REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hyundai Kona Electric: elektryczny crossover z Korei Południowej

Łukasz Kuźmiuk
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Przyszłość motoryzacji najprawdopodobniej będzie czysto elektryczna. Na rynku pojawia się coraz więcej pojazdów zasilanych energią elektryczną, a do grona producentów tego typu aut jakiś czas temu dołączył Hyundai. Teraz Koreańczycy zaprezentowali model Kona Electric.
Hyundai Kona Electric

Hyundai

Hyundai

Hyundai Kona zadebiutował w połowie ubiegłego roku, a już mamy do czynienia z elektryczną wersją tego crossovera. Wyglądem ekologiczna wersja auta różni się od spalinowej przede wszystkim w przedniej partii nadwozia - zniknął tradycyjny grill. Dla tej wersji zarezerwowano również wyjątkowy lakier widoczny na zdjęciach, a cała paleta kolorystyczna dostępna w Konie Electric składa się z 7 lakierów i trzech kolorów dachu.

REKLAMA

Więcej zmian pojawiło się w kabinie pasażerskiej. Zamiast dźwigni zmiany biegów znalazły się przyciski do wyboru trybu jazdy, analogowe zegary ustąpiły miejsca cyfrowemu wyświetlaczowi, na którym prezentowane są informacje o jeździe, natomiast ekran systemu multimedialnego w standardzie ma przekątną 8 cali. Oczywiście zastosowanie ekologicznej technologii wymusiło zmniejszenie pojemności bagażnika z 360 litrów do 332 litrów.

Najważniejsze jednak ukryto pod nadwoziem. Hyundai Kona Electric będzie występował w dwóch wersjach – słabszej i mocniejszej. Pierwszy wariant wyposażono w silnik elektryczny o mocy 135 KM oraz baterie o łącznej pojemności 39 kWh, dzięki którym auto na jednym ładowaniu przejedzie do 280 km. Mocniejsza odmiana posiada motor o mocy 204 KM (przyspieszenie 0-100 km/h w 7,6 s) i baterie o pojemności 64 kWh, które pozwalają na przejechanie do 470 km na jednym ładowaniu. W obydwu przypadkach moment obrotowy jednostki napędowej jest ten sam (395 Nm), a prędkość maksymalna to 167 km/h.

Co ciekawe, Hyundai zapowiada, że do 2020 roku wprowadzi na rynek 15 aut z alternatywnymi układami napędowymi, czyli m.in. hybrydy, hybrydy typu plug-in oraz samochody elektryczne.

Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Hyundai Kona Electric / fot. Hyundai
Hyundai
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

REKLAMA