REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Logistyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Moment powstania przychodu przy sprzedaży towaru w ramach magazynu konsygnacyjnego

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) brak jest odrębnych regulacji odnoszących się do momentu powstania przychodu w przypadku sprzedaży dokonanej za pomocą magazynu konsygnacyjnego. Zatem jakie przepisy stosować?

Można kupić bilety na autobus przez Internet i aplikację Mobilis

Pasażerowie podróżujący autobusami mogą kupić bilety przez aplikację mobilną lub Internet. Co więcej, jest także możliwość zapłacenia kartą płatniczą podczas zakupu biletu u kierowcy. Choć trudno w to uwierzyć, ale wciąż są to rozwiązania nowatorskie na polskim rynku przewozów autobusowych.

Nowe zasady stosowania płacy minimalnej dla kierowców

Znamy propozycje przepisów odnoszących się do stosowania płacy minimalnej dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. W jakim przypadku polskie firmy będą musiały płacić kierowcom więcej niż dotychczas?

E-sklepy będą działać sprawniej dzięki nowoczesnym systemom informatycznym

Według szacunków ekspertów wartość sektora e-commerce w 2020 roku przekroczy poziom 64 mld zł. E-sklepy będą się rozwijać lepiej, dzięki nowoczesnym systemom informatycznym.

REKLAMA

Kto ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pasażera Kolei?

Kto ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pasażera Kolei? Informuje o tym rozporządzenie, które weszło w życie 9 maja 2017 r.

DTW Logistics i ProDeck rozszerzają współpracę

DTW Logistics i ProDeck rozszerzają współpracę w zakresie logistyki. Jest to związane z ekspansją ProDeck do krajów Europy Południowej.

Senat za ustawą w sprawie przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Do 12,5 m głębokości zostanie pogłębiony tor wodny Świnoujście-Szczecin. Dzięki nowym przepisom uproszczeniu ulegną procedury środowiskowe w zakresie potwierdzania ich zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii

Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?

REKLAMA

Magazyn bez włączników świateł

Ile wynoszą koszty energii elektrycznej w magazynie? Czy w obecnych czasach jest sens montowania włączników świateł w magazynach, czy wystarczy wyposażyć hale w układy zarządzania oświetleniem?

Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE

Polscy przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi transportu towarów na rzecz firm spoza UE. W takich przypadkach należy rozpatrzyć, w jaki sposób takie transakcje są traktowane z puntu widzenia podatku VAT.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na paliwo do samochodów zastępczych

Na czas naprawy samochodu firmowego często przedsiębiorcy otrzymują pojazd zastępczy. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakup paliwa do samochodów zastępczych?

Ustawa regulująca czas pracy na statkach śródlądowych została przyjęta przez sejm

W myśl nowej ustawy przyjętej przez sejm, pozostawanie w stanie gotowości do pracy, będzie się liczyć jako czas pracy.

Czy PLL LOT wciąż szukają inwestora?

Realizowany od kilku lat plan naprawy funkcjonowania Polskich Linii Lotniczych LOT chyba przynosi spodziewane efekty. Jak poinformował obecny prezes spółki Rafał Milczarski – LOT nie szuka inwestora ale partnera strategicznego. Co to oznacza?

Inwestycje kolejowe na trasie Warszawa-Poznań – pociągi pojadą szybciej

PKP Polskie Linie Kolejowe inwestuje w infrastrukturę linii kolejowej na odcinku Warszawa-Poznań. Modernizacja ma na celu znaczne zwiększenie komfortu podróży. Co obejmuje?

Prognoza dla stawek czynszu za wynajem powierzchni magazynowych w 2017 r.

Jaka jest prognoza na 2017 r. dla stawek czynszów za wynajem powierzchni magazynowych? Prognozuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Czynniki, które ukształtują rynek nieruchomości logistycznych w 2017 r.

Jakie czynniki będą kształtowały rynek nieruchomości logistycznych w 2017 r.? Na pewno kluczową kwestią mogą być zawirowania gospodarcze w związku z Brexitem oraz wyborami w ważnych krajach UE. Co jeszcze?

Kiedy tor wodny Świnoujście-Szczecin będzie miał 12,5 m głębokości?

Tor wodny Świnoujście-Szczecin ma osiągnąć głębokość 12,5 m. Jaki jest szacowany czas realizacji inwestycji?

Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Firma logistyczna (polski podatnik VAT) wykonała 15.1.2017 r. na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportową. Usługodawca przewidział rabat w formie 5% skonta, jeśli zapłata nastąpi do 10.3.2017 r. Podatnik powziął wątpliwość, czy może ująć na fakturze z tytułu sprzedaży należność z uwzględnieniem skonta oraz, jak powinien rozliczyć skonto z punktu widzenia VAT, jeżeli usługobiorca zapłaci w przewidzianym terminie.

Rozliczenie VAT w transakcji łańcuchowej

Polska Spółka A dokonała sprzedaży towaru (maszyny) na rzecz niemieckiej Spółki B na warunkach Incoterms 2010: FCA Wrocław. Przy czym, towar ten został przetransportowany z Polski bezpośrednio do ostatecznego nabywcy – Spółki C (również z siedzibą w Niemczech), która nabyła tę maszynę od B. Transakcja pomiędzy B i C została zrealizowana na warunkach DAP wg Incoterms 2010. Za transport maszyny z Polski do Niemiec odpowiedzialny był podmiot B. Według jakich zasad Spółka A powinna rozliczyć dostawę towaru realizowaną na rzecz podmiotu niemieckiego B?

System monitorowania drogowego przewozu towarów

W dniu 25 stycznia 2017 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Projekt zakłada monitorowanie drogowego przewozu paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego. System monitorowania przewozu towarów będzie obejmował gromadzenie i przetwarzanie danych o przewozie towarów, w szczególności z zastosowaniem środków.

Zasady jazdy po węgierskich drogach - poradnik dla przewoźników

W wyniku wprowadzenia na drogach węgierskich opłat e-toll (lipiec 2013) polskie firmy transportowe ponoszą spore koszty związane z błędną interpretacją węgierskich regulacji przez polskich przewoźników.

Wpływ nowej ustawy o obrocie gruntami rolnymi na rynek nieruchomości magazynowych

Czy nowa ustawa o obrocie gruntami rolnymi wpływa na rynek nieruchomości magazynowych? Tak, jej skutki są coraz bardziej odczuwalne. W jaki sposób?

Odpłatne udostępnianie przystanków przewoźnikom przez Gminę

W dniu 12.02.2016r. została wydana indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP2/4512-957/15/BW w sprawie odpłatnego udostępniania przez Gminę przystanków poszczególnym przewoźnikom. Kwestię sporną stanowi zagadnienie, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących postawieniu i utrzymaniu przystanków.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

MSZ pomoże polskim przewoźnikom we Francji i Austrii

MSZ pomoże polskim przewoźnikom w rozwiązywaniem problemów we Francji i Austrii związanych z wieszaniem się systemów teleinformatycznych.

Jak dbać zimą o silnik maszyny budowlanej?

Bez względu na to, czy zimą nasze maszyny budowlane mają przestój, czy wciąż pracują warto odpowiednio zadbać o ich układ napędowy, zwłaszcza silnik. Jak to zrobić?

Transport z Polski do Iranu

Polska firma spedycyjna podjęła wyzwanie transportu maszyn do pakowania pojedynczych saszetek herbaty na trasie z Polski do Iranu. Na trasie liczącej ponad 5 tys. km trzeba było sprostać wielu wyzwaniom. Ładunek przetransportowano drogą lądową w 14 dni.

Kres dokumentacji papierowej w branży transportowej?

Czy, w ciągu 3-5 lat może nastąpić całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej z branży transportowej? Według ekspertów jest to możliwe, a całość będzie oparta na wykorzystaniu urządzeń telekomunikacyjnych.

VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Polscy podatnicy niejednokrotnie nabywają usługi transportu towarów od zagranicznych podmiotów (nieprowadzących działalności w Polsce i niezarejestrowanych na potrzeby VAT w Polsce). Usługi te mogą dotyczyć transportu wykonywanego w całości na terytorium Polski. W takich przypadkach należy pamiętać o właściwym rozliczeniu VAT.

ContiFleetReporting ułatwi zarządzanie ogumieniem we flocie

ContiFleetReporting to narzędzie, które dostarcza managerom flot danych na temat użytkowania ogumienia. Co więcej, system wskazuje obszary do obniżenia wydatków w zakresie utrzymania floty.

Zezwolenia na przewozy na wschód na 2017 r., czy polskim przewoźnikom to wystarczy?

Czy podpisane między Polską a Federacją Rosyjską porozumienie w sprawie limitów dla polskich przewoźników na przewozy dwustronne i tranzytowe jest dla polskiej strony satysfakcjonujące? Nie do końca.

Czy można płacić kartą płatniczą na poczcie?

W końcu można płacić kartami płatniczymi na poczcie. Z końcem października firma zakończyła instalację terminali płatniczych we wszystkich swoich placówkach. Według zapewnień Poczty Polskiej płatności odbywają się bez dodatkowych prowizji, a czy są ustalone minimalne limity transakcyjne?

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wchodzi w życie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która reguluje m.in. proces pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej.

Polski rynek transportu. Co, jak i gdzie transportują polskie firmy w 2016 r.?

Rynek transportowy w Polsce to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Co, jak i gdzie transportują polskie firmy w 2016 r.? Okazuje się, że najczęściej poszukiwaną usługą transportową był przewóz samochodów.

Czy stawka 0% VAT w przemieszczenie nietransakcyjnym nie zawsze bezwzględnie wymaga rejestracji w państwie członkowskim UE?

Wyrok TSUE: Stawka 0% VAT w przemieszczenie nietransakcyjnym nie zawsze bezwzględnie wymaga rejestracji w państwie członkowskim UE

Refakturowanie usług opodatkowanych za granicą

Jesteśmy polską Spółką zajmującą się międzynarodowym transportem towarów. Usługi świadczymy również na terytorium Niemiec i uczestniczyliśmy przy wynajęciu naczepy na rzecz jednego z naszych polskich kontrahentów (usługobiorców). Naczepa wynajęta została na okres 14 dni u niemieckiego usługodawcy, który do należnej kwoty doliczył niemiecki VAT (z naczepy korzystano wyłącznie na terytorium Niemiec). Mamy wątpliwość w jaki sposób możemy refakturować ww. usługę wynajmu naczepy na kontrahenta.

Zwolnienie z opodatkowania VAT transportu sanitarnego

Dnia 22 lipca 2016r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, sygn. IBPP3/4512-288/16/KS, w zakresie zwolnienia z opodatkowania VAT przewozu sanitarnego na podstawie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Wymagania dla transportu odpadów – zmiany od 24 stycznia 2018 r.

Minister Środowiska w drodze rozporządzenia określił nowe wymagania dla transportu odpadów. W wyniku wprowadzonych zmian wymagany będzie m.in. dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów, natomiast pojazdy przewożące odpady będą musiały być szczegółowo oznakowane. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 stycznia 2018 r.

Powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Tym samym powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Branża transportowa dostaje zadyszki

Wygląda na to, że w 2016 r. świetnie jak dotąd prosperująca branża transportowa zaczęła mieć kłopoty. Firmy zaczynają mieć kłopoty z utrzymaniem się na rynku.

Poprawki Senatu do noweli o transporcie kolejowym - wejdzie w życie w 2017 r.?

Senat zaproponował poprawi do nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Nowela wprowadza m.in. definicje stacji kolejowej oraz dworca kolejowego oraz reguluje wybór prezesa urzędu Transportu Kolejowego.

Przewozy do Rosji w 2017 r. Znamy liczbę zezwoleń

Znamy liczbę zezwoleń na transport do Rosji w 2017 r. W porozumieniu Polski i Rosji na 2017 r. zostało przyznanych Polsce więcej zezwoleń na transport do krajów trzecich niż w 2016 r.

Czy PKP Intercity zostanie sprywatyzowane?

Od jakiegoś czasu coraz głośniejsze stały się plotki o możliwości prywatyzacji PKP Intercity. W tej sprawie zabrał głos prezes PKP SA Mirosław Pawłowski. Odpowiedział też na pytanie dotyczące wprowadzenia wspólnego biletu na kolei.

Czy można zrefakturować koszt przejazdu taksówką wynajętą dla odwiezienia gości ze spółek powiązanych?

Podatnik będący spółką logistyczną gościł na spotkaniu biznesowym przedstawicieli spółek z nią powiązanych: spółki polskiej oraz spółki z Czech (nieprowadzącej działalności w Polsce). Podatnik nabył we własnym imieniu, ale na rzez ww. kontrahentów usługę transportową (taxi). Transport dotyczył gości ze spółek powiązanych. Faktura została wystawiona na Podatnika. Podatnik zamierza obciążyć kosztem usługi (refakturować) spółki powiązane.

Grunty rolne będące w posiadaniu przedsiębiorcy z branży logistycznej a podatek od nieruchomości

Posiadanie przez przedsiębiorcę z branży logistycznej nieruchomości gruntowych sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne nie zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. Nieruchomości, o których mowa powyżej, podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, o ile na ich obszarze nie jest prowadzona działalność gospodarcza inna niż działalność rolnicza. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości powstaje dopiero na skutek faktycznego rozpoczęcia wykonywania czynności gospodarczych na terenie nieruchomości.

Transport towarów opodatkowanych na zasadach ogólnych i według mechanizmu odwrotnego obciążenia

W dniu 7.01.2016 r. została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP1/4512-766/15/BM w sprawie zasad rozliczenia transportu towarów, z których część podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a część jest objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Eurosender - startup z rynku przesyłek kurierskich trafia do Polski

Na polski rynek wkracza Eurosender, startup który coraz śmielej poczyna sobie na rynku przesyłek kurierskich w UE. Słoweński operator kusi klientów indywidualnych i firmowych wygodą obsługi i niskimi kosztami usług. Czy zrewolucjonizuje rynek przesyłek tak jak swoje branże zrewolucjonizowały Uber i Spotify?

Przesyłkę Poczty Polskiej odbierzesz w kiosku RUCH

Poczta Polska podpisała umowę, na mocy której klienci będą mogli odbierać paczki w 7 tysiącach kiosków RUCHu.

I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Transporcie Kolejowym

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Transporcie Kolejowym, organizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry? Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa władze węgierskie doprecyzowały stanowisko w tej sprawie.

REKLAMA