Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może wyrejestrować pojazd?
O wyrejestrowanie auta może starać się właściciel pojazdu, współwłaściciele (wszyscy powinni być obecni podczas wyrejestrowania) lub osoba z pełnomocnictwem od właściciela lub wszystkich współwłaścicieli samochodu.
REKLAMA
Kiedy można wyrejestrować samochód?
Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” dokładnie określa kiedy można wyrejestrować pojazd, a można to zrobić w następujących przypadkach:
- przekazania pojazdu w całości lub niekompletnego do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Wyrejestrowania dokonuje się na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
- kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań;
- wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
- zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
- udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
- wycofania pojazdu z obrotu.
Jakie dokumenty są wymagane do wyrejestrowania auta?
- Wniosek właściciela o wyrejestrowanie pojazdu.
- Dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku jego utraty stosowne oświadczenie, bądź decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
- Karta pojazdu (jeżeli była wydana), a w przypadku jej utraty stosowne oświadczenie.
- Tablice rejestracyjne, a w przypadku ich utraty stosowne oświadczenie.
- Zaświadczenie o demontażu pojazdu, zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu lub równoważny dokument wydany w innym państwie.
- Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.
Gdzie wyrejestrować samochód i ile to kosztuje?
Wyrejestrowania samochodu dokonuje się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zarejestrowania samochodu. Może być to urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy.
Opłata za wyrejestrowanie pojazdu wynosi 10 zł. Natomiast jeżeli przyczyną wyrejestrowania jest trwała utrata samochodu bez zmiany w zakresie prawa własności, to wysokość opłaty obliczana jest indywidualnie przez pracownika urzędu i przekazywana na poczet realizacji zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminie.
Ile trwa rozpatrzenie wniosku o wyrejestrowanie auta?
Do miesiąca od dnia złożenia wniosku i wszystkich niezbędnych dokumentów. Jednak termin ten może zostać wydłużony do 2 miesięcy, gdy dany przypadek okaże się szczególnie skomplikowany.
W jakich przypadkach można powtórnie zarejestrować pojazd wyrejestrowany?
Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:
- odzyskanego po kradzieży,
- zabytkowego, mającego co najmniej 25 lat, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji,
- wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.