REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

światła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ITS prezentuje wyniki ankiety dotyczącej świateł w pojazdach

Eksperci ITS twierdzą, że istotnym powodem wybranych wypadków może być zły stan oświetlenia w pojazdach. Dane wskazują także, że kierowcy jeżdżą w nocy znacznie szybciej niż pozwala im na to rzeczywisty zasięg oświetlanej światłami drogi.

ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą

Prowadzenie samochodu w zimowych warunkach wymaga wzmożonej uwagi. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na utratę przyczepności kół i poślizg. Problemem jest także szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność.

Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

Od 7 lutego 2011 roku nowo homologowane samochody muszą posiadać automatyczne uruchamianie świateł. Co raz więcej z nich posiada takie rozwiązanie, w którego skład wchodzą także światła do jazdy dziennej. Jak się okazuje, nieświadoma jazda takim pojazdem grozi mandatem karnym.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

REKLAMA

Czym różnią się światła ksenonowe od biksenonowych? Jak są zbudowane?

Reflektory ksenonowe emitują bardzo jasne, białe światło, które znacznie lepiej oświetla drogę przed samochodem. Jak są zbudowane światła ksenonowe? Jaka jest różnica między ksenonami a biksenonami? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Zły stan samochodowych reflektorów przyczyną wypadków?

Po wprowadzeniu ustawy nakazującej jazdę przez całą dobę z włączonymi światłami, można zauważyć jak polscy kierowcy dbają o oświetlenie w samochodach. Niestety nie wygląda to dobrze i dlatego warto jak najwięcej osób uświadamiać, że sprawne światła to bezpieczeństwo na drogach.

Światła ksenonowe czy żarówki ksenonowe? To nie jest to samo!

Czy zamienić dotychczasowe żarówki na ksenony? Czy żarówki halogenowe o białej barwie światła rzeczywiście podwoją widoczność przed naszym samochodem? Pamiętajmy, że żarówki H4, H7, itp. udające ksenony ostatecznie mogą spowodować tylko problemy. Dlaczego?

Skoda Octavia I: wymiana żarówek

Znajomość wymiany żarówek w swoim aucie to podstawa. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić żarówki w Skodzie Octavii I.

REKLAMA

Chevrolet – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Chevroleta. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Chrysler – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Chryslera. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Jeep – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Jeep. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Lancia – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Lancii. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Saab – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Saab Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Rover – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Rover. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Jak wybudować kanał w garażu? Na co zwrócić uwagę?

W sytuacji, gdy chcemy na własną rękę zdiagnozować usterkę samochodu zlokalizowaną m.in. w zawieszeniu lub układzie kierowniczym, pomocny może okazać się kanał rewizyjny w garażu. Jednak wiele garaży takiego kanału nie posiada. Czy warto budować kanał w garażu? Na co uważać podczas budowy?

Mercedes W202: wymiana żarówek

Przepaloną żarówkę należy wymienić jak najszybciej - za niesprawne oświetlenie grozi nam mandat. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany żarówek oświetlenia w Mercedesie W202.

Mercedes – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Mercedesa. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Nissan – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Nissana. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Zardzewiały, zaśniedziały odbłyśnik reflektora. Czy warto regenerować?

Gdy po kilku latach użytkowania samochodu zauważamy spadek mocy świecenia reflektorów naszego samochodu, zastanawiamy się, jakie kroki podjąć, by reflektory znów świeciły jaśniej. Czasem myślimy o regeneracji reflektorów i zastanawiamy się, czy warto.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w samochodzie Opel Astra H i Zafira B.

Wykaz żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce

Przedstawiamy zestawienie typów żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce. W tym momencie dostępne są listy żarówek dla: Fiat, Suzuki, Toyota, Volvo, Alfa Romeo, Daewoo, Opel.

Fiat – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Fiata. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zamontowane w naszym aucie.

Suzuki – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Suzuki. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Toyota – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Toyoty. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Volvo – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Volvo. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Alfa Romeo – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Alfy Romeo. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

BMW seria 3 E36: wymiana żarówek

Wymiana żarówek w BMW E36 jest czynnością łatwą, o ile wiemy na co zwrócić uwagę podczas wymiany. W poniższym poradniku opisaliśmy proces wymiany żarówki w BMW E36.

Daewoo – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Daewoo. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki wewnętrzne jak i zewnętrzne w Oplu Astra G i Zafira A.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności nie jest długa, przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Czy warto kupować tanie reflektory ksenonowe, pozbawione homologacji i atestów, nie spełniające wymogów jakości? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta z Instytutu Transportu Samochodowego.

Czy wiesz jak wybrać dobrą żarówkę samochodową?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo żarówek samochodowych. Podpowiadam jak wybrać najlepszą.

Reflektory dodatkowe

Fabrycznie montowane światła pojazdów są dziś wielokrotnie silniejsze i jaśniejsze od dawniejszych, wśród których przeważały światła z żarówkami próżniowymi, o niewielkiej mocy. Mimo to kierowcy montują w swoich pojazdach dodatkowe światła, głównie – reflektory.

Reflektory samochodowe: rodzaje, budowa, konserwacja

Reflektory w samochodzie należą do elementów, od których sprawności zależy w dużej mierze bezpieczna i mało męcząca jazda po zmroku.

Światła do jazdy dziennej: jak je zamontować? Jakie są wymagania prawne? Ekspert ITS radzi

Choć obowiązek posiadania w nowych samochodach świateł do jazdy dziennej wszedł dopiero w 2011 roku, wielu kierowców decyduje się na założenie świateł do jazdy dziennej. Jak to zrobić, aby były zgodne z przepisami i nie narażały nas na mandat?

Homologacja świateł: czemu służy? Ekspert ITS radzi

Dlaczego sprzęt „homologowany” jest lepszy? Dlaczego potrzebna jest homologacja urządzeń oświetleniowych pojazdów? Czy to urzędnicza fanaberia, czy jednak homologacja czemuś służy?

Czy obowiązek jazdy na światłach cały rok poprawił bezpieczeństwo na drogach w Polsce? Analiza eksperta ITS

W celu sprawdzenia wpływu jazdy z włączonymi światłami w dzień na bezpieczeństwo ruchu drogowego przeprowadzono analizę statystyczną danych o wypadkach drogowych, które wydarzyły się „przed” i „po” zmianach wprowadzonych w dniu 17 kwietnia 2007 roku dotyczących obowiązku jazdy na światłach przez cały rok.

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Badania opinii społecznej dotyczące obowiązku jazdy na światłach przez cały rok zostały zrealizowane przez Pracownię Badań Społecznych GfK Polonia w ramach badań cykliczne przeprowadzanych co 2 tygodnie na reprezentatywnej grupie Polaków od 15 roku życia.

O ile droższa jest jazda na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Korzystanie ze świateł przez cały rok jest droższe: nie ulega to wątpliwości. Ile jednak statystyczny kierowca wydaje rocznie więcej jeżdżąc z włączonymi światłami przez cały rok?

Obowiązek jazdy na światłach przez cały rok: doświadczenia zagraniczne. Analiza eksperta ITS

Wpływ obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień na bezpieczeństwo ruchu drogowego od ponad 20 lat jest przedmiotem badań i analiz w wielu krajach. Wyniki tych prac nie zawsze są jednoznaczne, dominują jednak aspekty korzystne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy dzięki obowiązkowi jazdy na światłach przez cały rok Polskie drogi są bezpieczniejsze? Pełna analiza eksperta ITS

Jazda z włączonymi światłami w dzień jest od wielu lat przedmiotem licznych prac badawczych i dyskusji. Instytut Transportu Samochodowego dokonał analizy danych statystycznych w tej sprawie.

Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)

Wielu kierowców montuje w swoich pojazdach dodatkowe światła, nie przewidziane przez ich konstruktorów i producentów auta. Teoretycznie światła te mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze. Często w praktyce znacznie je ograniczają.

AFL

AFL - Active Forward Lighting - system dynamicznego doświetlanie zakrętów.

Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Coraz więcej kierowców popełnia ten błąd i włącza światła przeciwmgielne zamiast świateł mijania, traktując te pierwsze jako światła do jazdy dziennej. Tak nie można! Halogeny poważnie różnią się od świateł dziennych i nie ma co liczyć, że policja nie wie jak to sprawdzić!

Jak przejeżdżać przez skrzyżowania z ruchem kierowanym światłami?

Przejeżdżanie przez skrzyżowania z ruchem kierowanym tylko pozornie jest łatwe. Są dwa sposoby: zgodny z przepisami i zgodny z logiką. Pierwszy prowadzi często do stłuczek i wypadków, drugi pozwala na ich unikanie.

Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

Na oświetlenie dróg nie mamy wpływu, natomiast możemy zadbać o odpowiednie światła w naszym samochodzie, co znacznie ułatwi nam podróżowanie po zmroku.

Renault Kangoo: wymiana przednich reflektorów – krok po kroku

Wymiana reflektorów w Renault Kangoo wiąże się z demontażem przedniego zderzaka. W poradniku tym, znajduje się opis, jak samemu wymienić przednie reflektory w Renault Kangoo.

Jak sprawdzić podstawowe światła w samochodzie bez wysiadania z niego?

Zewnętrzne światła pojazdu są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia i na równi z hamulcami odpowiadają za bezpieczeństwo osób z niego korzystających i innych użytkowników drogi. Ich prawidłowe działanie można sprawdzić bardzo łatwo we własnym zakresie.

Jak wykonać światła awaryjne w samochodach, których konstrukcja tego nie przewidywała?

Dawniej samochody nie były wyposażane w światła awaryjne. W przypadku samochodów zabytkowych nie są one konieczne, ale z uwagi na ich rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze, warto je zainstalować.

Jak wykonać zastępcze światła cofania ze świateł „stop”?

Wiele pojazdów produkowanych pół wieku temu i dawniej nie było zaopatrzonych w światła cofania. Aby wyposażyć w nie oldtimera można albo zainstalować dodatkowy reflektorek z tyłu pojazdu, albo wykorzystać do oświetlenia drogi światła „stop”. Oba rozwiązania wymagają zastosowania dodatkowego wyłącznika.

REKLAMA