Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Transport zbiorowy pracowników 2015'
Dowożenie pracowników do zakładu pracy transportem zbiorowym (busem czy autobusem) wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji dla celów ustalenia przychodów poszczególnych pracowników z tego tytułu. Z tego przychodu pracownicy muszą się rozliczyć. Pracodawca musi zatem obliczyć, pobrać i wpłacić podatek, który obciąży podatnika. Przepisy te powodują spore utrudnienia dla przedsiębiorców oraz stawiają w niekorzystnym świetle osoby, które do zakładu pracy muszą dojeżdżać. Nie dość, że mają obowiązek zapłacić większy podatek dochodowy to dodatkowo stanowią utrudnienie dla pracodawcy w kwestii poszerzonych czynności podatkowych.
REKLAMA
Ustawa deregulacyjna: pracownik zwolniony z podatku dochodowego
Aby wyrównać szanse pracowników dojeżdżających do miejsca pracy z odległych obszarów oraz ułatwić pracodawcom prowadzenie działalności, wniesiony został do Sejmu projekt czwartej ustawy deregulacyjnej przewidujący wprowadzenie zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
Zobacz też: Aplikacja do prowadzenia ewidencji przebiegu auta: 100 % odliczenie podaktu VAT
Według projektu ustawy nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Jeśli tak się stanie, będzie to spore ułatwcie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników firm. Tym bardziej, że projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje także wprowadzenie ogólnego ryczałtu za pojazd służbowy wykorzystywany przez pracowników do celów prywatnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.