Zakład ubezpieczeń może pozwać sprawcę wypadku
REKLAMA
REKLAMA
Jak powszechnie wiadomo ubezpieczenie OC chroni ubezpieczonego przed majątkowymi skutkami szkód, które zostały przez niego wyrządzone działaniem lub zaniechaniem. W praktyce oznacza to, że za szkody na osobie (inwalidztwo, cierpienia fizyczne i psychiczne, utrata możliwości zarobkowania wskutek utraty zdrowia), jak również szkody majątkowe (kasacja pojazdu, uszkodzenie rzeczy będących wyposażeniem samochodu itd.) będzie brał na siebie zakład ubezpieczeń.
REKLAMA
Sytuację tę odzwierciedla sam fakt, że za odszkodowaniem spowodowane wypadkiem możemy pozwać zarówno sprawcę, jak i jego ubezpieczyciela. Dla sprawcy oznacza to, że najczęściej dzięki ubezpieczeniu OC samochodu nie będzie w ogóle ponosił skutków majątkowych swoich działań.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu
Oczywiście należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód we własnym majątku. Tak więc dla sprawcy, który posiada wykupione ubezpieczenie OC, ale nie ma ubezpieczenia AC, jedynym majątkowym skutkiem wypadku będzie konieczność pokrycia z własnego portfela szkód poniesionych we własnym majątku.
Roszczenia regresowe
REKLAMA
Są jednak przypadki, kiedy to zakład ubezpieczeń będzie mógł domagać się zwrotu odszkodowania jakie wypłacił za ubezpieczonego sprawcę, poszkodowanym przez niego osobom. Zgodnie z art. 43 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach zakładowi ubezpieczeń przysługiwać będzie prawo dochodzenia od ubezpieczonego, który był sprawcą wypadku, zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia odszkodowania. Jest to tzw. roszczenie regresowe.
Taką możliwość ubezpieczyciel będzie miał w sytuacji, gdy kierujący wyrządził szkodę umyślnie lub stało się to po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie będzie wtedy, gdy kierujący wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa (np. kradzież).
Oprócz tego roszczenia regresowe będzie można skierować do sprawcy, który nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznych (np. sprawca wypadku nie ma prawa jazdy)
Regres nie będzie możliwe, jeżeli chodziło o ratowanie ludzkiego życia lub mienia albo pościg za przestępcą.
Ostatnią sytuacją, w której regres będzie możliwy, będzie wypadek, po którym sprawca zbiegł z miejsca wypadku.
Zobacz serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.