REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.
Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy.

Dwuletni okres próbny

Najważniejszym rozwiązaniem, jakie przewiduje ustawa o kierujących pojazdami dla młodych kierowców to dwuletni okres próbny. W tym czasie młody kierowca będzie poddany szczególnym rygorom, jeśli chodzi o liczbę popełnianych przez niego wykroczeń.

REKLAMA

Za dwa wykroczenia w ruchu drogowym młody kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, a jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. Jeżeli popełni trzecie wykroczenie – straci prawo jazdy.

Wymogi okresu próbnego

Z dwuletnim okresem próbnym związane będą także inne wymogi i ograniczenia:

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem;

• między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie miał obowiązek odbycia szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i kursu praktycznego dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca nie będzie mógł pracować jako zawodowy kierowca (w tym nie będzie mógł prowadzić tego typu działalności gospodarczej).

Zobacz również: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Dozwolona maksymalna prędkość

Kolejnym ograniczeniem, z którym napotkają się młodzi kierowcy będzie dozwolona maksymalna prędkość, jaką będą mogli poruszać się na drogach.

REKLAMA

Na obszarze zabudowanym będą mogli jeździć maksymalnie 50 km/h, bez względu na to, czy znaki lub przepisy drogowe zezwalają na więcej. Oznacza to, że limit ten będzie ich obowiązywał również w nocy, kiedy to, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierowcy mogą poruszać się w obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h.

Jak sytuacja będzie wyglądać poza obszarem zabudowanym? Generalnie, młody kierowca będzie mógł w takich miejscach jeździć z prędkością 80 km/h (o 10 km/h mniej niż doświadczony kierowca). Na dwujezdniowych drogach ekspresowych i autostradach – 100 km/h (odpowiednio o 20 km/h i 40 km/h mniej niż doświadczony kierowca).

Przepisy wprowadzające okres próbny wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2013 roku.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA