REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód służbowy do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Samochód służbowy do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.  Fot. Fotolia
Samochód służbowy do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzana od 1 stycznia nowa regulacja przewiduje ryczałtowe ustalenie wartości pieniężnej nieodpłatnych świadczeń przysługujących pracownikom. Jaka jest wysokość ryczałtów?

REKLAMA

W dniu 24 listopada 2014 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. 2014 r. poz. 1662). Powyższe kończy proces legislacyjny prowadzony nad rządowym projektem ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej dotyczącym zmian w ustawach o podatku dochodowym wchodzących w życie od 1 stycznia 2015 r. Powołana ustawa wprowadza m.in., do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nowe zasady ustalenia wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych (dodany art. 12 ust. 2a do 2c ustawy o PDOF).

REKLAMA

Zagadnienie ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia przy wykorzystywaniu samochodów służbowych do celów prywatnych, jest od wielu lat źródłem licznych kontrowersji oraz sporów podatników z organami podatkowymi. W tym zakresie problematyczne było dotychczas m.in. ustalenie metody, wg której powinna nastąpić wycena świadczenia.

Zobacz też: Ustawowe stawki za 1 km przebiegu pojazdu

REKLAMA

Wprowadzana od 1 stycznia nowa regulacja przewiduje ryczałtowe ustalenie wartości pieniężnej nieodpłatnych świadczeń przysługujących pracownikom. Ich wysokość to odpowiednio: 250 zł./m-c dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 oraz 400 zł./m-c dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3. Jeśli samochód służbowy będzie wykorzystywany do celów prywatnych tylko przez część miesiąca, to wartość świadczenia będzie ustalana za każdy dzień wykorzystania pojazdu (1/30 kwoty miesięcznej). W przypadku, gdy świadczenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych będzie częściowo odpłatne, to przychodem pracownika będzie różnica pomiędzy odpłatnością a określonym w ww. sposób ryczałtem.

Już obecnie zasygnalizować można jednak niedostatki nowej regulacji. Jakkolwiek stanowi ona bowiem krok w dobrą stronę, to wątpliwości dotyczyć mogą m.in. tego, czy ustalony w powyższy sposób ryczałt obejmuje także koszty paliwa związane z prywatnym wykorzystaniem samochodu. Ponadto, regulacja ta dotyczy tylko pracowników, a więc poza jej zakresem pozostają osoby świadczące pracę na innej podstawie, np. zleceniobiorcy. 

Zobacz też: Aplikacja do prowadzenia ewidencji przebiegu auta: 100 % odliczenie podaktu VAT

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA