REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kapsch nie zdążył z systemem ViaTOLL

O północy 1 lipca 2011 roku nie ruszył system elektronicznego poboru opłat za korzystanie z niektórych dróg krajowych. Wykonawca - austriacka firma Kapsch - zapewnia, że będzie on miał kilkunastogodzinne opóźnienie i system zadziała w ciągu dnia - informuje GDDKiA.

Koniec kredytów samochodowych. Rusza leasing konsumencki

Oferta firm leasingowych dla klientów indywidualnych może wydawać się nieatrakcyjna. Przy zakupie samochodu za 50 tysięcy złotych, na który klient wpłaci gotówką 10 tysięcy i podpisze umowę na pięć lat, rata leasingowa będzie nieco wyższa od raty kredytu bankowego.

Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Jakie są kary za próbę oszukania przy opłacie e-myta za pośrednictwem viaToll?

Wprowadzony od 1 lipca 2011 roku elektroniczny system opłat za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych viaToll (tzw. e-myto) wiąże się z nową formą obowiązkowych opłat dla samochodów pow 3,5 tony oraz autobusów, a także samochodów z przyczepami. Wyjaśnimy w jaki sposób uiszczenie myta jest kontrolowane oraz jakie kary czekają nas za próbę oszukania viaToll-u.

Wady i zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe coraz częściej montowane są nawet w samochodach popularnych – klasy średniej. Niższy bok opony zdecydowanie poprawia wygląd auta, ale nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie, komfort i trwałość zawieszenia. Czy w ostatecznym rozrachunku opony niskoprofilowe mają więcej zalet czy wad?

REKLAMA

Od dziś funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat

1 lipca 2011 roku zmieniły się zasady płacenia za autostrady. Kierowcy ciężarówek, autobusów i aut z przyczepami zapłacą za przejazd używając elektronicznego systemu poboru opłat.

Volkswagen Golf VI: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Volkswagen Golf VI jest dostępny w trzech wersjach nadwoziowych (3d i 5d hatchback oraz variant). Do wybory mamy też pięć silników, cztery skrzynie biegów, trzy poziomy wyposażenia, a także listę opcji zawierającą korzystne pakiety. Podpowiadamy jakiego Golfa VI wybrać.

GDDKiA: E-myto ruszy bez poślizgu

Od piątku 1 lipca zmienią się zasady płacenia za autostrady - kierowcy ciężarówek, autobusów i samochodów z przyczepami zapłacą za przejazd, korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat. System ma zostać uruchomiony 30 czerwca o północy, bez poślizgu - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Znamy najlepszego dealera 2011 roku

Firma MM Cars Katowice została uhonorowana tytułem dla Najlepszego dealera roku 2011. Nagrodę dla firmy sprzedającej Jaguara i Range Rovera przyznano podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dealerów Samochodowych.

REKLAMA

Jones Lang LaSalle: Polska Centralna - analiza rynku magazynowego

Aktualnie w Polsce Centralnej funkcjonuje 14 parków magazynowych, głównie w okolicy Łodzi, Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego. Pod kątem podaży jest to trzeci największy rynek magazynowy w Polsce po Warszawie i Górnym Śląsku. Analiza autorstwa Pauliny Dziubińskiej – Fulek, konsultanta Jones Lang LaSalle.

Niekoniecznie czerwone Ferrari

Słynny czerwony kolor Ferrari; Rosso Corsa, traci na znaczeniu na rzecz innych barw. A na specjalne zamówienie klienta, firma z Maranello polakieruje auto na podstawie dostarczonych przez klienta próbek koloru.

Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, czy w celach biznesowych, wypożyczenie auta na miejscu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności od lokalnej komunikacji publicznej. Nie jest to jednak usługa tania, często wymaga też dużej ostrożności, zarówno przy wyborze wypożyczalni jak i przy załatwianiu formalności.

Zmiany w F1 przesądzone: FIA wprowadza silniki 1.6 turbo

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zadecydowała, że od 2014 roku w Formule 1 pojawią się silniki V6 o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem. Ze zmianami nie zgadza się kilka czołowych zespołów m.in. Ferrari.

Jak na gruncie VAT rozliczyć usługę spedycyjną, a kiedy usługę logistyczną?

Usługa spedycyjna oraz usługa logistyczna to nie to samo. Dlatego przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności określić, którą usługę świadczy, a następnie prawidłowo określić zasady rozliczania podatku VAT z tytułu takiej usługi.

Suzuki SX4 najszybsze w Pikes Peak

Japończyk Nobuhiro „Monster” Tajima, jadąc zmodyfikowanym Suzuki SX4 ustanowił nowy rekord wyścigu Pikes Peak International Hill Climb. Kierowca pokonał magiczną barierę 10 minut ustanawiając nowy rekord trasy.

Test Volkswagen Caddy: Przyjaciel na wakacje

Caddy to najlepiej sprzedający się samochód z dostawczej gamy Volkswagena. Może być ciężarówką pomocną w małym i średnim biznesie lub osobowym autem, idealnym na wypady w większym gronie.

Test Opel Insignia Sports Tourer: komfortowa jazda za niewielkie pieniądze

Opel Insignia Sports Tourer z silnikiem 2.0 CDTI w wersji EcoFlex to kolejny przedstawiciel modnego ostatnio gatunku samochodów proekologicznych. Ale w tym przypadku nie oznacza to, że jej użytkowanie wymaga kompromisów, które są w stanie zaakceptować jedynie najaktywniejsi działacze Green Peace.

Średnie zużycie paliwa

Średnim zużyciem paliwa nazywamy ilość paliwa potrzebną do pokonania ściśle określonego dystansu. Jest nim zazwyczaj 100 km, stąd termin "średnie zużycie na 100 kilometrów" używane przy opisywaniu średniego zużycia paliwa przez dany samochód.

Planowanie podróży

Z punktu widzenia ecodrivingu planowanie podróży, nawet bardzo krótkiej, ma bardzo ważne znaczenie. Najważniejszy jest wybór trasy, po nim następuje ustalenie trasy alternatywnej, pozwalającej na ominiecie ewentualnych zatorów.

100-tysięczne Audi A1

Od blisko roku Audi produkuje model A1. 23 czerwca z fabryki w Brukseli wyjechało 100-tysięczne A1. Wydarzenie to obserwował sam belgijski król - Albert II.

Uruchamianie i nagrzewanie silnika

Uruchamianie i nagrzewanie silnika to bardzo ważne elementy techniki jazdy, zwłaszcza w okresie zimowym. Podpowiadamy, jak prawidłowo obchodzić się z zimnym silnikiem na mrozie.

Jazda „wybiegami”

Jazda "wybiegami" polega na pokonywaniu jak największej odległości jadąc "na luzie", z wysprzęglonym silnikiem.

Sejm znowelizował Prawo lotnicze

Sejm znowelizował w czwartek ustawę Prawo lotnicze, m.in. dostosowując je do wymagań UE. Ustawa zakłada, że kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach zajmą się na zlecenie zarządcy portu lotniczego prywatne firmy, a nie Straż Graniczna.

To auto pali zaledwie 1.89 l na 100 km

W Superteście Ekonomii, Skoda Octavia GreenLine II generacji okazała się najoszczędniejsza. Podczas testu osiągnęła ona średnie spalanie na poziomie 1,89 l/100 km.

Ekonomiczna jazda z góry

Zjeżdżanie z wysokich, stromych wzniesień jest z punktu widzenia ecodrivingu jednym z najkorzystniejszych elementów pokonywania drogi przez pojazd, jednak pod warunkiem, że zostanie to przeprowadzone bardzo umiejętnie.

Ekonomiczna jazda pod górę

Jazda w terenie pagórkowatym i górzystym, gdzie trzeba pokonywać liczne podjazdy i zjazdy, jest prawdziwym wyzwaniem dla fanów ecodrivingu i ich pojazdów.

Ruszanie, rozpędzanie się i zmiana biegów

Umiejętne ruszanie i zmiany biegów we właściwych momentach mają dla ecodrivingu kolosalne znaczenie. Rozpędzający się pojazd zużywa znacznie więcej paliwa, niż podczas jazdy ze stałą prędkością.

Otwarto pierwszy na świecie salon McLaren'a

McLaren otworzył w Londynie swój pierwszy salon sprzedaży, na otwarciu pojawili się Jenson Button i Lewis Hamilton. Do końca 2011 roku sieć dealerska ma liczyć 35 punktów w 19 krajach świata.

Przewidywanie sytuacji na drodze

Umiejętność przewidywania sytuacji na drodze jest kluczowym zagadnieniem dla zachowania płynności ruchu pojazdów, a w efekcie mniejszej gwałtowności manewrów i niższego zużycia paliwa będącego celem ecodrivingu.

Gruchoty z Polski trafiają do komisów w Afganistanie

Auta z polskich komisów, zamiast trafiać na złomowiska są transportowane do Afganistanu. Część z nich jeździ nawet na polskich tablicach rejestracyjnych.

Synchronizacja świateł w mieście (Zielona fala)

Synchronizacja świateł, kierujących ruchem miejskim, zwana czasem „zieloną falą” polega na tym, że pojazdy, jadące z pewną, ściśle określoną prędkością mają otwartą dla siebie drogę na każdym mijanym skrzyżowaniu.

Hamowanie sprzęgłem i biegami

Hamowanie silnikiem przy pomocy umiejętnego posługiwania się sprzęgłem i biegami, należy do podstawowych elementów ecodrivingu.

Ecodriving

Ecodriving jest szerokim pojęciem, odnoszącym się do wszystkich czynności i zabiegów, mających na celu ograniczenie do minimum zanieczyszczania środowiska, zachodzącego w wyniku ruchu pojazdów mechanicznych.

Drifting

Podsterowność

Podsterowność to charakterystyka jezdna samochodu. wynikająca z faktu, że tylna oś (lub osie) pojazdu ma lepszą przyczepność do nawierzchni po której się porusza. W efekcie zerwanie przyczepności (wejście w poślizg) szybciej nastąpi na przedniej osi niż na tylnej. Auto wpadając w poślizg "wypada" przednią osią na zewnątrz zakrętu.

Nadsterowność

Nadsterowność to charakterystyka samochodu. wynikająca z faktu, że przednia oś (lub osie) pojazdu ma lepszą przyczepność do nawierzchni po której się porusza. W efekcie zerwanie przyczepności (wejście w poślizg) szybciej nastąpi na tylnej osi niż na przedniej. Auto wpadając w poślizg "wypada" tylną osią na zewnątrz zakrętu.

Poślizg niekontrolowany w zimie

Poślizg niekontrolowany, czyli wywołany różnymi przyczynami, całkowicie bez woli kierowcy, ma najlepsze warunki do zaistnienia zimą. Nawierzchnie dróg są wówczas bardzo często śliskie, poryte ubitym śniegiem, lodem, błotem pośniegowym lub, w najgorszym przypadku – lodem pokrytym świeżo spadłym sypkim śniegiem.

Poślizg niekontrolowany

Poślizg niekontrolowany jest przyczyną licznych wypadków drogowych. Ma miejsce wówczas, kiedy kierowca traci całkowicie kontrolę nad pojazdem i nie jest w stanie przeciwdziałać jego zachowaniu. Jego powodem jest utrata przyczepności wszystkich kół, lub przynajmniej kół przednich.

Największy na świecie kontenerowiec "Emma Maersk" wpłynął do Gdańska

Do portu w Gdańsku wpłynął w środę po południu jeden z najbardziej znanych statków - największy na świecie flagowy kontenerowiec "Emma Maersk" duńskiego operatora Maersk Line. Jednostka może zabrać na pokład ponad 15 tysięcy kontenerów.

Poślizg kontrolowany autem z napędem na tylną oś

Poślizg kontrolowany w samochodach z napędem na tylną oś jest ze wszystkich poślizgów najłatwiejszy do zainicjowania, ponieważ do zerwania przyczepności kół wystarczy szybkie zwiększenie prędkości obrotowej silnika.

Poślizg kontrolowany autem z napędem na cztery koła

Poślizg kontrolowany, czyli taki w którym kierowca zachowuje pełną kontrolę nad swoim pojazdem, jest w przypadku samochodów ze stałym napędem na obie osie bardzo trudny do wykonania.

"Dziennik Gazeta Prawna": Poślizg Kapscha na e-mycie

Nie udało się austriackiej firmie Kapsch uruchomić w całości elektronicznego systemu naliczania opłat za przejazd ciężarówek i autobusów po drogach krajowych, który miał ruszyć 1 lipca - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Poślizg kontrolowany autem z napędzanymi przednimi kołami

Poślizg kontrolowany w aucie z napędem na przednią oś polega na tym, aby w odpowiednim momencie zerwać przyczepność tylnych kół do drogi, jednocześnie nie zrywając przyczepności kół przednich.

Poślizg kontrolowany

Z poślizgiem kontrolowanym mamy do czynienia wówczas, gdy kierowca dla osiągnięcia konkretnego celu zrywa przyczepność kół do drogi. W niektórych sytuacjach umiejętne wykorzystanie tendencji pojazdu do zrywania przyczepności na śliskiej nawierzchni jest bardzo pożyteczne.

Poślizg

Poślizg to utrata przyczepności jednego lub więcej kół. Podczas jazdy samochodem poślizg następuje wtedy, kiedy pojawi się różnica między faktyczną prędkością koła, a prędkością która powinna wynikać z normalnego toczenia się koła po danej nawierzchni.

Od 1 lipca mniej fotoradarów?

W piątek 1 lipca wejdą w życie zmiany w przepisach. Pojawi się e-myto, a policja odda fotoradary "krokodylom".

Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Jednym z najważniejszych czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy jest przyczepność opon do drogi. Zależy od niej zarówno długość drogi hamowania jak i zdolność do pokonywania zakrętów oraz możliwość przyspieszania.

Siła odśrodkowa: wróg kierowcy na zakrętach

Każdy pojazd, pokonujący zakręt o dowolnym promieniu, jest poddany działaniu kilku sił, z których najważniejszą jest siłą odśrodkowa. Bywa ona bezpośrednim „sprawcą” wielu wypadków. Są jednak sposoby na ograniczenie siły odśrodkowej, zarówno dotyczące techniki jazdy jak i konstrukcji i eksploatacji samochodu.

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Początkującego kierowcę łatwo rozpoznać po dużej ilości gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Taki styl jazdy bardzo podnosi zużycie paliwa. Jak zatem ruszać i przyspieszać, aby oszczędzać paliwo? W końcu płynna jazda to jeden z najważniejszych elementów ecodrivingu.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Przejazdy kolejowe: jak je bezpiecznie przejeżdżać?

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy.

REKLAMA