REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 stycznia 2015 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. IBPP2/443-967/14/WN), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął, na jakich zasadach należy opodatkować podatkiem VAT usługę transportu towarów, którą dostawca tych towarów realizuje wyłącznie na życzenie klienta.

REKLAMA

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła spółki (podatnika VAT), która zajmuje się wytwarzaniem  i sprzedażą wyrobów medycznych dla otolaryngologii na rzecz publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, hurtowni farmaceutycznych itp. za wynagrodzeniem określonym w Jej cenniku (cena towarów nie obejmuje kosztów transportu). Sprzedaż tych wyrobów podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

REKLAMA

Spółka zapewnia też niejednokrotnie dostawę produktów do swoich klientów za pośrednictwem zewnętrznych przewoźników. Zgodnie z przyjętą praktyką, Spółka pokrywa koszty transportu, gdy wartość zamówienia jest równa lub większa niż 500 zł brutto. W przeciwnym razie (powyżej ww. kwoty) należności za transport obciążają nabywcę. W takim przypadku koszty transportu są wykazywane na fakturze w oddzielnej pozycji i opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Co warte podkreślenia, Spółka zastrzegła, że usługa transportowa nie jest niezbędnym elementem wykonywanego przez nią świadczenia (dostawy wyrobów medycznych). Każdorazowo Spółka uzgadnia ze swoimi kontrahentami konieczność zorganizowania na ich rzecz transportu oraz sposób takiej dostawy. Istnieje możliwość odbioru towarów przez nabywcę osobiście lub za pośrednictwem wynajętej przez niego firmy transportowej. Ww. podmiot powziął wątpliwość, jakiej stawce podatku VAT podlega transport wyrobów medycznych, którego kosztami obciążani są Jego klienci.

Zobacz też: Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej (sygn. IBPP2/443-967/14/WN) organ podatkowy przypomniał, że w świetle art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje m.in.  koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Przy czym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, chodzi tutaj wyłącznie o koszty bezpośrednio związane z zasadniczą dostawą towarów czy usług, które wpływają na kwotę należną z tytułu danej transakcji.

W opinii organu podatkowego, okoliczności przedstawione w stanie faktycznym nie wskazują na to, by wnioskodawca obciążał swoich kontrahentów wynagrodzeniem z tytułu dostawy towarów, jak i kosztami transportu na podstawie jednej (tej samej) umowy. Realizacja usługi transportowej podlega odrębnym ustaleniom między stronami. Co więcej, nie jest to dla spółki świadczenie niezbędne do realizacji dostaw jej towarów. Ponadto, koszt transportu nie jest wkalkulowany w cenę wyrobów medycznych oferowanych przez spółkę. Wszystkie te argumenty, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach przemawiają za tym, że w analizowanej sprawie dochodzi do realizacji dwóch odrębnych świadczeń, które powinny być wykazane w treści faktury oddzielnie według właściwej stawki (tu: 8% dla wyrobów medycznych i 23% dla usługi transportowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Podsumowując zatem, należy stwierdzić, że w przypadku gdy transport towarów jest realizowany na podstawie odrębnej umowy oraz gdy świadczenie to nie jest niezbędne do realizacji dostawy towarów, nie można wskazać na istnienie bezpośredniego związku obu świadczeń: dostawy towarów i usługi transportowej. Usługa transportowa nie może być w takim przypadku uwzględniona w podstawie opodatkowania z tytułu dostawy towarów.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA