Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów
REKLAMA
REKLAMA
Obszar zabudowany: prawo o ruchu drogowym mówi że...
Przepisy bardzo jasno wskazują, że obszarem zabudowanym jest teren usytuowany wzdłuż drogi, na którym zrealizowana została zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. Może na nim występować wzmożony ruch pieszych, co oznacza że ruch pojazdów powinien odbywać się w oparciu o inne zasady niż poza terenem zabudowanym.
REKLAMA
Jak rozpoznać teren zabudowany?
Kierowcy poruszający się po polskich drogach do roku 1983 nie zawsze wiedzieli jak rozpoznać obszar zabudowany. Powód? Winne były niejasne przepisy. Ich zdaniem bowiem obszarem zabudowanym był teren, na którym znajdowały się co najmniej trzy zabudowania w odległości nie większej, niż 15 metrów od drogi. Dziś sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza. Przy drodze muszą być bowiem ustawione właściwe oznaczenia. Mowa konkretnie o znaku D-42 "teren zabudowany" i D-43 "koniec terenu zabudowanego".
Obszar zabudowany: prędkość dozwolona to:
Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym w ciągu dnia wynosi 50 km/h (dotyczy to godzin 5:00 - 23:00). Między godziną 23:00 a 5:00 kierujący mogą się poruszać 60 km/h. Pojawiają się pomysły ujednolicenia limitu i ustalenia go na 50 km/h przez całą dobę. Jak na razie jednak stosowne przepisy nie weszły w życie. Wyłączenia:
- zarządca drogi na mocy znaku może podnieść dozwoloną prędkość - tak dzieje się np. na obwodnicach czy drogach dwujezdniowych przebiegających przez miasto,
- znak strefa zamieszkania z automatu ogranicza dozwoloną prędkość do 20 km/h.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.