REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz konkurencji w branży transportowej a podatek VAT

Zakaz konkurencji a podatek VAT
Zakaz konkurencji a podatek VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firma spedycyjna X na stałe współpracuje z podwykonawcą, podatnikiem Y prowadzącym jednoosobową działalność transportową. W umowie łączącej strony przewidziano, że po zakończeniu współpracy podatnik Y będzie zobligowany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na obszarze województwa mazowieckiego przez okres roku od rozwiązania umowy, za stosownym wynagrodzeniem wypłacanym miesięcznie przez spedytora X. Czy w takim układzie, po rozwiązaniu umowy o współpracy, dojdzie między stronami do świadczenia usług opodatkowanych VAT?

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Powyższe oznacza, że ustawodawca przyjął szeroką definicję świadczenia usług, która obejmuje każde odpłatne świadczenie, polegające na działaniu lub zaniechaniu, które nie jest dostawą towarów. Przy czym, w świetle orzecznictwa TSUE, z opodatkowaną usługą mamy do czynienia, gdy między usługodawcą i usługobiorcą istnieje stosunek prawny, z którego wynika bezpośredni związek między wzajemnie spełnionymi ekwiwalentnymi świadczeniami: usługą i otrzymaną kwotą wynagrodzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Należy zauważyć, że w analizowanym przypadku, po rozwiązaniu umowy, podatnik Y będzie zobowiązany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na określonym obszarze, za co otrzyma stosowną zapłatę. Tym samym, ww. kwota wynagrodzenia zostanie przekazana przez spedytora X za określone zachowanie podatnika Y – brak wykonywania działalności konkurencyjnej wobec dotychczasowego kontrahenta, czyli zaniechanie czynności, które mogłyby narazić ten podmiot na szkodę po wygaśnięciu łączącego ich stosunku prawnego. Dlatego też, możliwe będzie udowodnienie istnienia bezpośredniego związku między świadczeniami realizowanymi przez obie strony. Jednocześnie świadczenia te będą co do zasady ekwiwalentne. Podatnik Y musi bowiem mieć zagwarantowaną w umowie wypłatę takiej kwoty, która zrekompensuje mu w satysfakcjonujący sposób powstrzymywanie się od podejmowania działalności konkurencyjnej. Warto również zauważyć, że świadczenia stron mają umocowanie w umowie o zakazie konkurencji. A zatem, można wskazać stosunek cywilnoprawny, z którego wynika obowiązek wykonywania wzajemnych świadczeń przez firmy X i Y w okresie po zakończeniu współpracy.

Zobacz też: Stawki podatku od środków transportowych obowiązujących w 2016 roku

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku spełnione są przesłanki niezbędne do uznania świadczenia podatnika Y za usługę, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. za odpłatną usługę polegającą na zobowiązaniu do powstrzymania się od dokonania czynności. Co zaś istotne, podobne podejście do analizowanej kwestii prezentują organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji z 15.10.2015 r. sygn. IBPP2/4512-651/15/WN Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: „(...) świadczone przez Zarządzającego, w oparciu o umowę, usługi polegające na powstrzymywaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej należy uznać za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA