Rynek leasingu w 2018 roku
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost produkcji przemysłowej = wzrost na rynku leasingu
Problemy na rynku pracowniczym związane z niedostatkiem wykwalifikowanej siły robotniczej powodują, że przedsiębiorcy są zmuszeni do inwestowania w specjalistyczne maszyny przemysłowe. Wzrost zapotrzebowania na maszyny, które umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych ma bezpośredni wpływ na większe zainteresowanie leasingiem, który jest dla wielu przedsiębiorców najbardziej korzystną metodą finansowania ruchomości. Nie bez znaczenia w kwestii rozwoju rynku leasingowego jest również przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. W związku z tym to właśnie finansowanie maszyn będzie pozwalało na rozwój rynku leasingowego.
REKLAMA
Finansowanie przy pomocy leasingu
REKLAMA
Rynek leasingowy nie skupia się jednak jedynie na maszynach przemysłowych. Rozkłada się również na pozostałe bardzo często finansowane tym sposobem ruchomości. Chodzi oczywiście o różnego typu pojazdy - zarówno osobowe, jak i ciężarowe.
W ubiegłym roku firmy leasingowe umożliwiły sfinansowanie inwestycji na łączną kwotę 67,8 mld zł. A popularność tej metody stawała się większa z miesiąca na miesiąc. W trzecim kwartale jej dynamika wyniosła 14,3%, a pod koniec roku już 19,5%. W skali całego roku możemy mówić o wzroście na poziomie 15,7%.
45% ruchomości finansowanych przy pomocy leasingu stanowiły pojazdy dostawcze i auta osobowe do 3,5 t. Drugie miejsce (27,2%) - jeśli chodzi o udział w rynku - stanowiły maszyny i urządzenia. 25,9% udziałów rynku stanowiły środki transportu ciężkiego (powyżej 3,5 t). Inne transakcje obejmowały nieruchomości i aktywa.
Jak będzie w roku 2018?
REKLAMA
Specjaliści od leasingu deklarują, że poziom finansowania przy pomocy popularnej metody, utrzyma się na podobnym poziomie co w ubiegłym roku. Już blisko 60% przedsiębiorców z sektora MŚP wyraża chęć skorzystania z leasingu. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie. Średni wynik dla wszystkich krajów europejskich wynosi około 48%.
Z leasingu korzystają głównie właściciele średnich i małych przedsiębiorstw (71%). 28,5% stanowią korporacje, natomiast 0,5% klienci indywidualni. Przewidywania na kolejny rok wskazują, że ostatnia grupa będzie coraz chętniej korzystać z tej metody finansowania przy pomocy leasingu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.