REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 stycznia 2015 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. IBPP2/443-967/14/WN), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął, na jakich zasadach należy opodatkować podatkiem VAT usługę transportu towarów, którą dostawca tych towarów realizuje wyłącznie na życzenie klienta.

REKLAMA

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła spółki (podatnika VAT), która zajmuje się wytwarzaniem  i sprzedażą wyrobów medycznych dla otolaryngologii na rzecz publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, hurtowni farmaceutycznych itp. za wynagrodzeniem określonym w Jej cenniku (cena towarów nie obejmuje kosztów transportu). Sprzedaż tych wyrobów podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

REKLAMA

Spółka zapewnia też niejednokrotnie dostawę produktów do swoich klientów za pośrednictwem zewnętrznych przewoźników. Zgodnie z przyjętą praktyką, Spółka pokrywa koszty transportu, gdy wartość zamówienia jest równa lub większa niż 500 zł brutto. W przeciwnym razie (powyżej ww. kwoty) należności za transport obciążają nabywcę. W takim przypadku koszty transportu są wykazywane na fakturze w oddzielnej pozycji i opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Co warte podkreślenia, Spółka zastrzegła, że usługa transportowa nie jest niezbędnym elementem wykonywanego przez nią świadczenia (dostawy wyrobów medycznych). Każdorazowo Spółka uzgadnia ze swoimi kontrahentami konieczność zorganizowania na ich rzecz transportu oraz sposób takiej dostawy. Istnieje możliwość odbioru towarów przez nabywcę osobiście lub za pośrednictwem wynajętej przez niego firmy transportowej. Ww. podmiot powziął wątpliwość, jakiej stawce podatku VAT podlega transport wyrobów medycznych, którego kosztami obciążani są Jego klienci.

Zobacz też: Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej (sygn. IBPP2/443-967/14/WN) organ podatkowy przypomniał, że w świetle art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje m.in.  koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Przy czym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, chodzi tutaj wyłącznie o koszty bezpośrednio związane z zasadniczą dostawą towarów czy usług, które wpływają na kwotę należną z tytułu danej transakcji.

W opinii organu podatkowego, okoliczności przedstawione w stanie faktycznym nie wskazują na to, by wnioskodawca obciążał swoich kontrahentów wynagrodzeniem z tytułu dostawy towarów, jak i kosztami transportu na podstawie jednej (tej samej) umowy. Realizacja usługi transportowej podlega odrębnym ustaleniom między stronami. Co więcej, nie jest to dla spółki świadczenie niezbędne do realizacji dostaw jej towarów. Ponadto, koszt transportu nie jest wkalkulowany w cenę wyrobów medycznych oferowanych przez spółkę. Wszystkie te argumenty, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach przemawiają za tym, że w analizowanej sprawie dochodzi do realizacji dwóch odrębnych świadczeń, które powinny być wykazane w treści faktury oddzielnie według właściwej stawki (tu: 8% dla wyrobów medycznych i 23% dla usługi transportowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Podsumowując zatem, należy stwierdzić, że w przypadku gdy transport towarów jest realizowany na podstawie odrębnej umowy oraz gdy świadczenie to nie jest niezbędne do realizacji dostawy towarów, nie można wskazać na istnienie bezpośredniego związku obu świadczeń: dostawy towarów i usługi transportowej. Usługa transportowa nie może być w takim przypadku uwzględniona w podstawie opodatkowania z tytułu dostawy towarów.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA