REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Holowanie pojazdu: przepisy określają jego zasady.

Prawo reguluje sytuację na drodze. Odnosi się też do takich terminów jak holowanie pojazdu. Przepisy określają jak powinni zachować się kierowcy.

Zasada prawej ręki: co oznacza i kiedy ją stosujemy?

Podstawą dla każdego kierowcy jest znajomość znaków i przepisów. Zaraz obok nich pojawia się jednak zasada prawej ręki. Co oznacza?

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Aby wiedzieć jak poruszać się po drogach, kierowca musi patrzeć na oznaczenia. Jaka jest jednak ich hierarchia? O tym właśnie opowiemy dziś. Zobaczcie co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

REKLAMA

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara to nawet utrata prawka!

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara będzie zatem wynikać nie tylko z kodeksu drogowego, ale przede wszystkim… karnego. A to nie koniec, bo więzienie i odebranie prawa jazdy jeszcze nie wyczerpują listy możliwych skutków.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Odpowiadamy.

Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.

Skręt w prawo a piesi. Czy mają pierwszeństwo?

Choć piesi i kierowcy co do zasady funkcjonują w dwóch różnych przestrzeniach, powierzchnia drogi i chodnika często spotyka się ze sobą. Co wtedy? Dziś omówimy taki przypadek jak skręt w prawo a piesi. Kto ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?

Dziś powiemy o tym jak wygląda procedura w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Wskażemy jakich typów środków transportu dotyczy, co tak naprawdę oznacza, jak się o nią starać i ile wynosi opłata.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu. O czym należy pamiętać?

Auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, dlatego kierowca zdecydował się na kasację? Nie może zatem zapomnieć o poinformowaniu o tym fakcie urzędników. Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu? Już opowiadamy.

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Jednym z ważniejszych narzędzi do walki z wypadkami w mieście są skrzyżowania bezkolizyjne. Jak jednak rozumieć zieloną strzałkę w lewo? Czy można zawracać, gdy taki właśnie sygnał jest wyświetlany? To zależy…

Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?

6 grudnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek jazdy na suwak. Na czym ona polega i jakie sankcje czekają na kierowców?

Szykują się kolejne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury szykują kolejne ułatwienia dla kierowców. Mowa m.in. o likwidacji karty pojazdu i braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Od września samochody z silnikami benzynowymi będą miały obowiązkowy filtr GPF

Kierowcy znowu zapłacą za troskę o środowisko, ponieważ drogie filtry cząstek stałych montowane będą nie tylko w dieslach. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od września 2018 roku w autach z silnikami benzynowymi obowiązkowo będzie montowany filtr cząstek stałych GPF.

5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku

W listopadzie ogłoszono, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ukrócić proceder cofania liczników tworząc nowe przepisy. Okazuje się, że gotowa nowelizacja jest już w fazie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

W połowie 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące początkujących kierowców. Mowa o okresie próbnym, ale to nie jedyne zmiany czekające osoby starające się o prawo jazdy.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Jak powinien postępować rowerzysta na przejściach dla pieszych?

Jak rowerzyści powinni postępować na przejściu dla pieszych? Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy to rowerzysta jedzie chodnikiem. W takich sytuacjach dochodzi bardzo często do potrąceń cyklistów przez samochody i są to niestety wypadki zazwyczaj zawinione przez kierujących jednośladami.

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Na wielu budynkach umieszczane są tabliczki ,,Zakaz parkowania tyłem’’. Nasi Czytelnicy pytają, czy zakaz ten ma moc prawną i czy w razie jego naruszenia można spodziewać się mandatu od policji lub straży miejskiej. Postaram się kompleksowo wyjaśnić tę kwestię.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Czyli zasady poruszania się na rowerze w ruchu drogowym

Rowerzystów, jak wszystkich uczestników ruchu obowiązuje kodeks ruchu drogowego. Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu, a kiedy powinien ustąpić?

Znak ograniczenia prędkości - zasady i wątpliwości część I

W przypadku znaku ograniczenia prędkości najwięcej wątpliwości budzą wśród kierowców kwestie dotyczące zakresu obowiązywania ograniczenia prędkości. Większość wie, że obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. W istocie tych prawideł jest znacznie więcej i dlatego chcemy je wszystkie wytłumaczyć.

Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Za przechodzenie przez ulicę w miejscu niedozwolonym pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Czy można dostać mandat za mycie samochodu na własnej posesji lub pod blokiem w 2017 r.?

Mandat za mycie samochodu na posesji? Tak. W myśl obowiązujących przepisów samochód można myć tylko w miejscach do tego odpowiednio przystosowanych. Zatem, można dostać mandat za mycie samochodu pod blokiem lub na własnej posesji.

Samoloty ultralekkie nie będą pod nadzorem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zmienić przepisy dotyczące samolotów ultralekkich. Według założeń ma to umożliwić lepszy rozwój lotnictwa rekreacyjnego i sportowego.

Podróż samochodem na wakacje - poradnik Klaudii Podkalickiej

O czym pamiętać wybierając się samochodem na wakacje? W poniższym poradniku zawarte są porady Klaudii Podkalickiej, która regularnie startuje w rajdach i wyścigach samochodowych.

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Będzie wolny dostęp do usług portowych?

Do Parlamentu Europejskiego powrócił temat regulacji dotyczących portów. Kontrowersje wśród europejskich (w tym polskich) zarządców portów wzbudza zapis gwarantujący wolny dostęp do rynku usług portowych. Czy te regulacje wejdą w życie?

Przewożenie dzieci w samochodzie – aktualne przepisy

Jakie są aktualne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie? Co się zmieniło w tym zakresie w 2015 r.?

Będą zmiany w procesach realizacji inwestycji dorogowych?

Powołany w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Komitet Sterujący obradował m.in. nad koniecznością usprawnienia procesów realizacji inwestycji drogowych. Co ustalono?

Zasady wydawania kart parkingowych

Nowe zasady wydawania kart parkingowych obowiązują od 2015 r. i przyczyniły się do ograniczenia liczby osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

Czy wejście w życie CEPIK 2.0 będzie opóźnione?

Związek Powiatów Polskich chce przesunięcia o 6 miesięcy wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPIK 2.0. Samorządy mają wątpliwości odnośnie poprawności przygotowania projektu, w myśl którego kierowcy będą mogli sprawdzić przez internet m.in. liczbę zgromadzonych punktów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że obawy są bezpodstawne.

Do czego służy pobocze?

Do czego służy pobocze? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie sprawia kłopot większości zmotoryzowanych. Czy na poboczu można się zatrzymywać? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Wydano 212 tys. 548 nowych kart parkingowych

Karty parkingowe wydane przed lipcem 2014 r., straciły ważność z końcem czerwca 2015 r. Jak przebiegł trwający półtora roku proces wdrażania nowego systemu kart?

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Zmiany dotyczące wypożyczania samochodów w UE

Komisja Europejska wpłynęła na 5 największych wypożyczalni aut by zmienili praktyki dotyczące obsługi klientów. Na czym by polegały zmiany i co zyskałby klient?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na odcinku A2

Na odcinku autostrady A2 od węzła Konotopa - Wiskitki, wprowadzono zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych.

Ustawa o recyklingu pojazdów podpisana

Prezydent podpisał ustawę o recyklingu w myśl której ma być m.in. zniesiona opłata recyklingowa.

Rząd wydał ponad 300 mln zł na źle działający CEPiK

System CEPiK kosztował krocie i choć tworzony był przez ponad 10 lat, to zawiera tak kuriozalne błędy, że trudno traktować go jako wiarygodne źródło informacji. Co więcej, przez nieudolną pracę rządu i koordynatorów projektu, podmioty korzystające z bazy CEPiK przekazują bankom i innym partnerom handlowym fałszywe dane, w oparciu o które tworzone są później umowy o wzajemnej współpracy.

Fotelik samochodowy dla dziecka, jak wybrać?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Czy można kupić fotelik na wyrost?

Za kilka lat po UE będą jeździły aerodynamiczne ciężarówki

To już koniec ciężarówek z płaskimi nosami na drogach UE. Od kiedy na drogi UE wyjadą aerodynamiczne ciągniki siodłowe?

Większe uprawnienia dla celników?

Zwiększenie uprawnień dla funkcjonariuszy Służby Celnej ma pomóc m.in. w walce z szarą strefą. Czy przejmą część obowiązków policji?

Cywilne samoloty będą korzystały z wojskowych lotnisk?

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego został skierowany do dalszych prac. Wg niego samoloty cywilne będą mogły korzystać z wojskowych lotnisk. Na jakich zasadach?

Koniec opłaty recyklingowej przy rejestracji pojazdów?

Sejmowa komisja środowiska przyjęła projekt nowelizacji przepisów dot. recyklingu pojazdów. Zakłada on zrezygnowanie z opłaty 500 zł w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy.

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych musi być widoczna od razu ostateczna cena biletu zawierająca wszelkie dodatkowe koszty. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Gdzie można ustawiać progi zwalniające?

Czemu na niektórych ulicach montowane są progi zwalniające? Czy rzeczywiście spełniają rolę spowalniaczy ruchu, czy może kierowcy nauczyli się je innorować?

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych - co z terminem ważności?

Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, uprawniające do parkowania na tzw. kopertach, tracą ważność wraz z końcem listopada 2014 r. Ale posłowie zajmą się projektem nowelizacji przepisów dot. wydłużenia terminu ważności starych kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

System monitorujący ciśnienie ogumienia obowiązkowy

Od 1 listopada, system monitorujący ciśnienie w ogumieniu (TPMS) jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu sprzedawanego na terenie UE. Niestety podniesie to koszty wymiany ogumienia.

Zakup i sprzedaż oleju opałowego - przepisy

Prawo zabrania wykorzystywania oleju opałowego jako paliwa do zasilania silników samochodowych. Służba celna opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, jakie obowiązki nakłada prawo na sprzedawcę i kupującego olej opałowy. Treść komunikatu poniżej.

REKLAMA