REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać od filtr DPF? Jak wydłużyć jego żywotność?

Żywotność filtra DPF można wydłużyć. Nowy kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Żywotność filtra DPF można wydłużyć. Nowy kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Filtr cząstek stałych kosztuje krocie. Dlatego wiele osób próbuje wydłużyć żywotność filtra DPF poprzez odpowiedni styl jazdy i eksploatację silnika. Zobacz jak należy dbać o auto z silnikiem wyposażonym w filtr cząstek stałych.

Rakotwórcze cząstki PM

Filtr cząstek stałych pełni rolę zbliżoną do katalizatora. Jego zadaniem jest przechwytywanie ze spalin cząstek sadzy i popiołów oznaczanych jako PM. Wielkość ich jest zróżnicowana i wynosi od 0,05 do 10 µm. Dla porównania ludzki włos ma grubość 60 µm. To sprawia, że cząstki łatwo dostają się do płuc, osadzają się tam i podnoszą wyraźnie ryzyko pojawienia się nowotworu.

REKLAMA

Filtr cząstek stałych

Problem nowoczesnych silników Diesla polega na tym, że ich duża moc powoduje też wytwarzanie dużych ilości sadzy. Częściowo ich ilość zmniejszyło zastosowanie wysokiego ciśnienia wtrysku, ale aby spełnić europejskie normy emisji spalin potrzeba było zastosować dodatkowe filtry cząstek stałych. Szybko okazało się, że eksploatacja auta z filtrem DPF w mieście błyskawicznie go zapycha co niejednokrotnie kończy się koniecznością jego wymiany. Nowy, potrafi kosztować od 4 000 zł do nawet 10 000 zł (Mazda 6).

Zobacz też: Ile kosztuje nowy filtr cząstek stałych DPF?

Aby wydłużyć żywotność filtra DPF należy:

REKLAMA

a) unikać gwałtownego wciskania pedału gazu przy małych obrotach jednostki napędowej – większość nowych diesli ma wysoki moment obrotowy już od ok. 1500 obr./min. ale wciśnięcie gazu do połowy albo zupełnie do końca przy takich obrotach powoduje, że paliwo nie spala się całkowicie, tworząc tym samym duże ilości sadzy zapychającej filtr DPF;

b) sprawdzać systematycznie szczelność turbiny i wtryskiwaczy – jeśli pojawił się luz na wirniku lub któryś z wtryskiwaczy „cieknie”, to do komory cylindra dostaje się olej silnikowy. Jego spalaniu towarzyszy powstawanie związków trale zatykających filtr cząstek stałych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

REKLAMA

c) stosować specjalne oleje silnikowe przeznaczone do jednostek z filtrem DPF – na rynku dostępne są oleje niskopopiołowe oznaczane napisem Low SAPS, które oprócz tego, że nie zatykają swoimi pozostałościami filtra w takim stopniu jak klasyczne oleje silnikowe, to na dodatek zachowują lepsze właściwości smarne nawet wtedy, gdy ulegają rozrzedzaniu przez paliwo ściekające do miski olejowej;

d) unikać jazdy w dużych korkach – do poprawnego działania filtra niezbędne są określone warunki jazdy. Aby procedura wypalania sadzy zakończyła się pomyślnie, auto musi poruszać się przez kilkanaście minut z prędkością większą niż 50 km/h ze względnie równą prędkością obrotową silnika. Zwiększona dawka paliwa podniesie temperaturę spalin wypalając sadzę. Jeśli procedura nie zostanie zakończona, filtr będzie się sukcesywnie zapychał, a olej silnikowy będzie zwiększał swoją objętość w wyniku mieszania się z nadwyżkami paliwa;

Zobacz też: Masz auto z filtrem cząstek stałych? O tym musisz pamietać!

e) dbać o czystość zaworu EGR lub go wymontować – jego działanie przyczynia się do powstawania nagaru, który także zapycha filtr cząstek stałych;

f) starać się płynnie pracować gazem, używać auta także poza miastem, na długich dystansach i tankować lepszej jakości paliwo klasy Premium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA