REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zmodernizują połączenie kolejowe do portu w Gdańsku?

Kiedy zmodernizują połączenie kolejowe do portu w Gdańsku?
Kiedy zmodernizują połączenie kolejowe do portu w Gdańsku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Po modernizacji połączenia kolejowego nawet sześć razy więcej pociągów będzie mogło obsłużyć port w Gdańsku. Kiedy zakończą się prace?

Zmodernizowana linia kolejowa do portu w Gdańsku już w 2016 r.

W przyszłym roku nawet sześć razy więcej pociągów niż obecnie będzie mogło obsłużyć port w Gdańsku. PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach modernizacji towarowej linii kolejowej Pruszcz Gdański – Gdańsk Port Północny budują nowy most przez Martwą Wisłę.

REKLAMA

Rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA Mirosław Siemieniec poinformował w czwartek, że istniejący most ma tylko jeden tor, co ogranicza możliwości połączenia z portem. Nowa przeprawa o długości ok. 122 metrów będzie miała dwa tory. "Parametry konstrukcji pozwolą na przejazd składów z prędkością 100 km/h, także cięższych ładunków i znacząco zwiększy się przepustowość mostu; będzie mogło pojechać nawet 180 par pociągów na dobę, czyli sześciokrotnie więcej niż dotychczas" - tłumaczy. Skróci się też czas dojazdu do portu.

Zobacz też: Plany inwestycyjne Mazowsza, kiedy S7 do Płońska?

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że obecnie wykorzystywany most, wsparty na trzech podporach, ogranicza szerokość toru wodnego na rzece do 11 metrów. Nowa konstrukcja, która zostanie oparta na dwóch przyczółkach bez podpór pośrednich, poprawi także warunki żeglugowe na Martwej Wiśle. Przepływające jednostki będą miały czterokrotnie większą szerokość toru niż dotychczas, do 50 metrów. Rzecznik podał, że bezpieczeństwo żeglugi zwiększy też wysokość nowej konstrukcji, podniesionej do ponad 21 metrów.

Poinformował, że teraz trwają prace przy montażu przyczółków nowego mostu. "Trzeba wbić przy każdej podporze 29 specjalnych betonowych pali o średnicy 1,5 metra i długości 30 metrów, które zapewnią stabilną konstrukcję" - tłumaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Budowa mostu do Stoczni "Nauta"

Równocześnie w „Hucie Pokój” w Rudzie Śląskiej trwa budowa elementów stalowych mostu, które są transportowane do Stoczni „Nauta” w Gdyni. Tam są łączone w większe zespoły i drogą wodną trafią na plac budowy. Nowy obiekt ma być widoczny w terenie dzięki iluminacji.

REKLAMA

Budowa mostu jest jednym z kluczowych etapów modernizacji towarowej trasy kolejowej. Ponadto na trasie z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny (nr 226) ma powstać ponad 30 km nowych torów, ma być zamontowanych ponad 40 nowych rozjazdów oraz zbudowanych 5 wiaduktów i mostów. Projekt zakłada też modernizację 8 przejazdów kolejowych oraz budowę nowego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Budowa mostu ma kosztować ok. 38 mln zł. Modernizacja całej linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny jest realizowana w ramach projektu poprawy dostępu kolejowego do Portu Gdańsk i kosztuje 370 mln zł. Projekt jest uzupełnieniem planów inwestycyjnych Portu Gdańsk, zakładających rozwój baz przeładunkowych, terminali kontenerowych i powstania nowoczesnego centrum dystrybucyjno-logistycznego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W 2014 roku w porcie w Gdańsku przeładowano rekordową ilość ładunków - ponad 32,3 mln ton, co oznacza wzrost o 7 procent w porównaniu z 2013 rokiem. Port podaje, że w ostatnich sześciu latach przeładunki wzrosły o ponad 70 procent. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA