CNG a LPG - jakie są różnice?
REKLAMA
REKLAMA
CNG a LPG - skład:
Dla każdego chemika różnica w składzie jest oczywista. CNG (czyli Compressed Natural Gas) składa się głównie z cząsteczek metanu. LPG (czyli Liquefied Petroleum Gas) to natomiast mieszanina propanu, propenu, butanu i butenu. Ostateczny skład autogazu zależy w dużej mierze od pory roku, ale i rynku, na którym jest sprzedawany.
REKLAMA
CNG a LPG - cena na stacji:
Za litr LPG należy zapłacić około 2 złotych. W przypadku CNG cena sięga 3,39 złotego - jest jednak wyliczana na każdy m3.
CNG a LPG - dostępność:
Dystrybutory tankujące LPG można spotkać praktycznie na każdej stacji sieciowej. Niestety nieco gorzej ma się sytuacja z tankowaniem CNG. Ilość punktów oferujących tego typu usługi nadal jest ograniczona. Jakie jest remedium? Można kupić urządzenie składające się z niewielkiego kompresora i tankować gaz w domu - oczywiście pod warunkiem, że w budynku występuje podłączenie do infrastruktury gazowej.
CNG a LPG - koszt montażu instalacji:
Instalację LPG można zamontować w większości samochodów benzynowych - kwoty startują zazwyczaj od 2,5 tysiąca złotych. Co z instalacją CNG? Tu już pojawia się problem. A ten dotyczy nie tyle samego układu zasilającego, co konieczności ulokowania zbiornika na gaz. Dlatego układy CNG są spotykane przede wszystkim w przypadku fabrycznego montażu - producent ma większą możliwość przeróbek pod kątem lokalizacji zbiornika gazu. Tego typu pojazdy w swojej ofercie ma m.in. Volkswagen, Fiat, Opel czy Iveco.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.