REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego psuje się zawór EGR, jak go naprawić?

Dlaczego psuje się zawór EGR, jak go naprawić? Zawór recyrkulacji spalin (EGR) to element o którym większość kierowców dowiaduje się dopiero, gdy ten się popsuje... Najogólniej rzecz biorąc EGR ma za zadanie kierować część spalin z powrotem do silnika. Zawór zawodzi najczęściej przez nagromadzoną w wydechu sadzę i cząstki stałe.

Dlaczego psuje się koło dwumasowe?

Awarie koła dwumasowego to częsta i kosztowna przypadłość współczesnych diesli. Po części to wina niedoskonałości konstrukcji „dwumasówki”, ale żywotność koła dwumasowego można też skrócić złą techniką jazdy. Dlaczego psuje się kolo dwumasowe, jak można zapobiec awarii?

Co dają nawiercane tarcze hamulcowe, czy można je montować w każdym aucie?

Są montowane seryjnie w autach sportowych, ale występują też jako zamienniki do większości popularnych modeli. Nawiercane tarcze hamulcowe, bo o nich mowa, są przy tym droższe od klasycznych. Czy taka inwestycja się opłaca? Czy nawiercane tarcze hamulcowe mogą skrócić drogę hamowania?

Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jeżeli udowodnimy, że uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem nawierzchni, zarządca drogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy.

REKLAMA

Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Jak przerobić auto z kratką na osobowe?

Każde auto osobowo-ciężarowe można przerejestrować na osobówkę. Jakie są tego korzyści? Możemy zgodnie z prawem wymontować nieporęczną kratkę z bagażnika. Warto jednak wiedzieć, że fizyczne wyjęcie kraty to za mało...

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Czy włączone radio w samochodzie może zwiększać spalanie?

Mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale na spalanie bardzo wpływa obciążenie alternatora, czyli pobór prądu. Im więcej urządzeń elektrycznych mamy włączonych, tym więcej benzyny potrzebuje silnik.

REKLAMA

Koniec produkcji w fabryce FSO


Dziś z warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych wyjedzie ostatni egzemplarz Chevroleta Aveo. Zarząd zakładu na Żeraniu zadecydował o zakończeniu działalności po ponad 59 latach.

Fiat Palio: wymiana zbiorniczka płynu chłodniczego – opis krok po kroku


Wymiana zbiornika płynu chłodzącego nie jest bardzo skomplikowana. W poradniku tym przedstawimy jak sprawnie i szybko wymienić uszkodzony zbiorniczek na płyn chłodzący.

Fiat Palio: wymiana tylnych amortyzatorów – krok po kroku


Uszkodzone amortyzatory znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W poradniku tym pokażemy jak wymienić tylne amortyzatory we własnym zakresie.

Nowy system logistyczny w wojsku

21 lutego 2011 r. Informację w czasie rzeczywistym o tym, gdzie, w jakiej ilości i jakie zapasy się znajdują - ma zapewnić nowy system logistyczny armii, zaprezentowany w warszawskim Rembertowie.

Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym

Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.

Awantura o pieniądze wstrzyma budowę A4?

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wykonawcy odcinka autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami żądają podwyższenia zapłaty i grożą wstrzymaniem budowy. Jeśli konflikt się przedłuży, zakończenie budowy tego odcinka A4 może opóźnić się nawet o pół roku.

Smart CityCoupe - miejski spryciarz


Smart CityCoupe (tak brzmiała nazwa tego auta do 2003 roku) zwany później ForTwo przybył z misją odkorkowania miejskich ulic 1999 roku. Nigdy nie był on hitem sprzedaży ze względu na kontrowersyjny wygląd i dwuosobowe nadwozie, jednak trzeba przyznać, że nawet dziś jest ciekawym zjawiskiem.

Hyundai Coupe – pozornie sportowy


Hyundai Coupe od 1996 roku próbuje udowodnić, że sportowym wyglądem można nadrobić niedobór mocy. Wszystko w tym aucie oprócz stylizacji nadwozia jest pozbawione sportowych cech, jednak w tym przypadku nie jest to wadą.

Test Volkswagen Polo 1.2 TSI: Uroczy… Volkswagen?


Nowy Volkswagen Polo z jednej strony jest typowym przedstawicielem rodziny z Wolfsburga, z drugiej jest zupełnie odmienny. To nadal przemyślany, dobrze wykończony i wzorowo ergonomiczny samochód, a przy okazji zaskakująco jak na Volkswagena… uroczy.

Test Seat Leon: Jednak ma temperament


Seat Leon z silnikiem 1.8 TSI o mocy 160 KM świetnie wpisuje się w znany slogan Seata sprzed kilku lat. W tym Leonie da się wyczuć i precyzję, i temperament.

Test Volvo S60 T6: Auto do ruszania spod świateł

Volvo S60 kojarzy się z autem dla statecznej głowy rodziny. Nawet najmocniejsza ponad 300-konna odmiana S60, czyli T6, nie ma nachalnej stylistyki. Poznamy ją po kilku szczegółach, które łatwo dostrzegą jedynie wprawni obserwatorzy.

Jak najtaniej zwiększyć osiągi auta?

Najtańsze konie mechaniczne to te uzyskane dzięki zmniejszeniu wagi auta. Lżejszy samochód lepiej przyspiesza, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i lepiej hamuje. Kuracja odchudzająca często daje lepsze efekty niż zakup drogich tuningowych części.

Czy warto kupić filtr węglowy zamiast zwykłego? Jak często zmieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze zaciągane do kabiny pasażerskiej przez wentylator. Zazwyczaj przy wymianie tego elementu stajemy przed wyborem... tańszy zwykły czy może droższy węglowy? Czy w tym przypadku opłaca się zapłacić więcej?

Czy warto kupić droższe świece irydowe?

Świece zapłonowe mogą mieć elektrodę wykonaną z różnych materiałów. Najtańsze są świece z centralną elektrodą miedzianą lub niklowo-kadmową (Ni-Cd). Droższe są te z platynową lub irydową elektrodą. Czy warto w takie irydowe świece zainwestować?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego akumulatora?

Wartość napięcia i pojemność to tylko dwie cechy akumulatora. Kupując nowy warto pamiętać o rzeczy najważniejszej - czy zmieści się on pod maską.

Jak zapobiec zerwaniu się paska rozrządu?

Trwałość paska rozrządu uzależniona jest od wielu czynników. Teoretycznie powinien on wytrzymać przebieg rzędu 100 tysięcy kilometrów. Należy go jednak co pewien czas sprawdzać.

Kierowcy seniorzy: w jakim wieku należy zrezygnować z prowadzenia auta?

Nawet jeśli całe życie byłeś świetnym kierowcą z wiekiem możesz stracić swoje umiejętności. Naukowcy są zgodni, że po 75. roku życia siadanie za kółkiem staje się ryzykowne.

Dlaczego nie działa spryskiwacz? Co mogło się popsuć?

Lista możliwych awarii spryskiwacza szyby jest bardzo długa. Jedne można usunąć niemal natychmiast i to często w zasadzie bez żadnych narzędzi, inne mogą być trudne w naprawie i kosztowne. Co zrobić jeśli spryskiwacz nie działa?

Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?

Jednym z warunków bezpiecznej jazdy jest dobra widoczność. Zwłaszcza zimą nabiera to szczególnego znaczenia. Przyda się więc kilka wskazówek, jak dbać o to, by dobrze widzieć do przodu, do tyłu i na boki.

Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

Jeśli chcesz się zatrzymać albo tylko zwolnić, tocz się na biegu bez naciskania na pedał sprzęgła. Ta metoda jest nazywana hamowaniem silnikiem i stanowi jedną z podstawowych zasad Ecodrivingu. W czasie hamowania silnikiem nie zużywamy nawet kropli paliwa - w przeciwieństwie do jazdy na luzie.

Jak naprawić tapicerkę materiałową, a jak skórzaną? Czy pranie może zniszczyć tapicerkę w samochodzie?

Wykładzina podłogi i pokrycia siedzeń narażone są na różne uszkodzenia, ale to wcale nie znaczy, że nie można ich uniknąć czy naprawić.

Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba inwestować w samochód. Lepiej, a na pewno taniej, poznać podstawowe zasady ekojazdy, czyli bardzo modnego w całej Europie ecodrivingu. Ile można zyskać? Umiejętnie posługując się pedałem gazu można na każde 100 kilometrów zaoszczędzić nawet ponad 10 złotych!

Jak działa Assistance? Czy można dokupić Assistance tylko na czas wyjazdu?

Samochody mają to do siebie, że potrafią się popsuć w różnych okolicznościach. Kiedy złośliwość przedmiotów martwych dopada nas w pobliżu miejsca zamieszkania, pół biedy, gorzej, jeśli jesteśmy akurat na wakacjach. Warto dlatego wykupić assistance.

Dlaczego turbodiesle są tak oszczędne?

Stosowanie zasad ekojazdy, czyli ecodrivingu, daje bardzo wymierne korzyści szczególnie w silnikach diesla z turbodoładowaniem. W przypadku najnowocześniejszych jednostek napędowych spalanie rzędu 4,5 litra ropy na 100 kilometrów jest osiągalne nawet dla średnio zaawansowanego kierowcy!

Jak zmieniać biegi, żeby zaoszczędzić na paliwie?

Zmieniaj bieg na wyższy tak wcześnie, jak to możliwe i bezpieczne dla silnika – to jedna z głównych zasad ekojazdy. W praktyce oznacza to, że jednostkę napędową należy rozkręcać do 2500 obr./min w przypadku silnika benzynowego lub 2000 obr./min w dieslu. To optymalny moment na zmianę biegu.

Poliftingowy Volkswagen Tiguan I


Marcowy salon samochodowy w Genewie będzie miejscem światowej premiery nowego Volkswagena Tiguana. Sprzedany w ilości 572 000 sztuk Tiguan jest jednym z najpopularniejszych Volkswagenów na świecie.

Fiat Palio: wymiana termostatu w silniku 1.2. Poradnik


Skoki temperatury silnika lub powolne nagrzewanie może świadczyć o konieczności wymiany termostatu. W poradniku tym przedstawimy sposób montażu nowego termostatu w Fiacie Palio 1.2.

Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km. Poradnik


Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiatów Albea, Siena i Palio z silnikiem 1.2 75 KM. Cała operacja nie jest trudna i powinniśmy sobie poradzić bez żadnych problemów.

Fiat Palio: naprawa czujnika temperatury zewnętrznej – krok po kroku

Uszkodzony czujnik objawia się błędnymi wskazaniami temperatury. Jeżeli jedziemy autem w ciepły dzień, a temperatura na wyświetlaczu ma wartość ujemną, oznacza to konieczność naprawy. Oto jak naprawić czujnik temperatury zewnętrznej w Fiacie Palio.

Fiat Stilo: demontaż deski rozdzielczej. Poradnik

W poradniku tym pokażemy jak zdemontować deskę rozdzielczą w Fiacie Stilo. Operacja nie zabierze nam zbyt wiele czasu, trzeba tylko znać kolejność demontażu poszczególnych części.

Fiat Stilo: jak wyczyścić panel sterowania szybami – krok po kroku


Przyciski sterowania szybami są pokryte specjalną powłokę gumową, która po pewnym czasie wyciera się i wygląda tak, jakby panel był mocno zabrudzony. Oto opis jak poradzić sobie z tym problemem.

Fiat Panda II: jak wymienić pompę paliwa. Poradnik


W poradniku tym zaprezentujemy jak szybko i poprawnie wymienić pompę paliwa w Pandzie II. Cała operacja wymiany pompy paliwa nie jest trudna i poradzimy sobie z nią bez żadnych problemów.

Fiat Panda II: wymiana przednich klocków hamulcowych. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Jeżeli mamy komplet podstawowych narzędzi, powinniśmy poradzić sobie z tą czynnością. Jak wymienić klocki w Fiacie Panda? - oto opis krok po kroku.

Fiat Stilo: regeneracja pompy hydraulicznej skrzyni biegów. Poradnik


W poradniku tym przedstawimy sposób, w jaki poradzić sobie z uszkodzoną pompą hydrauliczną skrzyni biegów selespeed. Całą operację będziemy przeprowadzać w Fiacie Stilo 2,4.

Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Poprzez dodanie współwłaściciela do samochodu możemy prawnie uregulować podział kosztów eksploatacji samochodu czy też przeniesiemy zniżki w ubezpieczeniu. Podpowiadamy jak dodać współwłaściciela do samochodu.

Test Lexus IS 250: Mocne równanie

Lexus ISF wygląda łagodnie, ale osiągami dorównuje najlepszym sportowym autom świata. Kogo jednak nie stać na wydanie prawie 340 tysięcy złotych, może wybrać pakiet stylizacyjny F-Sport do zwykłego IS-a.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Samochodem na weekend: Łeba


Proponujemy weekendowy wyjazd do Łeby, aby odnaleźć piękno i spokój. Ten kurort to nie tylko morze, ale i masa okolicznych atrakcji. Z Rąbki udamy się Słowińskim Parkiem Narodowym ku ruchomym wydmom. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Nowęcinie, małej miejscowości położonej 2 km na wschód od Łeby. Wycieczka samochodem po okolicach Łeby to doskonały pomysł spędzenia urlopu latem oraz zimą.

Śladami sommelierów: Rzeszów

W województwie podkarpackim odwiedzimy jedną z winnic, położoną na obrzeżach Rzeszowa. Będziemy mogli oddać się degustacji wina na wzgórzu Świętego Rocha, z którego rozciąga się wspaniały widok.

Śladami sommelierów: Jedlicze


Niedaleko Krosna w województwie podkarpackim znajdują się dwie winnice. Obie usytuowane są na przeciwległych krańcach miejscowości Jedlicze. Wyjeżdżając, warto jeszcze pospacerować po pobliskim Jarze i zatrzymać się w powojennych bunkrach.

BMW: turbodoładowanie dla wszystkich czterocylindrówek

Jak donosi brytyjski Autocar, firma BMW planuje zamontowanie turbosprężarek we wszystkich swoich benzynowych silnikach w czterocylindrowych.

REKLAMA