koła jest transferowana za pośrednictwem skrzyni biegów. Jej sprawność ma zatem potężne znaczenie dla samochodu. Jaki kierowcy mają najczęściej problem ze zmianą biegów?

Jak odblokować hamulec ręczny elektryczny?

W XXI wieku nastąpiła w motoryzacji era elektronizacji. Skutek? W samochodach wszystko zaczyna pracować automatycznie - klimatyzacja, światła, a nawet hamulec pomocniczy. To oczywiście rodzi nowe usterki. A więc jak odblokować hamulec ręczny elektryczny?

Uszkodzone felgi aluminiowe. Naprawiać czy zmienić na nowe?

Podczas codziennej eksploatacji nietrudno o uszkodzone felgi aluminiowe. Co w takim przypadku? Lepiej jest obręcze naprawiać czy wymienić na nowe?

Co będzie tańsze: elektryk z dopłatą czy hybryda?

Sprawdzamy, jakie modele elektryczne można kupić z rządowym dofinansowaniem i ile finalnie będą kosztowały. Oraz jak ich ceny się kształtują w porównaniu z klasycznymi hybrydami.

REKLAMA