REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może wykonywać prace konserwacyjne przy wózku widłowym?

Pracodawca, chcąc zaoszczędzić na kosztach, zlecił smarowanie układów oraz wymianę klocków hamulcowych wózka widłowego jednemu z pracowników, który wykonuje drobne naprawy samochodów w zakładzie pracy. Czy takie prace może wykonywać pracownik niemający uprawnień konserwatora wózków widłowych?

Co zrobić, gdy organ odmówi rejestracji samochodu?

Odmowa rejestracji samochodu oznacza, że pojazd nie będzie dopuszczony do ruchu. Od tej decyzji przysługuje jednak odwołanie. Sprawdź, co zrobić w takim wypadku.

Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?

Samochód wykorzystywany przeze mnie w działalności gospodarczej (środek trwały) uległ wypadkowi z winy innego użytkownika drogi. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Za naprawę tego auta zapłaciła firma ubezpieczeniowa z polisy sprawcy wypadku – pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. Czy kwota wypłaconego odszkodowania za naprawę powypadkową stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprowadzamy więcej aut używanych


Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w styczniu 2011 roku do Polski sprowadzono o prawie jedną czwartą używanych samochodów osobowych więcej niż miesiąc wcześniej czyli w grudniu 2010 roku.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Co zrobić gdy samochód w leasingu ma wady?

Auto kupione w leasingu ma wady. Ujawnienie się wad samochodów na leasingu będzie uprawniało do podniesienia zarzutów np. z rękojmi. Pytanie tylko do kogo skierować takie zarzuty? Do firmy leasingowej, czy do sprzedawcy?

Kradzież auta a odszkodowanie z ubezpieczenia

Ochronę przed finansowymi skutkami szkód wynikających z uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży auta zapewnia polisa ubezpieczenia autocasco. W określonych jednak sytuacjach za skradzione auto nie otrzymamy odszkodowania. W jakich?

Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?

Leasing jest wobec kredytu alternatywnym sposobem finansowania inwestycji w samochód. Należy jednak pamiętać, że leasing w sposób specyficzny określa prawa i obowiązki stron umowy.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu nie ma zastosowania jedynie do nieruchomości. Najem może dotyczyć także rzeczy ruchomych w tym samochodów. Co należy wiedzieć o najmie samochodu?

Kategoria T

Kategoria T umożliwia kierowanie ciągnikiem lub innym pojazdem wolnobieżnym.

Kategoria D

Kategoria D umożliwia kierowanie autobusem.

Kategoria D1

Kategoria D1 umożliwia jazdę autobusem przeznaczonym do przewozu maksymalnie 17 osób.

Kategoria C

Kategoria C umożliwia kierowanie pojazdem samochodowym o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Kategoria C1

Kategoria C1 upoważnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu.

Kategoria B

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania samochodu, samochodu z przyczepą, zespołem pojazdów oraz pojazdami kategorii AM.

Nissan 350Z – 300 koni za rozsądną cenę


Nissan 350Z to pochodzący z Japonii przedstawiciel gatunku pojazdów sportowych. Na jego agresywny charakter składa się zwarta i dynamiczna sylwetka, tylny napęd i mocny silnik w układzie V. Czy to auto składa się z samych zalet?

Kto może świadczyć usługi taxi?

Szykują się zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Kierowca zwykłego pojazdu osobowego będzie mógł przewozić osoby tylko wtedy, gdy uzyska licencję taksówkową. W innym przypadku narazi się na karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza dodatkowe wymagania dla instruktorów nauki jazdy, a także uprawnia starostów do kontrolowania szkół nauki jazdy. Regulacje te wejdą w Zycie 10 lutego 2012 roku.

Jake uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Ustawa o kierujących pojazdami podwyższa minimalny wiek osoby ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A z 18 na 24 lata. Co więcej, wprowadza 15-letni termin ważności prawa jazdy. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Kategoria B1

Prawo jazdy kategorii B1 upoważnia do kierowania czterokołowcem oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Kto może otrzymać prawo jazdy?


O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Kompendium: silniki Ford 2.0 TDDi/TDCi. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Dwulitrowe diesle Forda nie są niestety konstrukcjami niezawodnymi, choć zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają późniejsze jednostki, zaprojektowane wspólnie z koncernem PSA. Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o silniki 2.0 TDDi i 2.0 TDCi, możemy uniknąć wielu problemów technicznych. Podpowiadamy jak właściwie eksploatować turbodiesle w Fordach.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Czy filtr cząstek stałych można naprawić lub usunąć z układu wydechowego?


Wymiana filtra cząstek stałych to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. W dodatku jeśli użytkujemy auto tylko w mieście możemy być wręcz pewni, że awaria prędzej czy później się powtórzy. Czy jest zatem sposób, żeby usunąć awaryjny filtr z układu wydechowego auta?

Czy można odwołać się od wyniku egzaminu?

Wielu kursantów po nieudanym egzaminie czuło się skrzywdzonych. Mało kto jednak wie, że od wyniku nie zdanego egzaminu możemy się odwoływać.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak działają filtry cząstek stałych, dlaczego się psują?


Filtr cząstek stałych to jeden z najbardziej awaryjnych elementów współczesnych silników diesla. Systemy filtrów cząstek stałych takie jak DPF czy FAP miały dbać o ekologie wyłapując cząstki sadzy, a stały się zmorą kierowców i mechaników, wszystko przez ich totalne niedopracowanie.

Zmiana opon z zimowych na letnie, kiedy to zrobić? Ekspert radzi


Opony zimowe należy założyć na auto, gdy temperatura w dzień spadnie poniżej pewnego poziomu. Tak samo działa to w drugą stronę: na wiosnę warto zmienić zimówki na opony letnie.

Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie? Dlaczego nie należy jeździć na zimówkach latem?

Opony zimowe doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach, gdy pada śnieg, i tylko w takich warunkach należy ich używać. W lecie zimówki będą gorzej hamowały, gorzej poradzą sobie z deszczem. Dlatego dobrze jest wymienić opony już na wiosnę, gdy temperatury przez całą dobę będą już dodatnie.

Co robić gdy zabraknie paliwa? Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

Trudno nie zauważyć kontrolki informującej nas, że kończy się paliwo. Wielu kierowców po prostu ją ignoruje, bo „rezerwa wystarczy przecież na dojechanie”. Czasem jednak nie wystarczy i auto stanie w drodze. Czy to może być przyczyną awarii?

Nowy Opel Zafira ujawniony

Jak donosi brytyjski Autocar, znane już są szczegóły dotyczące najnowszego Opla Zafiry. Model zostanie zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

Best of test - Luty 2011

Pod koniec każdego miesiąca podsumowujemy testowane w tym czasie przez naszą redakcję auta i wybieramy najlepsze naszym zdaniem auta w kategoriach Rozum i Serce. W tym miesiącu na podium stanęły Honda Accord Tourer i Volkswagen Polo.

Co daje podtlenek azotu? Ile mocy można dodać i ile to kosztuje?

Podtlenek azotu to jeden z najprostszych sposobów, żeby radykalnie zwiększyć moc auta i to stosunkowo niewielkim kosztem. Już podstawowe instalacje "NOS" dodają silnikowi nawet 30 procent mocy, ale tylko przez kilkanaście sekund. Przy tym koszt jednej butli podtlenku azotu to około 300 złotych.

Jak poprawić system audio?



Fabryczne systemy audio bardzo często nie spełniają wszystkich oczekiwań właściciela auta. Dlatego można próbować je rozbudowywać. Poprawić można wiele, począwszy od możliwości samego odtwarzacza, a na jakości i mocy dźwięku kończąc.

Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do kierowania motocyklem oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Jak rozmawiać ze sprzedającym, czego można się dowiedzieć przez telefon?

Czasem nie warto jechać setek kilometrów, żeby przekonać się, że „nówka”, którą chcieliśmy kupić, to w rzeczywistości złom niewarty złamanego grosza. Dlatego dobrze najpierw porozmawiać telefonicznie z właścicielem auta, a kilka celnych pytań może oszczędzić nam dużo pieniędzy.

Kategoria A2

Kategoria A2 uprawnia również do poruszania się pojazdami kategorii AM.

Kategoria A1

Kategoria A1 upoważnia do kierowania motocyklem, motocyklem trójkołowym oraz pojazdami z kategorii AM.

Co dają światła do jazdy dziennej i jak z nich korzystać?

Automatyczne światła do jazdy dziennej są od 2011 roku elementem obowiązkowego wyposażenia nowych aut sprzedawanych w Unii Europejskiej. Co daje montaż świateł dziennych i w jakich warunkach można z nich korzystać?

Kategoria AM

Kategoria AM upoważnia do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.

Kiedy można łamać przepisy drogowe?


Czy można ewidentnie – nawet pod okiem policjanta – złamać przepisy i nie zostać ukaranym? Jest w kodeksie drogowym zapis taki jak „stan wyższej konieczności”, czyli działanie niezgodnie z przepisami, ale lepsze w danej, krytycznej sytuacji. Wtedy policjant powinien odstąpić od wymierzenia kary.

Genewa 2011: auta produkcyjne

Wśród genewskich premier nie zabraknie samochodów, które zmienią oblicza ulic. Tegoroczne targi są kolejnym etapem koreańskiej ekspansji w Europie. W poniższym zestawieniu prezentujemy auta, które na pewno zostaną wprowadzone do produkcji.

Jak LPG wpływa na zużycie silnika, jak powinna być wyregulowana instalacja gazowa?

Propan-butan (LPG) jest tańszy od benzyny, dlatego wielu kierowców decyduje się „zagazować” swoje auto. Problem w tym, że paliwo to tylko część wydatków eksploatacyjnych. Instalacja gazowa LPG kosztuje, podobnie jak jej utrzymanie i regulacja. W końcu - czy gaz LPG nie spowoduje szybszego zużycia silnika?

Jak kolor podświetlenia zegarów wpływa na kierowcę podczas jazdy?

Klasyczne zielone, nowoczesne niebieskie, albo krwiste czerwone – kolor podświetlenia zegarów w samochodach rzadko jest dobierany „na oko”. Producenci kształtują w ten sposób wizerunek marki. Przykład? Choćby nowy opel Astra, który po wciśnięciu przycisku "Sport" zmienia podświetlenie na intensywnie czerwone.

Zmiana opon a wskazania licznika prędkościomierza


Większe felgi to też przekłamanie wskazań prędkościomierza. Zmiana wielkości koła to również zmiana jego obwodu, od którego zależy prawidłowe działanie wskaźnika prędkości.

Czy przez zmianę opon licznik będzie przekłamywał?

Większe felgi doskonale prezentują się na każdym aucie. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniając rozmiar felgi, zmieniamy jednocześnie wielkość całego koła, a zatem i jego obwód, a to od tego parametru zależy działanie prędkościomierza.

Dlaczego nie działa ogrzewanie?

Przyczyny słabo działającego ogrzewania w samochodzie mogą być bardzo różne. W systemie ogrzewania mogą się popsuć zarówno elementy elektryczne, jak i mechaniczne. Naprawa niestety będzie kosztowna, głównie dlatego, że poważniejsze awarie wymagają rozmontowania całej deski rozdzielczej.

Co może popsuć się w rozruszniku?


Rozrusznik, jak każde urządzenie elektromechaniczne, w skrajnie niskiej temperaturze potrafi nas niemile zaskoczyć. Jakie to mogą być awarie i co robić, żeby na mrozie jak najlepiej korzystać z rozrusznika?

Jak wybrać bagażnik dachowy?


Wyjazdy autem na urlop wiążą się z koniecznością zabrania ze sobą różnych rzeczy, z których zamierzamy korzystać podczas wypoczynku. Zdolności transportowe naszych czterech kółek można powiększyć za pomocą zewnętrznych bagażników. Mocuje się je głównie na dachu. Są i takie przeznaczone do montażu na pokrywie bagażnika lub na holowniczym haku.

REKLAMA