REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miękki dowód. Czy zawsze konieczne jest pozwolenie czasowe?

dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy przyzwyczaili się do tego, że każda zmiana dowodzie rejestracyjnym wymaga pozwolenia czasowego. Czy jednak rzeczywiście tak jest, że wydanie tzw. miękkiego dowodu zawsze jest koniecznością? No właśnie nie…

W roku 2018 starostwa powiatowe wydały w sumie 5,9 miliona pozwoleń czasowych. Do czego one służą? To dokument, który stwierdza czasową rejestrację pojazdu np. konieczną na moment zmiany właściciela w ewidencji czy wymiany dowodu rejestracyjnego. Jego wydanie kosztuje nawet 19 złotych (wraz z opłatą urzędową), a wydatek ten jest ponoszony podczas wizyty w wydziale komunikacji. Czy jednak wystawienie dokumentu zawsze jest konieczne? Okazuje się, że nie. I co ciekawe, wcale nie decyduje o tym zmiana z 1 października 2018 roku dotycząca systemu CEPiK, a rozporządzenie obowiązujące już od roku 2003.

REKLAMA

Miękki dowód - co zrobić, aby za niego nie płacić?

REKLAMA

Kiedy nie ma obowiązku wydawania pozwolenia czasowego podczas wizyty kierowcy w starostwie powiatowym? Przede wszystkim wtedy, gdy w stałym dowodzie rejestracyjnym skończyły się miejsca na pieczątki potwierdzające ważność przeglądu i właściciel auta musi wymienić dokument. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. przewiduje jednak jeszcze jedno obostrzenie. A to dotyczy daty minięcia ważności badania technicznego. Termin nie może się kończyć wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku w wydziale komunikacji.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że dla pojęcia ważności badania technicznego rozumianego przez urzędnika w wydziale komunikacji należnym miejscu zamieszkania właściciela auta żadnego znaczenia nie ma fakt, że np. kierowca przedłoży zaświadczenie o przeprowadzeniu kolejnego przeglądu w stacji kontroli pojazdów z dłuższą datą. Obowiązujące przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, że pracownik starostwa powiatowego może uwzględnić tylko i wyłącznie ostatnią datę wprowadzona do dowodu rejestracyjnego przez diagnostę.

Brak pozwolenia czasowego? Zadbaj o swoje prawa sam!

Poza tym warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Kierowca znający zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. i starający się o wymianę dokumentu na 30 dni przed minięciem ważności badania technicznego, powinien poprosić obsługującego go urzędnika o niewydawanie pozwolenia czasowego. Wyraźne zaznaczenie żądania często jest konieczne. Tzw. miękki dowód jest bowiem traktowany przez osoby pracujące w wydziałach komunikacji jako element obligatoryjny. A wynika to nie zawsze z ignorancji obowiązujących przepisów, co czasami także z pewnością z niewiedzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA