REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

W Rządowym Centrum Legislacyjnym 23 kwietnia 2024 r. pojawił się projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników. Zmiana nie wynika z aktualizacji zestawienia stawek. To konieczność w związku z nowymi przepisami.

REKLAMA

Ile będą kosztować nowe tablice rejestracyjne?

REKLAMA

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawi się nowy wzór tablicy rejestracyjnej. Mowa o żółtym oznaczeniu, na którym pojawiają się czerwone litery. Jego pojawienie się to efekt zeszłorocznej nowelizacji przepisów. Jakie pojazdy będą oznaczane w ten sposób? Mowa o samochodach przeznaczonych do zawodów sportowych. Oznaczenia będą miały charakter tymczasowy. Niestety do tej pory nie było wiadomo, ile będzie kosztowało ich wydanie. Stąd potrzeba nowego rozporządzenia. Jego projekt właśnie pojawił się w RCL.

Czego można dowiedzieć się z projektu? Chociażby tego, że wydanie kompletu nowych tablic rejestracyjnych będzie kosztować 100 zł. Bez względu na fakt czy mówimy o tablicach, czy ich wtórnikach. W przypadku konieczności wyrobienia jednego wtórnika kwota zostanie podzielona na połowę. Jedna żółta tablica będzie kosztować 50 zł.

Warto w tym punkcie dodać, że klasyczne tablice rejestracyjne kosztują obecnie 80 zł. Tablice tymczasowe są wyceniane w urzędach na 30 zł. 100 zł płaci się jedynie za tablice zabytkowe. Czemu płacić się będzie tyle, ile za tablice zabytkowe? Bo technologia wykonania obydwu oznaczeń będzie podobna.

Ile będzie kosztować czasowa rejestracja samochodu sportowego?

Komplet tablic tymczasowych dla samochodów przeznaczonych do motosportu będzie kosztować 100 zł. Na tym jednak koszty ponoszone w wydziale komunikacji się nie zakończą. Bo właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić również za:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wydanie pozwolenia czasowego – 18,50 zł (przyjęta suma dla pozwolenia wydanego na wniosek właściciela, a nie z urzędu)
  • komplet nalepek legalizacyjnych do tablic rejestracyjnych – 12,50 zł

To oznacza, że zsumowany koszt rejestracji samochodu przeznaczonego do motosportu sięgnie 131 zł.

Kiedy pojawią się nowe tablice rejestracyjne?

REKLAMA

W czystej teorii przepisy w zakresie wydawania tablic rejestracyjnych do samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych wejdą w życie w Polsce 1 czerwca 2024 r. W teorii. W praktyce w tym momencie nie będzie jeszcze aktu wykonawczego, który ureguluje kwestię techniczną nowych tablic. Ten może się pojawić dopiero 1 października 2024 r. Dlatego od tego dnia obowiązywać będą stawki za wydanie nowych tablic rejestracyjnych.

Zasadnicze pytanie zatem brzmi: "Czy w związku z tym między 1 czerwca a 1 października 2024 r. nie będzie można czasowo zarejestrować samochodu przeznaczonego do zawodów sportowych?" Będzie można. Rejestracja będzie się jednak odbywać na podstawie znanych do tej pory tablic rejestracyjnych tymczasowych ze znakami numeru rejestracyjnego barwy czerwonej umieszczanymi na białym tle tablicy. To oznacza zasadniczą ulgę w kosztach. Bo takie oznaczenia kosztują 30 zł za komplet, a nie 100 zł.

Nowe tablice oznaczają warunkowe dopuszczenie do ruchu

Nowe tablice rejestracyjne będą wydawane na wniosek właściciela przez starostę właściwego miejscowo. Co ważne, decyzja wydziału komunikacji mówiąca o rejestracji, będzie oznaczała rejestrację czasową. Czasową na dokładnie 12 miesięcy. To jednak jeszcze nie oznacza, że autem takim będzie można jeździć po drogach publicznych. Nie będzie można!

Pojazd przeznaczony do zawodów sportowych zarejestrowany w taki sposób ma prawo pojawić się na drodze publicznej wyłącznie w czasie trwania konkretnych zawodów sportowych. To oznacza np. przejazd między odcinkami specjalnymi. Poza zawodami auta nadal trzeba będzie przewozić lawetami. Nie będą miały pełnego i nieograniczonego dopuszczenia do ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA