REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób wyrazić zgodę na bycie dawcą organów?

Decyzja o przekazaniu swoich organów po śmierci może odmienić los drugiego człowieka. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób można wyrazić zgodę na bycie dawcą organów. Aby nagłośnić ten temat, do akcji informacyjnej na ten temat przyłączył się prezydent RP Andrzej Duda.

Czy możemy kupić OC razem z samochodem?

Kwestie dotyczące rezygnacji z obowiązkowego OC i nabywania praw do tego ubezpieczenia, budzą wątpliwości wśród wielu polskich kierowców. Posiadacze samochodów często zastanawiają się, czy po zakupie nowego pojazdu będą mogli zrezygnować z otrzymanej polisy i zakupić „tańsze” ubezpieczenie. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w obowiązujących przepisach.

Afera Volkswagena – jak dochodzić swoich praw?

Jakie działania powinien podjąć właściciel samochodu, który podejrzewa że dotyczy go sprawa fałszowania wyników pomiaru czystości spalin? Poniżej porady Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

REKLAMA

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową pojazdu?

Czy z umowy ubezpieczeniowej pojazdu można zrezygnować? Jak to zrobić?

Mandat za kulig za samochodem 2016

Mandat za kulig ciągnięty za samochodem w 2016 r. może być wysoki. Jaką grzywnę dla kierowcy przewidują przepisy?

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Stłuczka fikcyjną wymówką nieobecności w pracy?

Co grozi pracownikowi, który usprawiedliwia swoją nieobecność w pracy np. stłuczką, której nie było?

REKLAMA

Kradzież samochodu. Co potem?

Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu kradzieży samochodu? Na co zwrócić uwagę żeby ryzyko kradzieży auta ograniczyć?

Zasady wydawania kart parkingowych

Nowe zasady wydawania kart parkingowych obowiązują od 2015 r. i przyczyniły się do ograniczenia liczby osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Jakie są wyłączenia ochrony w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC? Wyłączenia reguluje ustawa, ubezpieczyciele nie mogą wprowadzać zmian w tym zakresie.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC? Czy limit kwoty, którą obejmuje ubezpieczenie jest określony w ustawie?

Czego nie może zawierać umowa z ubezpieczycielem?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo często zamieszczają w swoim umowach zapisy, które nie mają pokrycia w prawie. Wiele z nich po prostu łamie obowiązujące w Polsce prawo. Na całe szczęście klient takiej firmy nie jest bezbronny a prawo stoi po jego stronie. Czasem wymaga to jednak zasięgnięcia porady od adwokata.

Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy od stycznia 2016 r.!

Można wyrobić dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy. Oznacza to, że od stycznia 2016 r. można legalnie korzystać z bagażników rowerowych montowanych na haku holowniczym auta.

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów podróży pracownika, będącego członkiem organizacji związkowej, w celu uczestnictwa na posiedzeniach, konferencjach bądź spotkaniach związanych z pełnieniem funkcji związkowej nie jest korzystne podatkowo, gdyż nie pozwala na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

Czy zarządca drogi ma obowiązek ją ubezpieczyć?

Uszkodzenia auta spowodowane dziurawą drogą można pokryć z polisy OC zarządcy drogi. Czy jednak każda droga musi być ubezpieczona?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie? Czy można uzyskać tę informację telefonicznie? A może da się sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Wynajem średnioterminowy zamiast własnej floty?

Zamiast zamrażać pieniądze w zakupie własnej floty samochodów, można skorzystać z coraz bardziej rozbudowanej oferty wynajmu średnioterminowego.

Zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy dopiero od 2017 roku

Nowe przepisy dotyczące nabywania uprawnień do kierowania pojazdami przez młodych kierowców zostaną przesunięte w czasie. Zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2017 roku. Wszystko przez kolejne opóźnienia związane z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0.

Zadośćuczynienie w wypadku komunikacyjnym

Kiedy przysługuje zadośćuczynienie w wypadku komunikacyjnym? Czy w przypadku śmierci osoby bliskiej? Tak, ale trzeba się o nie postarać.

NIK: brak wyraźnej poprawy bezpieczeństwa po wprowadzeniu nowych zasad kształcenia kierowców

Aktualne zasady kształcenia nowych kierowców nie przynoszą wyraźnej poprawy bezpieczeństwa na drogach w Polsce - takie są ustalenia NIK.

Kiedy GITD będzie wysyłał kierowcom zdjęcia z fotoradarów?

Fotoradary rejestrują wykroczenia kierowców w formie m.in. zdjęć. Niestety dostęp do fotografii jest bardzo trudny dla właściciela auta zarejestrowanego na nich, przez co nie jest on często w stanie określić ze 100% pewnością kto kierował pojazdem. Ma się to jednak niedługo zmienić.

Co zrobić jeśli upadnie towarzystwo ubezpieczeniowe?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co się stanie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy ubezpieczone auto zbankrutuje. Czy nadal nasza polisa chroni nas przed odpowiedzialnością finansową na wypadek np. wypadku czy kolizji z naszej winy?

Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zakaz konkurencji w branży transportowej a podatek VAT

Firma spedycyjna X na stałe współpracuje z podwykonawcą, podatnikiem Y prowadzącym jednoosobową działalność transportową. W umowie łączącej strony przewidziano, że po zakończeniu współpracy podatnik Y będzie zobligowany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na obszarze województwa mazowieckiego przez okres roku od rozwiązania umowy, za stosownym wynagrodzeniem wypłacanym miesięcznie przez spedytora X. Czy w takim układzie, po rozwiązaniu umowy o współpracy, dojdzie między stronami do świadczenia usług opodatkowanych VAT?

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych w 2016 r?

Co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla inwalidy i nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? Czy można stracić za to prawo jazdy?

Wskazanie licznika przebiegu auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Czy liczna kilometrów pokonana przez auto może wpłynąć na stawki OC?

Ranking tanich ubezpieczeń samochodowych OC - październik 2015

Samochodowa polisa OC jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego w Polsce auta. Jej koszt jest jednak zmienny. Jakie firmy oferowały najkorzystniejsze cenowo polisy OC w październiku 2015?

Wypadek, czy kolizja?

Różnica w znaczeniu pojęć wypadek i kolizja ma kluczowe znaczenie dla opisu zdarzenia drogowego. Kiedy używamy określenia kolizja, a kiedy wypadek?

Kiedy warsztat może nie zapłacić kary umownej?

W rekompensacie za niewłaściwe wykonanie pracy, np. przez warsztat samochodowy możemy skorzystać z zapisu kary umownej. Ale nie zawsze warsztat ją zapłaci. Nie można też wpisać do umowy kwot zbyt wysokich.

Mandat za przejście na czerwonym świetle w 2016 r.

W poniższym aktualnym taryfikatorze mandatów dla pieszych 2016 odpowiadamy m.in. na pytanie, jaki mandat grozi za przejście na czerwonym świetle.

Jak przez internet załatwić formalności związane ze sprowadzeniem samochodu z UE

Formalności po sprowadzeniu samochodu z terenu UE można teraz załatwić przez internet. Poniżej przedstawiamy instrukcję obsługi programu e-zefir, czyli jak załatwić formalności po sprowadzeniu samochodu krok po kroku.

Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo na pasach?

Prawo powinno chronić pieszych uczestniczących w ruchu drogowym, ocenili eksperci podczas debaty "Bezpieczny pieszy". Czy zatem powinniśmy wprowadzić przepisy, które wymuszają na kierowcach znaczne zwiększenie uwagi przed przejściem dla pieszych?

Jak pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów osobowych?

W przypadku złożenia deklaracji AKC-U w formie elektronicznej należy pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy na stronie wskazanej przez Służbę Celną.

Wysokość ceny polisy OC w Polsce i w Europie

Czy zastanawialiście się kiedyś czy cena polisy OC w Polsce jest droższa niż w innych krajach Europy? Jeśli tak to skąd się biorą te różnicę?

Stawki podatku od środków transportowych obowiązujących w 2016 roku

W 2016 roku wysokość stawek podatku od środków transportowych nie ulegnie zmianie w stosunku do roku obecnego. Wiąże się to z kursem euro, który w stosunku do złotówki nie umocnił się na tyle, by konieczna była zmiana stawek podatkowych.

Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

Od 4 czerwca 2018 r. zmienią się przepisy dot. prawa jazdy. Pojawi się m.in. dwuletni okres próbny dla kierowców, którzy mają duże doświadczenie ale musieli ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Co jeszcze się zmieni w przepisach dot. praw jazdy?

Tramwaj w ruchu drogowym

Tramwaj jest pojazdem szczególnym na polskich drogach. W odróżnieniu od autobusów miejskich przysługują mu specjalne przywileje i prawa. Jakie?

Taryfikator mandatów 2016

W aktualnym taryfikatorze mandatów 2016, przedstawiamy jak wysoki mandat grozi za złamanie poszczególnych przepisów w 2016 r. Taryfikator jest zaktualizowany i znajduje się w nim link do aktualnego taryfikatora punktów karnych 2016 r.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych na rok 2016. Sprawdź ile punktów karnych zostanie przyznanych za poszczególne przewinienia. Te, które nie zostały ujęte w aktualnym taryfikatorze nie są objęte sankcjami punktowymi. W tekście znajduje się również link do aktualnego taryfikatora mandatów na 2016 r.

Odszkodowanie od pijanego kierowcy - jak je wyegzekwować?

Wypadki, w których sprawcą jest pijany kierowca nie są Polsce rzadkością. Jak dochodzić swoich praw i skutecznie egzekwować odszkodowanie od pijanego sprawy wypadku samochodowego lub kolizji?

Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Młodzi przedsiębiorcy, twórcy start-upów często borykają się z problemem ograniczonej mobilności. Leasing samochodu wymaga zazwyczaj wpłaty własnej, o kredycie na zakup samochodu nie wspominając. Ciekawym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców wydaje się być wynajem samochodu.

Kasy rejestrujące w warsztatach samochodowych

Od stycznia 2015 r. właściciele warsztatów samochodowych oraz wymiany opon muszą korzystać z kas rejestrujących. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z ich używaniem.

Koszt transportu środków trwałych otrzymanych w ramach leasingu operacyjnego, a inwestycja w obcym środku trwałym

Przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego dotyczącej korzystania ze środków transportu (np. naczep, ciągników, wagonów) okazać się może, że korzystający musi ponieść we własnym zakresie koszt transportu otrzymanych do użytkowania środków trwałych. Czy w takim przypadku poniesiony wydatek na transport powinien stanowić inwestycję w obcym środku trwałym, czy też należy go ująć jako koszt potrącany w dacie poniesienia?

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE.

REKLAMA