REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność za wykroczenia

Czym jest wykroczenie? Kto i w jakich sytuacjach odpowie za jego popełnienie? Jaką karę przewidują przepisy prawne?

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

REKLAMA

Przekroczenie prędkości: główny grzech polskich kierowców

Przekraczanie dozwolonej prędkości jest wśród polskich kierowców nagminne. Policja traktuje ten rodzaj wykroczenia bezlitośnie: jeśli przekroczyłeś prędkość, zapłacisz mandat i otrzymasz punkty karne. Nie jest to jednak jedyny "grzech".

Będzie jeszcze więcej parkomatów w Warszawie

Warszawa powiększy strefę płatnego parkowania. Więcej parkomatów znajdziemy na Muranowie, Ochocie, Pradze Północ i Woli. 16 czerwca radni będą jeszcze nad sprawą głosować, jednak jest to już tylko formalność.

Tajny eksperyment drogówki

Drogówka w województwie mazowieckim ma już do swojej dyspozycji najnowszy wynalazek polskich inżynierów. Urządzenie pozwoli ścigać kierowców łamiących przepisy dużo skuteczniej niż tradycyjny fotoradar.

Nietrzeźwy lub zasypiający kierowca: jak go rozpoznać?

Kierowcy nietrzeźwi lub jadący resztkami sił i przysypiający za kierownicą są niebezpieczni dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

REKLAMA

Mandatu możesz uniknąć. Jak? Oto trzy sposoby

Mandat za przekroczenie prędkości dostajemy zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Są jednak sposoby, aby kary uniknąć.

Koniec bezkarności rowerzystów na ulicach

Nie tylko kierowcy mogą być karani mandatami. Od 21 maja obowiązuje rozporządzenie, według którego za nieustąpienie pieszemu rowerzysta dostanie mandat w wysokości 50 zł.

Straż miejska woli wlepiać mandaty zamiast dbać o bezpieczeństwo i porządek

Zamiast dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na osiedlach, strażnicy miejscy zajmują się wlepianiem mandatów kierowcom - tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Boliwia to kraj Ameryki Południowej, w którym znajduje się kilka najniebezpieczniejszych dróg na świecie. Jednak drogi główne i autostrady są przystosowane do szybkiej jazdy i poruszanie się po nich jest świetną receptą na zwiedzanie tej geograficznej perły.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku spotkania z cieszącą się złą sławą policją drogową we Francji?

Kary i mandaty za wykroczenia na terenie Chorwacji

Wiele osób wybiera Chorwację jako kraj wakacyjnych podróży. Warto zapoznać się z przepisami drogowymi w Chorwacji i mandatami jakie może na nas nałożyć chorwacka policja podczas zatrzymania.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podróżowanie po najmniejszym kontynencie świata odbywa się w ruchu lewostronnym. Na terytoriach mniej zamieszkanych, głównie w zachodniej części wyspy, największym zagrożeniem są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

Jak wyjechać z ulicy podporządkowanej na główną na skrzyżowaniu w kształcie litery „T”?

Przejazd przez tego rodzaju skrzyżowania nie należy do przyjemnych. Konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do znaków drogowych. Wymaga to sporej uwagi.

Co się stanie gdy nie zapłacimy mandatu? Jakie będą konsekwencje?


Płacenie mandatów to nie powód do dumy, ale jeśli już na niego zasłużyliśmy... wtedy nie ma co liczyć, że uda się wymigać, że policja zapomni. Sprawy niezapłaconych na czas mandatów trafiają do urzędów skarbowych, a te mogą zablokować konto, a nawet umówić nas na spotkanie z komornikiem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

W kraju położonym pomiędzy Tajlandią a Wietnamem stan dróg, poza łączącymi główne ośrodki miejskie, nie należy do najlepszych. Do Laosu możemy dostać się samolotem lub przekroczyć granicę lądową w Tajlandii, Chinach i Wietnamie, na przejściach wydających czasowe wizy.

Mandaty na drogach osiedlowych i parkingach

Do niedawna w przypadku popełnienia wykroczenia na parkingu hipermarketu czy też na drodze osiedlowej Policja była bezbronna wobec niesubordynowanego kierowcy. Wprowadzone we wrześniu 2011 r. przepisy pozwalają na interwencję.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Kraj częstych wycieczek turystycznych, położony nad trzema morzami, czyli nad Czarnym, Śródziemnym i Egejskim, oraz nad cieśninami czarnomorskimi Dardanele i Bosfor, rozciąga się na terytorium Europy i Azji Mniejszej. Podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodowych musimy być bardzo ostrożni i nie zgadzać się na zostawianie paszportu w depozycie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Mistrzostwa Euro 2012 zbliżają się wielkimi krokami, a część rozgrywek odbędzie się na terytorium sąsiadującej z nami Ukrainy. Na mecz do Kijowa można pojechać samochodem, lecz warunkiem jest znajomość przepisów drogowych i obowiązujących tam obyczajów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

We Włoszech przejazd autostradami jest płatny, mandaty są bardzo wysokie, a zebranie 20 punktów karnych skutkuje możliwością zabrania prawa jazdy. Dura lex, sed lex – najlepiej tę łacińską sentencję, stosowaną przez Rzymian, wziąć sobie głęboko do serca podczas wycieczki objazdowej po tym kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Przepisy drogowe na Cyprze

Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która rozciąga się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy i Afryki. Podzielona jest na strefy wpływów – grecką i turecką. W części południowej (greckiej), zdominowanej przez turystów z całego świata, obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Jak przewozić samochodem duże przedmioty? Czy ładunek może wystawać z bagażnika?

Kodeks drogowy dokładnie reguluję sprawę przewożenia przedmiotów, które nie mieszczą się w przestrzeni bagażowej. W przypadku osobówek dozwolone jest, żeby wystawały one z bagażnika, czy przez boczną szybę. Trzeba jednak wiedzieć jak ładunek oznaczyć – inaczej policja opowie nam o tym za słoną opłatą.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym

Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.

Policja otrzymała 12 nowoczesnych radiowozów

Policjanci z Warmii i Mazur otrzymali do swojej dyspozycji 12 nieoznakowanych radiowozów marki Skoda Superb z napędem 4x4. Oprócz tego w ręce policji trafił supernowoczesny Ambulans Monitoringu Wizyjnego.

Jak fotoradary mierzą prędkość?

Zgodnie nowelizacją kodeksu drogowego dopuszczalna prędkość na autostradach została zwiększona do 140 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej można podróżować 120 km/h zaś na pozostałych drogach ekspresowych 100 km/h. Zmienił się również sposób mierzenia prędkości przez fotoradary.

Jakie uprawnienia posiada Inspekcja Transportu Drogowego?

Czy Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) może wystawiać mandaty? Czym uprawnienia Inspekcji różnią się od tych delegowanych straży miejskiej i policji? Kto może kontrolować kierowców i jak odbywa się kontrola? Sprawdź uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego.

Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Od końca roku obowiązuje nowy taryfikator za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nowy taryfikator uniemożliwia policjantom nakładanie mandatów według własnego uznania. Nowy taryfikator precyzyjniej określa wysokość kar pieniężnych, jakimi mogą zostać ukarani sprawcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Policja uzyskała nowy sposób ścigania kierowców, którzy łamią przepisy kodeksu drogowego. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym daje możliwość skutecznego ścigania piratów drogowych za pomocą rejestratorów zamieszczonych na pokładzie helikoptera.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2011 r.

Zwiększenie dopuszczalnej prędkości na drogach w 2011 roku wprowadziła nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym . Niestety równocześnie zwiększyły się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Aby uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości sprawdź zmiany w kodeksie drogowym. Przeczytaj o zmianach w kodeksie drogowym na 2011 rok.

Zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej

Widząc policjanta machającego lizakiem lub dającego nam sygnały do zatrzymania, powinniśmy się do nich zastosować. Podczas kontroli drogowej powinniśmy także zachowywać się w określony sposób. Nie wszyscy wiedzą np., że nie wolno wysiadać z auta bez żądania tego przez policjanta.

Na czym polega kontrola kierowcy

Kontrola kierowcy może zostać przeprowadzone przez uprawnione do tego organa takie jak: policja, straż miejska lub gminna, straż graniczna, straż leśna a nawet przez strażników parków. Jak powinna przebiegać kontrola kierowcy? Jakie uprawnienia ma policja?

Strażak wlepi ci mandat


Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada, że strażacy będą mieli więcej uprawnień do karania mandatami. Projekt został przygotowany przez Komendę Główną PSP.

Przewóz osób zarezerwowany tylko dla taksówek

Tylko taksówkarze będą mogli zarabiać na przewozie osób. Kierowca, który nie posiada licencji, a pobierze opłatę za tego typu usługę, narazi się na karę nawet 15 tysięcy złotych. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.

Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta


Błąd pracowników kancelarii premiera Donalda Tuska i Centrum Legislacyjnego Rządu spowodował, że taryfikator mandatów nie funkcjonuje. W wyniku niedopatrzenia policjant może wystawić nam mandat w dowolnej wysokości.

„Krokodyle” będą kontrolować wszystkich


Od 31 grudnia 2010 roku Inspekcja Transportu Drogowego ma nowe uprawnienia. Inspektorzy będą mogli zatrzymywać do kontroli samochody osobowe i motocykle.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

Straż miejska zadzwoni do kierowcy przed odholowaniem auta?

Świeżo upieczony radny Warszawy Śródmieście chce zrewolucjonizować walkę z nieprzepisowym parkowaniem. Proponuje, aby Straż miejska dzwoniła do właściciela auta i ostrzegać przed odholowaniem, pisze "Gazeta Wyborcza".

Osiedlowy chaos: śnieg, mandaty i zgrzytanie zębów

Zbyt mała ilość miejsc do parkowania na osiedlach powoduje chaos. Mieszkańcy zostawiają auta w niedozwolonych miejscach i są później karani mandatami, czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Kierowcy kradną blokady na koła


Życie warszawy poinformowało o nasilającym się procederze kradzieży blokad zakładanych przez kontrolerów i strażników miejskich. Złodzieje blokad są bezkarni, ponieważ jeśli nawet uda się złapać złodzieja na gorącym uczynku, prokuratura umarza sprawę.

REKLAMA