REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od września samochody z silnikami benzynowymi będą miały obowiązkowy filtr GPF

Sebastian Tomaszewski
Od września samochody z silnikami benzynowymi będą miały obowiązkowy filtr GPF / fot. Mercedes
Od września samochody z silnikami benzynowymi będą miały obowiązkowy filtr GPF / fot. Mercedes
Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy znowu zapłacą za troskę o środowisko, ponieważ drogie filtry cząstek stałych montowane będą nie tylko w dieslach. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od września 2018 roku w autach z silnikami benzynowymi obowiązkowo będzie montowany filtr cząstek stałych GPF.

REKLAMA

Filtr cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych redukuje poziom wytwarzania sadzy i popiołu. Rozwiązanie wymuszone przez coraz ostrzejsze normy spalin na terenie Unii Europejskiej, staje się dla kierowców źródłem samych problemów. Filtr notorycznie się zapycha w jeździe miejskiej i podwyższa koszty eksploatacji – wymiana takiego filtra to nawet kilka tysięcy złotych.

REKLAMA

Dotychczas montowany wyłącznie w dieslach, od września tego roku pojawi się także w silnikach benzynowych pod nazwą GPF. Już od września 2017 roku żaden silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie może dostać homologacji bez posiadania filtra GPF, a od września 2018 roku będzie to dotyczyć już wszystkich silników benzynowych. To poważna zmiana. Spadek sprzedaży samochodów z silnikami wysokoprężnymi spowodowanymi był coraz większym skomplikowaniem konstrukcji, w tym właśnie montażem filtra cząstek stałych i zbiornika na płyn AdBlue. Wybieranie prostszego silnika benzynowego było bezpieczniejszym wyborem. Obecnie, eksploatacja samochodu z filtrem GPF może być równie droga.

REKLAMA

Widząc plagę wycinania filtrów cząstek stałych DPF w naszym kraju, z nowym filtrem GPF będzie podobnie. Wycięcie to prostsze i tańsze rozwiązanie, bez ryzyka powrotu usterki. Nawet na przeglądach technicznych nikt na to nie zwraca uwagi, co jest nie do pomyślenia w Europie Zachodniej. Podjęcie decyzji o montażu nowego filtra cząstek stałych spowodowany jest chęcią ochrony środowiska. Aby uwiarygodnić podawane średnie zużycie paliwa, rok temu zmieniły się standardy pomiarów zużycia paliwa z NEDC do WLTP.

Jak zwykle bywa w takich sytuacjach, za nowe pomysły pro środowiskowe Unii Europejskiej zapłacą konsumenci. Ceny nowych samochodów z silnikami benzynowymi będą wyższe. Otovprzykładowe modele, w których nowy filtr GPF montowany jest już dziś:

- 1.5 TSI Grupy Volkswagena (VW Golf)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 1.2 PureTech PSA (Peugeot 308)

- 1.3 Mercedesa (Nowa Klasa A)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA