REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z tymi silnikami mogą być problemy: 3,0 Di Nissan

Rasowy samochód terenowy potrzebuje mocnego silnika diesla. Motor wysokoprężny zagwarantuje mu wysoki moment obrotowy i sprawi, że żadna przeszkoda go nie zatrzyma. Dobrym przykładem takiej jednostki jest ropniak 3,0 Di montowany pod maską m.in. Patrola. To jednak przykład dobry, choć niezbyt trwały. Zaskakiwał i do tej pory zaskakuje właścicieli japońskiego auta naprawdę poważnymi awariami. Jakimi? Sprawdźcie.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. II

W poprzednim odcinku podpowiadałem, jak zmniejszyć zaparowanie szyb w aucie i jak istotna jest ich czystość także od wewnętrznej strony. Dziś o tym, jaki wpływ na oświetlenie drogi ma zabrudzenie reflektorów i jak ważne są sprawne wycieraczki.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. III

Jak wykazują moje własne obserwacje przeprowadzone w stacjach kontroli pojazdów, co najmniej 75% samochodów w Polsce ma nieprawidłowo ustawione reflektory. Niestety, większość kierowców nie przywiązuje wagi do tej bardzo istotnej czynności. Ustawienie świateł dokonywane jest więc tylko podczas okresowych przeglądów samochodów, a i to nie zawsze.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 3,2 DI-D Mitsubishi

Dziejowe wpadki z silnikami zdarzyły się chyba każdemu producentowi działającemu na rynku pojazdów popularnych. Tym samym nie ominęły również Mitsubishi. Japoński gigant szczególnie „poślizgnął” się na motorze wysokoprężnym o oznaczeniu 3,2 DI-D. Diesel choć miał dużą pojemność, oferował tylko 4 cylindry i całą masę kosztownych problemów z pompą wtryskową.

REKLAMA

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,7 HDi PSA/Ford

Silnik 2,7 HDi nie jest szeroko znany na rynku wtórnym. Z całą pewnością nie był jednak produktem niszowym. Montowano go w całej serii Jaguarów, Land Roverów, Peugeotów i Citroenów, a roczna produkcja oscylowała w granicy 150 tysięcy sztuk. Możliwości i osiągi wysokoprężnej V-szóstki brzmią naprawdę zachęcająco. Do motoru można mieć tylko jedno zastrzeżenie. Nie sprawuje się najlepiej podczas eksploatacji.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,5 TD VM Motori

2,5-litrowy diesel zbudowany przez VM Motori ma naprawdę bogatą historię. Otrzymał cztery głowice, powstał z myślą o łodziach, a gdy trafił na drogi, okazał się najszybszym silnikiem wysokoprężnym świata! Niestety na tym kończą się mocne strony jednostki. Radość z jazdy dosyć szybko kierowcom odbierał bowiem wysoki wskaźnik awaryjności. Dodatkowo uśmiech z ich twarzy na długo ścierały koszty koniecznych do wykonania napraw.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 JTS Alfa Romeo

Włosi z całą pewnością wiedzą czym są emocje. Jak nikt rozumieją też potrzebę motoryzacyjnej pasji. W tym samym czasie popełniają całą masę błędów, za które kierowcy przychodzi słono płacić podczas eksploatacji. Nie inaczej jest również w przypadku silników. Jednostka 2,0 JTS choć nowoczesna i mocna, nigdy nie stanie się wzorem trwałości ani niskiego zapotrzebowania na paliwo.

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,2 TSI VAG

Segment B nadal jest jednym z popularniejszych na rynku motoryzacyjnym w Europie. A to sprawia, że producenci nie mogą go ignorować. Właśnie dlatego Volkswagen w roku 2009 wprowadził do oferty Polo nowoczesny, downsizingowany motor 1,2 TSI. Małolitrażowy benzyniak zaoferował kierowcom moc, oszczędność i niestety serię problemów. Te na szczęście ustąpiły już w roku 2012 za sprawą gruntownej modernizacji.

REKLAMA

Z tymi silnikami mogą być problemy: 1,2 MPI VAG

Na początku nowego millenium segment B był najpopularniejszy w Europie. A to oznaczało, że spora część mocy przerobowych producentów została skierowana właśnie na prace nad małymi hatchbackami. Przykładem takiego podejścia może być premiera nowego benzyniaka Grupy Volkswagena w roku 2001. Motor 1,2 MPI miał przynieść rewolucję, a dał przesadę. Niestety przesadę i to w kilku wymiarach. Silnik był zbyt hałaśliwy, zbyt słaby i zbyt awaryjny.

Żółte znaki poziome

Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.

Sygnalizatory kierunkowe a zawracanie

Sygnalizatory kierunkowe S-3 znakomicie ułatwiają kierowcom pokonywanie skrzyżowań. Podstawowa zaleta organizacji ruchu opartej na takich sygnalizatorach polega na tym, że podczas wykonywania manewru skręcania lub zawracania nie napotykamy ruchu poprzecznego. Jeśli zatem sygnalizator kierunkowy wyświetla sygnał zielony, możemy śmiało jechać przez skrzyżowanie. Zupełnie inaczej, niż podczas wykonywania tzw. skrętu warunkowego.

Strzałki kierunkowe a zawracanie

Na pasach ruchu często występują przed skrzyżowaniami tzw. strzałki kierunkowe czyli znaki poziome. Znakomicie ułatwiają one kierującym zorientowanie się, w jakim kierunku można jechać na skrzyżowaniu z danego pasu ruchu. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Skręcanie i zawracanie na skrzyżowaniu

Wielu kierowców niestety nie zna dokładnie przepisów dotyczących skręcania i zawracania na skrzyżowaniach. Trzeba pamiętać, że zawracanie jest manewrem odmiennym, niż skręcanie, chociaż pierwsza faza obu tych manewrów wydaje się bardzo podobna.

Test Peugeot 5008 1.6 THP/165 KM EAT6

Flagowy okręt w gamie modelowej Peugeota – kompaktowy SUV 5008 zyskuje sympatię ponadprzeciętnie przestronnym wnętrzem i niebanalną stylizacją nadwozia. Sprawdziliśmy, jak jeździ napędzany przez najmocniejszą dostępną jednostkę benzynową o pojemności 1,6 l i mocy 165 KM.

Test Infiniti Q30S 2.0t DCT AWD

Ininiti to wciąż egzotyczna marka na polskim rynku, która jednak z roku na rok zyskuje coraz większe grono nabywców. A pomóc w dalszym rozwoju ma jej m.in. kompaktowy model z europejskimi genami – Q30. W naszej recenzji, najmocniejsza odmiana modelu, napędzana przez turbodoładowany silnik o mocy 211 KM.

Test Mazda MX-5 RF 2.0/160 KM man

Mazda przygotowała gratkę dla wielbicieli kultowego roadstera MX-5. Wersja RF wygląda świetnie i jest wyposażona w rozkładany sztywny dach, który doceniają kierowcy użytkujący auta w naszym klimacie. Najnowsza wersja MX-5 to coś pomiędzy Targą, a Coupe. Ale, czy wciąż jeździ jak roadster?

Ryszard Horowitz w wyjątkowym projekcie z Fordem Vignale

Znany na całym świecie fotograf, prekursor fotografii cyfrowej - Ryszard Horowitz, po 35 latach powrócił do współpracy z Fordem, tworząc wyjątkową wystawę, którą będzie można obejrzeć w Warszawie!

Podsumowanie 18 edycji Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Ponad tysiąc sportowców z 34 krajów zmagało się podczas tegorocznej, osiemnastej już edycji regat Volvo Gdynia Saling Days. W imprezie biorą udział zarówno amatorzy, jak i byli oraz przyszli olimpijczycy!

Test Hyundai i10 1.2 MT 87 KM

Stosunkowo niedawny facelifting Hyundaia i10 nieco uatrakcyjnił koreańskiego „malucha” w oczach potencjalnych klientów. W naszym teście, sprawdziliśmy jak jeździ najnowszy i10 napędzany przez czterocylindrową jednostkę o mocy 87 KM.

Test Volkswagen Golf 1.4 TSI/150 KM

Volkswagen Golf przez wielu uznawany jest za króla segmentu samochodów kompaktowych. Sprawdziliśmy, jak jeżdżą poliftingowe odmiany modelu w wersjach Variant i hatchback. Obie napędzane przez tę samą jednostkę napędową 1.4 TSI/150 KM ale jeden egzemplarz wyposażony w skrzynię manualną, a drugi w DSG. Którym jeździło się lepiej?

Od 2019 r. kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów

Od 15 czerwca 2019 r. kierowcy wykonujący usługi transportowe na terenie UE będą kontrolowani przez tzw. inteligentne tachografy. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

Polisa OC dla taksówki, wypożyczalni i szkoły jazdy jest droga?

Porównania cen obowiązkowych polis OC, zwykle dotyczą osób wykorzystujących samochód tylko do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (tzw. konsumentów). Warto zatem sprawdzić, czy za wymagane ubezpieczenie znacznie więcej będą musieli zapłacić przedsiębiorcy prowadzący np. małe wypożyczalnie aut lub szkoły jazdy. Interesująco przedstawia się również koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC dla osoby, która przewozi pasażerów w ramach systemu Uber.

Test Hyundai i30 1.4 T-GDI 7DCT 140 KM

Najnowszy Hyundai i30 bez ogródek zdradza ambicje Koreańczyków odnośnie miejsca, które chcą zajmować na europejskim rynku. Nie można się oprzeć wrażeniu, że nowy kompakt Hyundaia został zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem gustów europejskich kierowców. A cena modelu jest potwierdzeniem, że producent jest z niego bardzo dumny. Czy słusznie?

Strefa ograniczonego postoju

Po omówieniu strefy ograniczonej prędkości nadszedł czas na omówienie kolejnego znaku wyrażającego zakaz strefowy. Mowa tu o znaku B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Strefa ograniczonej prędkości

Wszyscy kierowcy wiedzą, jak wygląda znak „ograniczenie prędkości”, ale nie wszyscy znają znaczenie innego pokrewnego znaku „strefa ograniczonej prędkości”. Chcę zatem dzisiaj przypomnieć, czym różnią się oba te znaki i jaki jest zakres ich obowiązywania.

Strefy zamieszkania wyznaczane na ulicach miast

Strefa zamieszkania to specjalny obszar na drodze, który wyznacza się po to, by szczególną ochroną otoczyć pieszych. W strefie zamieszkania każdy pojazd jest intruzem i musi ustępować pierwszeństwa pieszym niezależnie od tego, po jakiej części drogi poruszają się. Ponadto na obszarze tym obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a postój pojazdów dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach. Tyle teorii. W praktyce strefy zamieszkania wyznaczane są coraz częściej w sposób zupełnie chybiony, na ruchliwych ulicach w centrach miast.

Znaki ostrzegające o kilku niebezpiecznych zakrętach

Omówiliśmy znaczenie znaków ostrzegających o niebezpiecznym zakręcie, wskazując, że każdy z nich zabrania wyprzedzania. Ten sam zakaz dotyczy znaków ostrzegających o dwóch (lub więcej) niebezpiecznych zakrętach z tym, że te znaki kryją jeszcze więcej niuansów prawnych.

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”?

Wydawać by się mogło, że znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Po prostu ostrzega nas o ciasnym albo nieprawidłowo wyprofilowanym zakręcie, na którym zbyt szybka jazda może spowodować wypadnięcie z drogi lub groźny poślizg. W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część II

W poprzednim odcinku opisałem bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część I

W lutym br. zapadł bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Efektywne korzystanie z samochodów

Większość kierowców dysponuje przynajmniej trzema wolnymi miejscami w swoich samochodach. Tymczasem, podczas trzech na cztery przejazdy w aucie znajduje się tylko jedna osoba. To oznacza, że w pozostałych przypadkach kierowcy wożą powietrze, co jest zarówno nieekonomiczne, jak i nieekologicznie. Tymczasem z samochodów można korzystać w bardziej efektywny sposób – dobrym rozwiązaniem jest ich współdzielenie.

Czasowe zaprzestanie wykorzystywania środka trwałego

Spółka zamierza rozpocząć remont hali produkcyjnej. Czy w okresie prowadzenia przedmiotowych prac należy zaprzestać naliczania odpisów amortyzacyjnych?

VAT – rozliczenie usługi spedycji związanej z importem

Usługi spedycyjne związane z importem towarów do Polski mogą być opodatkowane VAT w sposób korzystny dla podatnika. Warto wskazać jakie przesłanki należy w tym przypadku spełnić.

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

Kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody?

Test Volkswagen Golf R Variant 2.0 TSI 310 KM 4Motion DSG7

Kompaktowy model Volkswagena – Golf, w najmocniejszej wersji R, osiąga moc maksymalną 310 KM i według zapewnień producenta przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,8 s. Czy w wersji Variant, czyli kombi, może pełnić rolę uniwersalnego auta dla rodziny?

Awaria samochodu – jak sobie poradzić?

Jak sobie poradzić w przypadku, gdy nasze auto w wyniku stłuczki lub awarii zostanie unieruchomione na drodze? W jaki sposób zabezpieczyć auto, co zrobić by móc kontynuować podróż?

Budowa drogi ekspresowej S7 – odcinek Ostróda Południe – Rychnowo już otwarty

12 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 Ostróda Południe – Rychnowo został oddany do użytku kierowcom.

Czy pociągi linii Warszawa – Kraków jeżdżą o Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK)?

Ministerstwo Infrastruktury i budownictwa podało informację, że ruch pociągów po miesięcznej przerwie Centralnej Magistrali Kolejowej został przywrócony.

Czy wykupione loty Air Berlin będą realizowane?

Linie lotnicze Air Berlin złożyły w sądzie wniosek o upadłość. Czy w związku z tym wykupione już loty Air Berlin będą realizowane? Dzięki kredytowi od niemieckiego rządu przewodnik utrzyma połączenia lotnicze.

Bezpieczny zakup używanego samochodu przez Internet

Zakup samochodu wiąże się z ryzykiem. Zazwyczaj w grę wchodzą wysokie kwoty, a stan techniczny wielu oferowanych na sprzedaż samochodów wzbudza wątpliwości. Wielu kupujących rozpoczyna poszukiwania samochodu przez Internet. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by proces zakupu auta przez Internet przebiegł pomyślnie.

Test Kia Picanto 1.2/84 KM GT Line

Tegoroczny debiutant w segmencie samochodów miejskich, nowa generacja Kii Picanto, jest dostępna w bogato wyposażonej i atrakcyjnie ozdobionej wersji GT Line. Sprawdziliśmy, jak jeździ napędzana przez benzynową jednostkę o mocy 84 KM.

Czy kierowcy tzw. TIR-ów wciąż są narażeni na napady?

Okazuje się, że napady na kierowców TIR-ów to wciąż temat, który nie przeszedł do przeszłości. W 2016 r. w rejonie EMEA napadnięto na ponad 2600 pojazdów. Jak się zabezpieczyć przed napadem?

Jak ubezpieczyć auto przy kredycie lub leasingu?

Osoby fizyczne i prawne korzystające z takich wariantów finansowania auta, na pewno nie unikną kosztów ubezpieczenia. W tym kontekście chodzi nie tylko o obowiązkowe OC. Zwykle okazuje się, że nieodzowny jest też zakup polisy autocasco. Z myślą o kredytobiorcach i leasingobiorcach, porównywarka Ubea.pl wyjaśnia ważne aspekty ubezpieczania samochodów objętych leasingiem lub kredytem.

Jak polscy kierowcy dbają o swoje samochody?

Polscy właściciele używanych samochodów dbają o wygląd swoich pojazdów. Niestety zaniedbują regularną kontrolę stanu technicznego opon, czy ustawienia świateł.

Podwójna sankcja za przekroczenie prędkości jednak zgodna z Konstytucją?

W połowie maja 2015 roku weszły w życie nowe, ostrzejsze przepisy prawa drogowego. Dotyczą m. in. zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące po przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, wyższych kar za prowadzenie pod wpływem alkoholu, czy zmian w regulacjach dotyczących fotelika dla dziecka.

Polskie koleje mają plan wdrażania systemu ERTMS

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło prace nad planem wdrażania do polskich kolei europejskiego systemu ERTMS. Wyposażenie polskich kolei w urządzenia ERTMS wpłynie na wzrost bezpieczeństwa, zwiększenie prędkości ruchu pociągów oraz ułatwi poruszanie się polskich pociągów w ruchu międzynarodowym.

Czego najbardziej nie lubią kierowcy w posiadaniu samochodu?

Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność i wygoda ale także szereg obowiązków związanych z utrzymaniem pojazdu. Które aspekty posiadania samochodu są dla kierowców najbardziej uciążliwe?

Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu

Kredyt, leasing, najem długoterminowy – z całą pewnością istnieje kilka sposobów na pozyskanie firmowego auta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też należy wcześniej przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Jako, że zakup nowego auta wiąże się ze niemałymi kosztami, warto skorzystać z alternatywnych opcji. Czy rzeczywiście warto wybrać taką formę finansowania samochodu?

Czy kobiety w ciąży mogą prowadzić samochód?

Czy kobiety w ciąży mogą prowadzić samochód? Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza to oczywiście mogą. Muszą jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

Lato w Polsce jest kapryśne. Niedoświadczeni kierowcy zaskoczeni przez burzę lub nawałnicę mogą popełnić błędy, które w efekcie mogą skończyć się kolizją. Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

REKLAMA