Rejestracja samochodu online 2020. To nie takie proste...
REKLAMA
REKLAMA
Idea stojąca za rozwiązaniem jest dość oczywista. Kupujecie samochód, wracacie do domu, siadacie w zaciszu własnego mieszkania przed komputerem i składacie wniosek o rejestrację auta. Niczego bardziej intuicyjnego wymyślić się nie da. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej proces ten nie zostanie skomplikowany przez mało intuicyjne przepisy. A tak właśnie dzieje się w Polsce. Obowiązujące prawo powoduje, że rejestracja samochodu online jest nie tylko żmudna, ale także tak właściwie mało online. W końcu nowy właściciel i tak będzie musiał zawitać w urzędzie!
REKLAMA
Rejestracja samochodu online 2020 - jak przebiega proces?
- Wypełnienie wniosku
- Przygotowanie elektronicznej kopii koniecznych dokumentów
- Wprowadzenie wniosku i załączników do elektronicznej skrzynki podawczej urzędu
- Potwierdzenie wniosku profilem zaufanym, ewentualnie bezpiecznym podpisem elektronicznym
Rejestracja samochodu online 2020 - konieczne dokumenty:
- dowód rejestracyjny
- umowa kupna-sprzedaży
- karta pojazdu
- tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku
- potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej
- potwierdzenie wykonania badania technicznego
Rejestracja samochodu online 2020 - opłaty:
- tablice rejestracyjne - 80 zł
- dowód rejestracyjny - 54 zł
- pozwolenie czasowe - 13,50 zł
- nalepka kontrolna - 18,50 zł
- nalepka legalizacyjna - 12,50 zł
REKLAMA
Co szczególnie przeszkadza podczas rejestracji samochodu online? Aspektów takich jest kilka. Po pierwsze nie dość, że kierowca musi zeskanować każdy z dokumentów, który normalnie pokazuje urzędnikowi w wydziale komunikacji, to jeszcze elektroniczne dokumenty muszą posiadać odpowiedni format. Jakie są wymagania? Zarówno w przypadku pliku JPEG, jak i PDF rozmiar pliku nie może przekraczać 200 kB. W przypadku skanów, urzędnicy zalecają używanie przestrzeni braw greyscale lub RGB oraz ustawienie rozdzielczości na maksymalnie 2500 x 3500 pikseli.
I choć samo przygotowanie dokumentów jest żmudne i wymaga pewnej dawki wiedzy informatycznej, tak naprawdę najgorsze są kolejne etapy. W końcu pomimo złożenia dokumentów online, kierowca i tak musi zawitać w urzędzie w celu pokazania oryginałów urzędnikowi lub zdania starych tablic rejestracyjnych. A jako że w ten sposób zdecydowanie wydłuża się proces formalnej zmiany właściciela auta, sens rejestracji samochodu online stawiany jest pod potężnym znakiem zapytania. Czy wymóg ten można obejść? Tak, tylko że wtedy dokumenty trzeba wysłać pocztą. A to dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na decyzję urzędników...
Rejestracja samochodu online 2020 - czas reakcji mało zadowalający
Trzecia wątpliwość dotycząca rejestracji samochodu online dotyczy… nawyków urzędniczych. Wielokrotnie słyszeliśmy od naszych czytelników, że pracownicy wydziałów komunikacji niezbyt szybko reagują na wnioski składane poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. A to oznacza, że choć e-rejestracja miała ułatwić i przyspieszyć proces zmiany właściciela, tak naprawdę w chwili obecnej jest to wyłącznie pozorne. Niestety nadal najszybciej kierowca zarejestruje pojazd w sytuacji, w której osobiście zawita w urzędzie. W takim przypadku nowe tablice można uzyskać już w ciągu jednego dnia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.