Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie
REKLAMA
REKLAMA
Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kategorii B kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Poza tym obszarem maksymalna prędkość, z którą młody kierowca będzie mógł się poruszać, to 80 km/h. Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami, która podnosi limit prędkości na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych do 100 km/h. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa, ponieważ po 1 stycznia 2010 roku maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wyniesie 140 km/h.
REKLAMA
Poprzednia wersja ustawy, która została uchwalona przez Sejm, wyznaczyła limity prędkości dla początkujących kierowców tylko w miejscowościach i poza nimi.
Zobacz również: Kierowcy kradną blokady na koła
REKLAMA
Ograniczenia prędkości (do 50 km/h), w okresie próbnym, obowiązujące w terenie zabudowanym trzeba będzie przestrzegać, nawet gdy znaki pozwalają na szybszą jazdę. Także w nocy (od godz. 23 do 5), gdy ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, kierowca objęty okresem próbnym będzie mógł pojechać tylko „pięćdziesiątką”.
Kierowcy, którzy popełnią dwa wykroczenia w czasie trwania okresu próbnego będą kierowani na kurs reedukacyjny, a okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Za popełnienie trzech wykroczeń młody kierowca straci prawo jazdy.
Zobacz również: Hyundai i40 zastąpi Sonatę
Młody kierowca będzie miał także obowiązek poruszać się pojazdem, który na tylnej szybie będzie miał naklejkę z zielonym liściem klonowym. Dodatkowym obowiązkiem kierowcy objętego okresem próbnym będzie odbycie, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, kursu z zakresu bezpiecznej jazdy.
Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się tymi poprawkami na początku stycznia 2011 roku. Jeśli ustawa przejdzie przez parlament i podpisze ją prezydent, przepisy te wejdą w życie rok od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA