REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT. Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 stycznia 2015 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. IBPP2/443-967/14/WN), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął, na jakich zasadach należy opodatkować podatkiem VAT usługę transportu towarów, którą dostawca tych towarów realizuje wyłącznie na życzenie klienta.

REKLAMA

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła spółki (podatnika VAT), która zajmuje się wytwarzaniem  i sprzedażą wyrobów medycznych dla otolaryngologii na rzecz publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, hurtowni farmaceutycznych itp. za wynagrodzeniem określonym w Jej cenniku (cena towarów nie obejmuje kosztów transportu). Sprzedaż tych wyrobów podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

REKLAMA

Spółka zapewnia też niejednokrotnie dostawę produktów do swoich klientów za pośrednictwem zewnętrznych przewoźników. Zgodnie z przyjętą praktyką, Spółka pokrywa koszty transportu, gdy wartość zamówienia jest równa lub większa niż 500 zł brutto. W przeciwnym razie (powyżej ww. kwoty) należności za transport obciążają nabywcę. W takim przypadku koszty transportu są wykazywane na fakturze w oddzielnej pozycji i opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Co warte podkreślenia, Spółka zastrzegła, że usługa transportowa nie jest niezbędnym elementem wykonywanego przez nią świadczenia (dostawy wyrobów medycznych). Każdorazowo Spółka uzgadnia ze swoimi kontrahentami konieczność zorganizowania na ich rzecz transportu oraz sposób takiej dostawy. Istnieje możliwość odbioru towarów przez nabywcę osobiście lub za pośrednictwem wynajętej przez niego firmy transportowej. Ww. podmiot powziął wątpliwość, jakiej stawce podatku VAT podlega transport wyrobów medycznych, którego kosztami obciążani są Jego klienci.

Zobacz też: Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej (sygn. IBPP2/443-967/14/WN) organ podatkowy przypomniał, że w świetle art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje m.in.  koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Przy czym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, chodzi tutaj wyłącznie o koszty bezpośrednio związane z zasadniczą dostawą towarów czy usług, które wpływają na kwotę należną z tytułu danej transakcji.

W opinii organu podatkowego, okoliczności przedstawione w stanie faktycznym nie wskazują na to, by wnioskodawca obciążał swoich kontrahentów wynagrodzeniem z tytułu dostawy towarów, jak i kosztami transportu na podstawie jednej (tej samej) umowy. Realizacja usługi transportowej podlega odrębnym ustaleniom między stronami. Co więcej, nie jest to dla spółki świadczenie niezbędne do realizacji dostaw jej towarów. Ponadto, koszt transportu nie jest wkalkulowany w cenę wyrobów medycznych oferowanych przez spółkę. Wszystkie te argumenty, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach przemawiają za tym, że w analizowanej sprawie dochodzi do realizacji dwóch odrębnych świadczeń, które powinny być wykazane w treści faktury oddzielnie według właściwej stawki (tu: 8% dla wyrobów medycznych i 23% dla usługi transportowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Podsumowując zatem, należy stwierdzić, że w przypadku gdy transport towarów jest realizowany na podstawie odrębnej umowy oraz gdy świadczenie to nie jest niezbędne do realizacji dostawy towarów, nie można wskazać na istnienie bezpośredniego związku obu świadczeń: dostawy towarów i usługi transportowej. Usługa transportowa nie może być w takim przypadku uwzględniona w podstawie opodatkowania z tytułu dostawy towarów.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA