Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób i przy zastosowaniu jakiej stawki podatku VAT Spółka (dostawca) powinna opodatkować dokonaną dostawę towarów? Czy Spółka powinna potraktować transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru (WDT)?
REKLAMA
Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru
Rozwiązanie
REKLAMA
W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (pkt 1) oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (pkt 5).
W przedstawionym stanie faktycznym należy rozstrzygnąć, czy dokonana przez Spółkę transakcja powinna zostać zakwalifikowana jako WDT (art. 5 ust.1 pkt 5), czy też jako dostawa krajowa (art. 5 ust. 1 pkt 1). Zakwalifikowanie sprzedaży jako WDT uprawniałoby Spółkę do zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT (zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT). W przeciwnym wypadku, Spółka powinna rozpoznać dostawę na terytorium kraju przy zastosowaniu stawki właściwej dla danego towaru.
Pojęcie WDT zostało wskazane w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu czynności m.in. sprzedaży na terytorium innego państwa członkowskiego.
Zobacz też: Test Nissan Pulsar 1.2 DIG-T 115 KM
W przedstawionym stanie faktycznym towar, w wyniku dostawy, zostaje wywieziony z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego (Niemiec). Tym samym został spełniony podstawowy warunek uznania tej sprzedaży za WDT.
REKLAMA
Jednakże do uznania danej transakcji za WDT potrzebne jest jeszcze spełnienie przesłanek określonych w art. 13 ust. 2 ustawy o VAT, które dotyczą statusu nabywcy towaru. Jak stanowi art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w WDT mamy do czynienia, pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Z powyższej regulacji wynika, że rozpoznanie WDT jest możliwe, z zasady, tylko wtedy gdy nabywca jest zidentyfikowany w innym kraju członkowskim UE na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. W konsekwencji sprzedawca, aby rozpoznać WDT powinien uzyskać od nabywcy właściwy numer identyfikacyjny na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Zobacz też: OpenStreetMap rośnie konkurencja dla Google Maps
W przedstawionym stanie faktycznym nabywca towaru nie podał Spółce numeru identyfikacyjnego z innego kraju członkowskiego (zamiast tego posłużył się numer NIP PL). Tym samym należy uznać, że niespełniona została druga z opisanych przesłanek. Tym samym, Spółka nie będzie mogła zakwalifikować sprzedaż y jako WDT i w konsekwencji wykluczone jest zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT. W związku z powyższym Spółka powinna rozliczyć analizowaną transakcję jako dostawę krajową. Spółka zastosuje stawkę podstawową 23% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT), chyba że dany towar jest objęty stawką obniżoną 5% lub 8% (art. 41 ust. 2a lub 4 ustawy o VAT).
Odpowiedź
Dokonywana przez Spółkę dostawa nie może zostać zakwalifikowana jako WDT. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową.
Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.