REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak nalepki kontrolnej 2020 r. Czy ta zmiana jest potrzebna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szyba przednia serwis
szyba przednia serwis
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Numer rejestracyjny na szybie auta? Obowiązek stosowania nalepki kontrolnej może zniknąć już w roku 2020. Tylko czy to właściwie dobry pomysł?

Nalepki kontrolne zostały wprowadzone na polskich drogach w momencie, w którym ustawodawca zamienił czarne tablice rejestracyjne na białe. Na nich nanoszony jest numer rejestracyjny pojazdu, a ich konstrukcja została przewidziana w taki sposób, aby przy nieumiejętnej próbie usunięcia rozrywały się na małe i trudne w usunięciu kawałki. Jaki jest sens ich stosowania? To było tłumaczone na kilka sposobów. Chodziło m.in. o to, aby zapobiegać popełnianiu przestępstw samochodami z przełożonymi tablicami rejestracyjnymi. Obecność naklejki zdradzała prawdziwe dane pojazdu.

REKLAMA

Brak nalepki kontrolnej 2020 r. - 18,5 zł taniej!

Poza tym naklejki przydawały się w przypadku wykroczeń rejestrowanych przez fotoradary - głównie w przypadku, w którym obraz tablic był zamazany lub celowo zasłonięty przez prowadzącego. Nalepka kontrolna na szybę nie jest droga. Podczas rejestracji pojazdu wiąże się z opłatą oszacowaną na 18,5 złotego. Teraz projekt ustawy zmieniającej Prawo o ruchu drogowym przygotowywany przez resort infrastruktury i cyfryzacji ma znieść obowiązek jej posiadania. Jaki jest cel zmian w prawie? Ustawodawcy tłumaczą, że chodzi przede wszystkim o ułatwienia dla kierowców.

Zobacz również: Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Jak podkreślają przedstawiciele resortu infrastruktury i cyfryzacji, kluczem do sukcesu są też realne korzyści finansowe, które nowe przepisy przyniosą kierowcom. Przykład? Pierwszy dotyczy tańszej rejestracji pojazdu. Opłata spadnie o 18,5 złotego. Drugi odnosi się do ewentualnych konsekwencji, które kierowca ponosi w związku z brakiem nalepki kontrolnej na szybie. A kara może być dotkliwa. Brak nalepki wynikający np. z wymiany szyby w pojeździe i konieczności załatwienia formalności związanych z wydaniem wtórnika sprawia, że pojazd nie spełnia warunków technicznych.

Brak nalepki kontrolnej 2020 r. - koniec z mandatami?

REKLAMA

W sytuacji, w której pojazd bez nalepki kontrolnej na szybie zostanie zatrzymany przez patrol policji, wiąże się to odebraniem dowodu rejestracyjnego. Poza tym funkcjonariusze mają możliwość ukarania kierowcy mandatem karnym. Ten będzie opiewał na kwotę od 20 do 500 złotych. Do konta prowadzącego dopisany zostanie również jeden punkt karny. Problemy pojawią się również podczas przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów. Brak nalepki oznacza bowiem, że diagnosta nie będzie miał możliwości przedłużenia ważności obowiązkowego badania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy likwidacja nalepki kontrolnej na szybie w roku 2020 będzie zasadniczym krokiem naprzód dla zmotoryzowanych? W to można śmiało wątpić. Szczególnie że obowiązek posiadania naklejki ani nie wiąże się z dużym kosztem, ani nie jest mocno utrudniający życie. Z drugiej strony zlikwidowanie znaku na szybie stanowi drobny krok być może nawet w dobrą stronę. W końcu wszystkie sposoby ułatwienia życia kierowcom w Polsce są warte docenienia. Co teraz pozostaje? Tylko czekać na konkretne zapisy prawne. W maju roku 2019 zaprezentowany był projekt ustawy i trafił na konsultacje publiczne. Na razie w jego sprawie zapadła cisza.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA