REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz przejazdu przez Łódź ciężarówek powyżej 12 t

Zakaz przejazdu przez Łódź ciężarówek powyżej 12 t. Fot. Fotolia
Zakaz przejazdu przez Łódź ciężarówek powyżej 12 t. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od pierwszego marca będzie obowiązywał zakaz tranzytowego przejazdu przez Łódź ciężarówek o masie przekraczającej 12 t.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Grzegorz Nita przypomniał, że w ramach inwestycji w marcu rozpocznie się przebudowa trzech newralgicznych skrzyżowań.

REKLAMA

„Przez dwa miesiące nie będzie przejazdu północ-południe ulicą Niciarnianą przez al. Piłsudskiego. W tym kierunku po jednym pasie ruchu zachowany będzie natomiast przejazd na skrzyżowaniu marszałków, czyli al. Rydza-Śmigłego i al. Piłsudskiego. Tu jednak zamknięty będzie ruch w kierunku wschód-zachód. Zgodnie z kontraktem prace na tym skrzyżowaniu mają trwać do końca września, ale chcemy je skończyć miesiąc wcześniej” – poinformował Nita.

W ciągu doby przez to drugie skrzyżowanie przejeżdża kilka tysięcy tirów, gdyż znajduje się ono w ciągu drogi krajowej, po której odbywa się ruch tranzytowy z północy na południe i odwrotnie.

Od 1 marca przebudowywane będzie również skrzyżowanie al. Bandurskiego z al. Jana Pawła II.

„Pojawią się utrudnienia przy skręcie w kierunku Retkini a także dla jadących z północy w kierunku wschodnim. W tym drugim przypadku trzeba będzie skorzystać ze +ślimaka+ przy dworcu Łódź Kaliska” – wyjaśnił Nita.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Obniżenie udziału tradycyjnych biopaliw w transporcie

REKLAMA

W trakcie prac dla władz miasta najważniejsze będzie udostępnienie dróg dla komunikacji miejskiej, osobowej oraz dla docelowych wjazdów gospodarczych. Dlatego postanowiono wprowadzić zakaz wjazdu dla tirów przejeżdżających przez Łódź tranzytem. Zakaz będzie obowiązywał do zakończenia wszystkich prac na trasie W-Z w godz. od 6 rano do 20 wieczorem.

Docelowe wjazdy do centrum miasta dla pojazdów o masie pow. 12 ton mają być w tym czasie realizowane najkrótszymi trasami na podstawie listu przewozowego lub innego dokumentu potwierdzającego cel i miejsce dojazdu.

Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak poinformował, że w ZDiT powstanie specjalna jednostka monitorująca to, co będzie się działo w mieście. W razie potrzeby będzie ona reagować na aktualną sytuację na drogach. Pod koniec przyszłego tygodnia ma się natomiast odbyć spotkanie z okolicznymi gminami, na którym zostanie podsumowany początkowy okres obowiązywania nowej organizacji ruchu.

Cieślak dodał, że podczas dotychczasowych spotkań z sąsiadami Łodzi przedstawiono m.in. propozycje objazdów dla tirów. Jego zdaniem w tej chwili trudno jednak powiedzieć, czy przewoźnicy będą z tych tras korzystali, czy znajdą dla siebie inne objazdy.

Zobacz też: Test Volkswagen Golf VII 2.0 TDI 150 KM Man. 6-bieg

Budowa trasy W-Z, łączącej dwa największe łódzkie osiedla: Retkinię i Widzew Wschód to jedna z największych inwestycji drogowych w Łodzi. Inwestycja ma kosztować ponad 623 mln zł, z czego 236 mln to unijne dofinansowanie.

REKLAMA

Przebudowa trasy W-Z związana jest m.in. z budową 18,5 km nowych torowisk tramwajowych oraz czterech punktów przesiadkowych. Jednym z nich (przy DH "Central") ma być nowoczesny dworzec, który połączy linie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (północ-południe) z trasą W-Z. Na tej ostatniej linia tramwajowa ma być przedłużona o ok. 4 km.

Nowa pętla na jej wschodnim krańcu powstanie na os. Olechów. Powstaną też 200-metrowej długości estakady samochodowe na ul. Rokicińskiej - jednej z najważniejszych tras wylotowych z miasta. Projekt modernizacji obejmuje też m.in. budowę tunelu dla samochodów, ścieżek rowerowych i bezkolizyjnych skrzyżowań. Prace mają się zakończyć pod koniec tego roku. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA