REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Logistyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczny rejestr przedsiębiorców transportu drogowego - kiedy start?

Zgodnie z przepisami UE, każde państwo członkowskie powinno prowadzić Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. W jakim celu i kiedy rejestr wystartuje w Polsce?

Zakaz przejazdu przez Łódź ciężarówek powyżej 12 t

Już od pierwszego marca będzie obowiązywał zakaz tranzytowego przejazdu przez Łódź ciężarówek o masie przekraczającej 12 t.

135 mln euro dla Mazowsza na inwestycje w przewozy regionalne

Mazowsze dostanie 135 mln euro na inwestycje w przewozy regionalne. Czy sfinansuje z tego linię łączącą Warszawę z lotniskiem w Modlinie?

Olsztyn - organizacja ruchu podczas budowy linii tramwajowej

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie to wyzwanie nie tylko dla planistów, ale również dla cierpliwości zmotoryzowanych mieszkańców. Jak od 1-go marca będzie przebiegała organizacja ruchu w Olsztynie?

REKLAMA

Redukcja połączeń kolejowych Niemcy-Polska?

Brak środków finansowych na dotacje połączeń kolejowych może skutkować redukcją składów na liniach łączących Niemcy z Polską. Według pełnomocnika rządu Niemiec ds. kontaktów z Polską regionalne pociągi mają kluczowe znaczenie dla "zrastania się" obu społeczeństw i muszą zostać utrzymane.

Obniżenie udziału tradycyjnych biopaliw w transporcie

Europosłowie z komisji środowiska PE opowiedzieli się za tym, by do 2020 r. ograniczyć udział konwencjonalnych biopaliw w transporcie do 6%.

Zaawansowane systemy nawigacyjne dla ciężarówek

Już nie trzeba pytać o drogę za pośrednictwem łączności CB. Dla kierowców ciężarówek projektuje się zestawy nawigacji, jakie nawet się nie śniły użytkownikom samochodów osobowych.

Rozbudowa lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Porty Lotnicze podpisały umowę z bankiem Pekao S.A. dot. finansowania rozbudowy portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Czego dotyczy inwestycja i na jaką kwotę opiewa?

REKLAMA

Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Polska Spółka sprzedaje towar przedsiębiorcy, który ma siedzibę w Polsce (zarówno sprzedawca jak i nabywca mają siedziby na terytorium Polski). W wyniku dostawy towar jest transportowany przez dostawcę z Polski do Niemiec. Na terytorium Niemiec następuje odbiór towaru przez nabywcę. Nabywca podał dla analizowanych transakcji numer NIP poprzedzony kodem PL. Nabywca nie jest zidentyfikowany na terytorium Niemiec na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

W dniu 9 stycznia 2015 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. IBPP2/443-967/14/WN), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął, na jakich zasadach należy opodatkować podatkiem VAT usługę transportu towarów, którą dostawca tych towarów realizuje wyłącznie na życzenie klienta.

Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Dokonywanie importu towarów w procedurze uproszczonej pozwala na rozliczenie transakcji w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w deklaracji wykazano błędną, zbyt niską kwotę podatku z powodu np. określenia wartości importowanych towarów w niewłaściwej wysokości?

Problemy podczas modernizacji linii kolejowej E59

PKP PLK rozwiązało umowę z firmą modernizującą odcinek linii kolejowej E59 na odcinku Poznań-Czempiń. Co dalej?

Zmodernizowane przejście graniczne w Bezledach już otwarte

Zmodernizowane przejście graniczne w Bezledach na Polsko-Rosyjskiej granicy zostało w pełni otwarte. W ramach inwestycji dostosowano m.in. platformę odpraw do wymogów Schengen.

Dobre wyniki portów w Szczecinie i Świnoujściu

Rok 2014 okazał się bardzo dobry dla portów w Szczecinie i Świnoujściu. Oba przeładowały o 3 proc. towarów więcej niż w 2013 r. Osiągnęły także dobre zyski.

Nawigacja do samochodu ciężarowego TIR

Dobra nawigacja w samochodzie ciężarowym pomoże zmniejszyć ryzyko opóźnienia, a tym samym zwiększyć efektywność w przewożeniu ładunków.

Kiedy zostanie oddany do użytku dworzec Łódź Fabryczna?

Wiadomo, że nie uda się oddać do użytku dworca Łódź Fabryczna tak jak planowano, czyli we wrześniu 2015 r. Zatem kiedy na dworzec przyjadą pierwsze pociągi?

Estetyzacja Dworca Centralnego w Warszawie

Na przełomie lutego i marca rozpoczną się prace związane z estetyzacją Dworca Centralnego w Warszawie. Co obejmie i kiedy skończy się modernizacja?

Co dalej z Lotosem Kolej?

Decyzja odnośnie przyszłości spółki Lotos Kolej zostanie podjęta w pierwszym kwartale roku 2015. Lotos zamierza jednak pozostać jej udziałowcem.

Jaki system zarządzania wybrać do floty firmy transportowej?

Polskie firmy transportowe bez kompleksów i z sukcesami podbijają rynki UE i państw sąsiadujących. Do rozwoju niezbędny jest jednak odpowiedni system zarządzania flotą. Lepszy jest oparty o urządzenia mobilne, czy stacjonarne?

Imponujący rozwój branży e-commerce

Choć w wielu obszarach Polska wciąż nadrabia zaległości do rozwiniętych krajów zachodnich, w kwestii wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu Polacy są w czołówce narodów europejskich. Dlatego branża e-commerce rozwija się u nas świetnie i ma przed sobą dobre perspektywy.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych na dworcach autobusowych

Nowelizację przepisów ułatwiających niepełnosprawnym korzystanie z dworców autobusowych poparło 79 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.

Rośnie zadłużenie firm transportowych

Rośnie ilość firm transportowych, które są wpisywane do Krajowego Rejestru Długów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 10 %.

Inwestycje portu w Gdańsku do 2020 r.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA poinformował, że firma zainwestuje do 2020 r. w port ponad miliard złotych. Znaczna część tej kwoty ma pochodzić z europejskich środków pomocowych.

Eurolot przestanie latać z końcem marca 2015 r.

Eurolot kończy swoją działalność z ostatnim dniem marca. Czy podróżni mający wykupione bilety loty od 1-go kwietnia mogą liczyć na zwrot pieniędzy?

Jedno okienko w Służbie Celnej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Celnej. W efekcie zacznie obowiązywać tzw. jedno okienko w rozliczeniach podatkowych i celnych.

Pociąg Impuls dla Przewozów Regionalnych w Warmińsko-Mazurskiem

Nowoczesny skład został zakupiony m.in. z rezerwy budżetowej województwa. Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć pasażerowie?

Zmiana polityki portu w Elblągu

Elbląski port żył do tej pory z importu towarów sprowadzanych z Rosji. Jednak słaby kurs rubla zmusił zarząd do poszukania nowych źródeł dochodów. Jakich?

Modernizacja linii kolejowej Poznań - Wrocław

Po modernizacji linii kolejowej E59 łączącej Poznań z Wrocławiem pociągi będą mogły się po niej poruszać z prędkością 160 km/h. O ile skróci się czas przejazdu między miastami i kiedy zakończy się inwestycja?

Jak rozładować miejskie korki?

Inteligentne Systemy Transportowe, nawigacje online i drony – to tylko niektóre z rozwiązań technologicznych mających ograniczyć powstawanie korków w miastach.

Lotnisko w Krakowie obsłuży w tym roku ponad 4 mln pasażerów?

Według prognoz Kraków Airport obsłuży w 2015 r. o 5% pasażerów więcej niż w rekordowym roku 2014, w którym obsłużyło 3,8 mln. osób.

Modernizacja lotniska w Poznaniu, będzie zamknięte

W kwietniu rozpocznie się modernizacja pasa startowego portu lotniczego Poznań-Ławica. Prace remontowe potrwają do października, przez trzy tygodnie lotnisko będzie zamknięte.

Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi

Służba Celna zapowiada sporo ułatwień dla przedsiębiorców i agentów celnych w 2015 r. Ruszyć mają m.in. jedno okienko dla rozliczeń ceł i podatków czy zintegrowana obsługa deklaracji INTRASTAT.

Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

Firma transportowa wykonała usługę transportu towarów z Medyki do Krakowa, w ramach ich przemieszczania z Ukrainy do Polski. Jaką stawką VAT należy opodatkować tego typu usługę?

Płaca minimalna w Niemczech, a problemy polskich przewoźników

Czy wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę pracy dla wszystkich kierowców zawodowych przejeżdżających przez Niemcy może się skończyć bankructwem polskich przewoźników?

Rozpoczną testy systemu e-booking dla ciężarówek

Służba celna niedługo rozpocznie testy systemu e-booking dla ciężarówek. Dotąd z systemu elektronicznej rezerwacji kolejki do odprawy mogą korzystać kierowcy autobusów.

Kary umowne uiszczane przez odbiorcę towarów/usług

Art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o PDOP do kosztów uzyskania przychodów dotyczy wyłącznie dostawców towarów/podmioty świadczące usługi – jeśli dostawa lub świadczenie będą wadliwe. W przypadku wypłaty kary umownej/odszkodowania przez odbiorcę towarów/usług, wypłacona kwota nie mieści się w zakresie powyższego przepisu.

Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Spółka XYZ świadczy usługi spedycyjne na rzecz podatnika z Belgii, przy czym towar transportowany jest z Polski, przez Niemcy do Belgii. Spółka XYZ jest zarejestrowana dla celów VAT wyłącznie w Polsce. Jak opodatkować to świadczenie?

Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

Na mocy art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT została dopuszczona możliwość zastosowania preferencyjnej stawki dla usług transportu międzynarodowego. Należy przy tym jednak wskazać, iż ustawodawca definiuje, co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem tego typu usług.

Port Lotniczy Radom pożyczy od miasta 3 mln. zł

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w ubiegłym roku. Jednak z lotniska nie odbywają się regularne loty. Prezes spółki Port Lotniczy Radom wystąpił do miasta o krótkoterminową pożyczkę w wysokości 3 mln. zł na sfinansowanie bieżącej działalności portu.

Modernizacja stacji kolejowej w Radomiu

Rozpoczęła się modernizacja stacji kolejowej w Radomiu. To faza początkowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców modernizacji linii kolejowej Warszawa-Radom. Prace budowlane na dworcu będą się odbywały bez wstrzymania ruchu pociągów.

Nowy terminal załadunkowy w Legnicy

PEKAES konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju sieci drobnicowej. Niedawno uruchomił nowy terminal załadunkowy w Legnicy.

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych musi być widoczna od razu ostateczna cena biletu zawierająca wszelkie dodatkowe koszty. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wielozadaniowe karty paliwowe, a optymalizacja biznesu

Prowadzenie firmy transportowej wymaga stałej kontroli kosztów. Jednym z narzędzi do optymalizacji biznesu transportowego są wielozadaniowe karty paliwowe.

Budowa linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna

W najbliższym czasie PKP PLK S.A. zdecyduje o wariancie budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii Chabówka – Nowy Sącz.

Rolnicy zawalczą o modernizację polnych dróg

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zwraca uwagę na problem konieczności modernizacji dróg dojazdowych do pól. M.in. dzięki dotacjom unijnym znacznie wzrosła ilość nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w rolnictwie, niestety intensywna eksploatacja polnych dróg dojazdowych przekłada się na ich znaczną dewastację.

Polskie firmy nie chcą płacić kierowcom 8,5 euro za godzinę

W myśl nowych przepisów obowiązujących w Niemczech, kierowcy zawodowi przejeżdżający przez niemieckie terytorium (wykonując pracę) muszą zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. Sprawie przygląda się Komisja Europejska.

PKP Cargo kupi 20 lokomotyw wielosystemowych

PKP Cargo ogłosiło przetarg na zakup 20 lokomotyw wielosystemowych. Kontrakt ma opiewać na kwotę ponad 400 mln. zł.

Czy polscy kierowcy zarobią w Niemczech 8,5 euro za godzinę?

Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje minimalna stawka płacy za godzinę pracy. To 8,5 euro za godzinę. Czy to oznacza, że tyle powinni zarabiać kierowcy zawodowi, którzy np. jadą przez Niemcy tranzytem? Wiele wskazuje na to, że tak.

Nowy tunel na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich?

Samorządowcy z Warmińsko-Mazurskiego są zainteresowani zwiększeniem atrakcyjności wodnego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Odradza się pomysł połączenia tunelem jezior Tyrkło i Buwełno w okolicy Orzysza. Według zamysłu nowa droga wodna nazywana Pętlą Mazurską ma połączyć jeziora Niegocin i Śniardwy od wschodniej strony Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło.

Tor podejściowy do gazoportu w Świnoujściu jest gotowy

Zakończyły się prace związane z dostosowaniem toru podejściowego do Świnoujścia dla potrzeb gazowców typu Q-flex. Tor podejściowy do gazoportu ma głębokość do 14,5 m i szerokość do 200 m na odcinku 35 km.

REKLAMA