REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra H/Zafira B: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B wymiana żarówek
Opel Astra H/Zafira B wymiana żarówek

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w samochodzie Opel Astra H i Zafira B.

Wymiana żarówek w Zafirze B i Astrze H jest uzależniona od modelu lampy jaki posiadamy. Jak wiadomo auta te mają na wyposażeniu normalne żarówki halogenowe jak i ksenonowe. Pierwszy krok to wyłączenie zapłonu oraz przekręcenie włącznika świateł w pozycję „0”.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: wymiana świec zapłonowych

Światła mijania

Przedstawimy wymianę w reflektorach halogenowych i ksenonowych. Zaczniemy od tych pierwszych. Na początku zajmiemy się wymianą żarówek świateł mijania. Otwieramy przednią maskę i demontujemy pokrywę we wnęce koła i odpinamy osłonę z tyłu reflektora. Chwytamy za oprawkę żarówki o obracamy ją w lewo. Teraz możemy ją wyjąć razem z żarówką reflektora. Wyjmujemy żarówkę z oprawki, która składa się ze złącza wtykowego i specjalnej klamry zatrzaskowej.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

REKLAMA

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Najpierw instalujemy nową żarówkę w oprawkę, po czym wkładamy ją do reflektora i przekręcamy ją w prawo. Wciskamy osłonę i zamykamy maskę. Przechodzimy do świateł drogowych. Początek taki sam – otwieramy przednią maskę. W przypadku reflektora lewego należy odłączyć złącze w skrzynce bezpieczników. Natomiast przy prawej lampie należy odłączyć przewód od filtru powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie wciskamy zaczep z tyłu reflektora i zdejmujemy osłonę z żarówki. Odpinamy wtyczkę od żarówki. W tym celu należy ją przycisnąć do przodu a następnie do boku i odpinamy sprężystą klamrę. W tym momencie możemy swobodnie wyjąć żarówkę z reflektora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W Zafirze podczas demontażu należy pamiętać o zdjęciu osłony od wewnątrz.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: ustawianie hamulca ręcznego

Na koniec pozostają nam światła pozycyjne. Otwieramy przednią maskę i przystępujemy do wymiany. Na początku odpinamy złącze, które znajduje się bezpośrednio przy skrzynce z bezpiecznikami. Tyczy się to reflektora lewego. W przypadku prawego odpinamy miękki przewód od filtru powietrza. Wciskamy zaczep od tyłu reflektora i zdejmujemy osłonę, która się znajduje na wewnętrzną żarówką. Wyjmujemy z lampy oprawkę razem z żarówką pozycyjną i wyjmujemy ją. W Zafirze, żarówka światła postojowego znajduje się pod żarówką świateł „długich”. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Lampy ksenonowe

REKLAMA

Teraz opiszemy wymianę tych żarówek reflektora ksenonowego. Tutaj należy zachować zwiększoną ostrożność.  Istnieje możliwość porażenia prądem. Nie zdarza się to zbyt często, jednak warto mieć to na uwadze. Przed rozpoczęciem pracy zalecamy odłączyć akumulator i przekręcić kilka razy włącznik świateł.

Zaczynamy od świateł mijania. Operacja jest znacznie trudniejsza niż w przypadku reflektorów halogenowych. W przypadku lewego reflektora jest konieczny demontaż zderzaka. Na początku otwieramy przednią maskę i odłączamy akumulator (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej). Pierwszy krok to wymontowanie osłony chłodnicy (grilla). Na początku wyjmujemy 4 kołki, które trzymają zamek przedniej maski

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Teraz pozostaje nam wypiąć 6 zacisków mocujących (na dole) i możemy wyjąć osłonę chłodnicy. W modelu Zafira jest ich 8. Przechodzimy do wymontowania zderzaka. Wyjmujemy dwa kołki znajdujące się w górnej części. W bocznej części zderzaka znajdują się śruby, które należy wykręcić, po jednej sztuce z każdej strony. W tym momencie możemy oddzielić nadkole od zderzaka.

Kolejny krok to odpięcie spinek znajdujących się pod zderzakiem. Są to dokładnie trzy kołki w przedniej części zderzaka (musimy zajrzeć od dołu samochodu). Następnie wyjmujemy czujnik temperatury. Znajduje się on w kratce przed chłodnicą. Stojąc przodem do samochodu mamy go po prawej stronie. Teraz odłączamy złącze od reflektorów przeciwmgielnych o ile występują w naszym aucie.

Następnie demontujemy miękki przewód spryskiwaczy reflektorów od zbiornika spryskiwaczy szyby. Podczas tej operacji wypłynie nam trochę płynu od spryskiwaczy, który należy wytrzeć za pomocą szmatki. Chwytamy zderzak z każdej strony i wypinamy go ze ślizgów. Zderzak dociągamy do przodu. Najlepiej zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, będzie nam o wiele łatwiej.

W ten sposób mamy zdemontowany lewy reflektor, przechodzimy do prawego. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to wymontować obudowę filtra powietrza razem z przewodem dolotowym. W ten sposób mamy dojście do żarówek. Dalsze kroki będą takie same dla obydwu lamp, wymontowanej – lewej i zamontowanej – prawej. Jak widać w przypadku tej pierwszej wymiana na trasie może okazać się wyjątkowo uciążliwa a wręcz niemożliwa do wykonania.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika

W kolejnym kroku odkręcamy trzy śruby znajdujące się z tyłu reflektora i demontujemy osłonę nad żarówką ksenonową. Przekręcamy zapłonnik w lewo i odblokowujemy go. Teraz odpinamy złącze od zapłonnika i zdejmujemy go z lampy ksenonowej. Ściskamy klamry mocujące i odpinamy je w tym momencie możemy wyjąć lampę ksenonową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Pozostaje nam zamontować lewy reflektor oraz zainstalować obudowę filtru powietrza. Na koniec osadzamy zderzak na swoje miejsce.

Światła pozycyjne i drogowe

Na początku otwieramy pokrywę ochronną w nadkolu. Następnie zdejmujemy osłonę ochronną i obracamy w lewo i odbezpieczamy oprawkę żarówki światła drogowego. Wyjmujemy ją z reflektora razem z żarówką. Teraz możemy wyjąć przepaloną żarówkę i wymienić na nową. W przypadku reflektora ksenonowego wymiana żarówki światła drogowego odbywa się w taki sam sposób jak żarówki mijania w reflektorze halogenowym.

Chcąc wymienić żarówkę światła pozycyjnego należy wyjąć oprawkę żarówki z reflektora i dopiero przystąpić do wymiany. W obydwu przypadkach montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

Kierunkowskazy przednie

W przypadku kierunkowskazów przednich przedstawiamy osobno model Astra i Zafira. Zaczniemy od tego drugiego. Na początku zdejmujemy pokrywę zabezpieczającą znajdującą się w nadkolu. Następnie odpinamy osłonę żarówki kierunkowskazu. Przekręcamy w lewo i odbezpieczamy oprawę żarówki. Wyjmujemy ją i dopiero możemy wymienić żarówkę. W tym celu należy ją wcisnąć i obrócić w lewo. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze cała operacja wygląda podobnie. Otwieramy osłonę w nadkolu a następnie obracamy oprawkę żarówki w lewo i odbezpieczamy ją. Wyjmujemy z reflektora razem z żarówką. Wciskamy ją i obracamy w lewo a następnie wyjmujemy z oprawki. Instalujemy nową żarówkę w oprawkę i wkładamy do reflektora i obracamy w prawo. Na końcu zakładamy pokrywę zabezpieczającą w nadkolu.

Światła przeciwmgielne

Przy wymianie świateł przeciwmgielnych również będą niewielkie różnicę w przypadku Astry i Zafiry. Zaczniemy od Astry. Podczas całej operacji może być potrzebny podnośnik w celu uniesienia przodu auta. Oczywiście nie jest to konieczne, jednak będzie nam znacznie wygodniej. Obracamy osłonę w lewo na dole reflektora i wyjmujemy go do dołu. Następnie odczepiamy klamrę sprężystą z zaczepów i wyjmujemy żarówkę oraz odpinamy złącze elektryczne.

Podłączamy złącze a następnie montujemy nową żarówkę do oprawki. Trzymamy palcem żarówkę w odpowiednim położeniu i zaczepiamy klamrę sprężystą. Zakładamy osłonę i przekręcamy ją w prawo. W modelu Zafira wymiana jest trochę trudniejsza. Na początku należy zdemontować zderzak przedni. Wykonuje się to bardzo podobnie jak w przypadku Astry.

Następnie odłączamy złącze elektryczne od reflektora i odkręcamy trzy śruby z tyłu zderzaka i wyjmujemy cały reflektor. Obracamy w lewo osłonę reflektora i wyjmujemy żarówkę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Kierunkowskazy boczne

Przed wymianą należy bezwzględnie wyłączyć kierunkowskazy. Teraz delikatnie dociskamy lampkę do dołu i podważamy z prawej strony za pomocą narzędzia z tworzywa sztucznego. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakieru. Wyjmujemy lampkę z błotnika i przekręcamy oprawkę w lewo i wyjmujemy z lampy. Nie należy odłączać przewodu, gdyż jest on nierozłączny z oprawką. Wymieniamy żarówkę i przystępujemy do montażu, który przebiega w odwrotnej kolejności.

Wymiana żarówek w tylnej lampie

Zaczniemy od Astry w tradycyjnym nadwoziu hatchback oraz od wersji GTC. Pierwszy krok to demontaż lampy. Odłączamy akumulator i otwieramy klapę bagażnika. W bocznym pokryciu bagażnika znajduje się śrubka, którą należy odkręcić. Po czym odchylamy do dołu całą pokrywę. Następnie odpinamy złącze elektryczne z tyłu lampy. Chwytamy ją od zewnątrz i odkręcamy dwie nakrętki w kształcie skrzydełek i wyjmujemy lampę.

W wersji GTC musimy najpierw odkręcić lampę a dopiero potem odłączyć złącze elektryczne. Po wyjęciu lampy przystępujemy do wymiany żarówek. Odpinamy zatrzaski korpusu i wyjmujemy go z lampy. W modelu GTC trzyma się on na czterech zaczepach. Następnie lokalizujemy uszkodzoną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. Wyjmujemy ją i w jej miejsce instalujemy nową. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze kombi demontaż lampy odbywa się w podobny sposób jak w hatchbacku. Po wyjęciu całej lampy odkręcamy trzy wkręty i wyjmujemy cały korpus. Teraz wciskamy i obracamy w lewo uszkodzoną żarówkę. Wyjmujemy ja a w jej miejsce instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W modelu Zafira demontaż odbywa się w taki sam sposób jak w przypadku Astry hatchback. Po wyjęciu lampy odpinamy dwa zaczepy mocujące korpus lampy i wyjmujemy go. Lokalizujemy uszkodzoną żarówkę, wciskamy ją i obracamy w lewo. W jej miejsce instalujemy nową. Montaż wszystkich elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Dodatkowe światło stopu

W modelu Zafira i Astra zostały zamontowane dodatkowe światło stopu. Zamontowane zostały w nim diody. Niestety wymiana pojedynczych nie jest możliwa. Oczywiście, jeśli ktoś ma zdolności manualne i odpowiednie diody poradzi sobie bez problemu. W innym przypadku czeka nas wymiana całej lampy. W Astrze hatchback wymontowanie przebiega w następujący sposób.

Na początku musimy odłączyć akumulator. Następnie otwieramy klapę bagażnika i demontujemy jej poszycie. Odkręcamy kołki zamocowania półki bagażnika. Teraz wsuwamy śrubokręt pod pokrycie ramy okna i podważamy je. Robimy to bardzo delikatnie, żeby niczego nie uszkodzić. Zdejmujemy osłonę zamka wykręcając śrubę w zagłębieniu uchwytu. Teraz wsuwamy śrubokręt pod pokrycie i delikatnie podważamy uwalniając 8 zatrzasków.

Następnie odłączamy lampę świateł stopu od klapy bagażnika. Trzyma się ona na 6 zaciskach. Wyjmujemy lampę po czym odpinamy od niej złącze elektryczne. Przed całkowitym demontażem musimy odpiąć rurkę od spryskiwacza tylnej szyby. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

W modelu GTC również jest konieczne zdjęcie poszycia tylnej klapy. Odbywa się to w taki sam sposób jak dla tradycyjnego hatchbacku. Odpinamy trzy zatrzaski i wyjmujemy ją na zewnątrz pokrywy. Odpinamy rurkę spryskiwacza a następnie odłączamy złącze i możemy całkowicie wyjąć lampę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W Astrze kombi i Zafirze również wymagany jest demontaż poszycia bagażnika. Przebiega on również w podobny sposób. Po zdjęciu poszycia odbezpieczamy trzy zaczepy mocujące i odpinamy złącze elektryczne. W tym momencie możemy swobodnie wyjąć całą lampę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Wymiana żarówek podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest najłatwiejsza ze wszystkich jakie zostały przedstawione w tym poradniku. Wsuwamy śrubokręt po prawej stronie lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Następnie podważamy i wyjmujemy całą lampkę ze zderzaka. Obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy ją razem z żarówką. Pozostaje nam wymienić żarówkę i zamontować wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich żarówek jakie zostały zastosowane w modelu Astra H i Zafira B.

 • Światła mijania Astra– H7 lub (ksenon D2S)
 • Światła mijania Zafira - H1 lub (ksenon D1S)
 • Światła drogowe Astra – H1
 • Światła drogowe Zafira - H7
 • Światła pozycyjne – W5W
 • Kierunkowskaz przedni Astra – H21W
 • Kierunkowskaz przedni Zafira – P21W
 • Kierunkowskaz przedni (lampa ksenonowa) – PY21W
 • Światła przeciwmgielne przód – H3
 • Kierunkowskaz boczny – W5W
 • Kierunkowskaz tylny Astra – PY21W
 • Kierunkowskaz tylny Zafira – P21W
 • Światła tylne i hamowania – P21W
 • Światła przeciwmgielne tył – P21W
 • Światła cofania – P21W
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA