REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Ograniczenie prędkości
Ograniczenie prędkości

REKLAMA

REKLAMA

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kategorii B kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Poza tym obszarem maksymalna prędkość, z którą młody kierowca będzie mógł się poruszać, to 80 km/h. Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami, która podnosi limit prędkości na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych do 100 km/h. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa, ponieważ po 1 stycznia 2010 roku maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wyniesie 140 km/h.

REKLAMA

Poprzednia wersja ustawy, która została uchwalona przez Sejm, wyznaczyła limity prędkości dla początkujących kierowców tylko w miejscowościach i poza nimi.

Zobacz również: Kierowcy kradną blokady na koła

REKLAMA

Ograniczenia prędkości (do 50 km/h), w okresie próbnym, obowiązujące w terenie zabudowanym trzeba będzie przestrzegać, nawet gdy znaki pozwalają na szybszą jazdę. Także w nocy (od godz. 23 do 5), gdy ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, kierowca objęty okresem próbnym będzie mógł pojechać tylko „pięćdziesiątką”.

Kierowcy, którzy popełnią dwa wykroczenia w czasie trwania okresu próbnego będą kierowani na kurs reedukacyjny, a okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Za popełnienie trzech wykroczeń młody kierowca straci prawo jazdy.

Zobacz również: Hyundai i40 zastąpi Sonatę

Młody kierowca będzie miał także obowiązek poruszać się pojazdem, który na tylnej szybie będzie miał naklejkę z zielonym liściem klonowym. Dodatkowym obowiązkiem kierowcy objętego okresem próbnym będzie odbycie, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, kursu z zakresu bezpiecznej jazdy. 

Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się tymi poprawkami na początku stycznia 2011 roku. Jeśli ustawa przejdzie przez parlament i podpisze ją prezydent, przepisy te wejdą w życie rok od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Jest wytłumaczenie dlaczego PKN Orlen legalnie sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. 

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA