REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowe pozwolenie. Czemu nie można sprzedać z nim auta?

zakup samochodu. Fot. Fotolia
zakup samochodu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czasowe pozwolenie, czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny, jest wydawany na czas załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdów. Czemu przed wydaniem twardego dowodu nie można sprzedać auta?

Kierowca dokonujący przerejestrowania samochodu, ewentualnie starający się o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, otrzymuje pozwolenie czasowe. Tzw. miękki dowód wydawany jest na okres 30 dni. To czas, który jest konieczny na załatwienie formalności urzędowych związanych np. ze sprawdzeniem pochodzenia pojazdu i faktu czy nie jest on kradziony oraz zamówienie twardego dowodu rejestracyjnego w Wytwórni Papierów Wartościowych. W momencie, w którym czasowe pozwolenie zostanie zastąpione standardowym dowodem rejestracyjnym, kończy się okres rejestracji czasowej.

REKLAMA

Pozwolenie czasowe. Jak przedłużyć jego ważność?

Czas ważności pozwolenia czasowego w niektórych przypadkach może być jednorazowo przedłużony o 14 dni. Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym może się tak stać w sytuacji, w której urzędnicy w czasie czasowej rejestracji muszą wyjaśnić dodatkowe sprawy związane z rejestracją pojazdu. W takim przypadku pracownik wydziału komunikacji dokonuje stosownej adnotacji na dokumencie. Co w sytuacji, w której konieczne jest dalsze wydłużenie terminu ważności pozwolenia czasowego? Możliwości takiej nie ma. W efekcie wydział komunikacji musi wydać kolejny miękki dowód.

Zobacz również: Czasowa rejestracja pojazdu 2020. Tylko dla dealerów i producentów!

Pozwolenie czasowe ma serię zalet. To dokument, który stwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu na czas załatwiania formalności związanych ze sprawami rejestracyjnymi realizowanymi przez starostwo powiatowe. Dzięki temu właściciel auta nie musi odstawiać go na parking i może cały czas eksploatować pojazd. Z drugiej strony miękki dowód niesie też pewne zagrożenia. A podstawowe dotyczy tego, że nie daje możliwości np. sprzedaży samochodu. I za niewiedzę w tym temacie ciężko obwiniać urzędników. Szczególnie że stosowne oświadczenie musi złożyć sam kierowca w momencie załatwiania formalności.

Z pozwoleniem czasowym… nie przerejestrujesz auta!

REKLAMA

Czasowa rejestracja jest warunkowa. Urzędnicy mogą wszcząć jej procedurę tylko i wyłącznie w przypadku, w którym właściciel pojazdu oznajmi że w okresie jej trwania i do momentu uzyskania twardego dowodu rejestracyjnego nie sprzeda pojazdu. Podstawę do składania takiego oświadczenia stanowi art. 74 ust. 2b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że do samej transakcji sprzedaży oczywiście może dojść - stary i nowy właściciel spiszą umowę i przekażą sobie kwotę pieniężną. Niestety nowy właściciel dysponujący miękkim dowodem nie będzie w stanie zarejestrować pojazdu na siebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem dotyczący próby zakupu samochodu posiadającego jedynie pozwolenie czasowe jest realny. Szczególnie że w załatwieniu formalności nie pomogą ani żadne odwołania, ani nawet skorzystanie z procedury zaskarżenia decyzji administracyjnej do sądu. Skuteczna metoda jest tylko jedna i okazuje się tak naprawdę półlegalna. Nowy właściciel musi odsprzedać pojazd staremu, aby ten mógł odebrać twardy dowód rejestracyjny. W tym momencie transakcję należy powtórzyć, dzięki czemu nabywca będzie mógł pojawić się w wydziale komunikacji w celu zmiany właściciela pojazdu w rejestrze i tym razem załatwić sprawę z powodzeniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA