REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty.
Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie importu towarów w procedurze uproszczonej pozwala na rozliczenie transakcji w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w deklaracji wykazano błędną, zbyt niską kwotę podatku z powodu np. określenia wartości importowanych towarów w niewłaściwej wysokości?

REKLAMA

Przedsiębiorca dokonujący importu towarów, a więc sprowadzający towary z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia celnego. Zasadniczo, podatek VAT (z tytułu importu towarów) należy obliczyć i wykazać we wspomnianym powyżej zgłoszeniu celnym. W przypadku jednak korzystania z procedury uproszczonej, podatek można rozliczyć w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w związku z importem towarów.

REKLAMA

Może zdarzyć się tak, że w zgłoszeniu celnym zostanie przyjęta niewłaściwa, zbyt niska wartość importowanych towarów, wskutek czego kwota podatku wykazana w deklaracji podatkowej będzie błędna (zaniżona). W takiej sytuacji należy wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Wpłaty podatku w wysokości wynikającej z ww. decyzji należy dokonać w terminie 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. 

Zobacz też: Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Przykład

Pewna Spółka w listopadzie 2014 r. dokonała importu towaru z Rosji. Spółka rozlicza import towarów w procedurze uproszczonej. W złożonym przez Spółkę  zgłoszeniu celnym przyjęto błędną, zbyt niską wartość towaru i w rezultacie określono kwotę podatku VAT w niewłaściwej wysokości. Spółka wykazała w deklaracji podatkowej składanej za listopad 2014 r. podatek VAT w zbyt niskiej kwocie wynikającej ze zgłoszenia celnego. Spółka zwróciła się z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu celnego o korektę zgłoszenia celnego. Naczelnik wydał decyzję, w której określił prawidłową kwotę podatku VAT i wskazał ile wynosi niepobrana kwota podatku VAT  (jest to różnica między prawidłową kwotą podatku VAT a kwotą obliczoną w zgłoszeniu celnym). Niepobraną kwotę podatku Spółka uiściła z zachowaniem 10 - dniowego terminu.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z dokonaniem zapłaty  kwoty podatku wynikającej z decyzji naczelnika urzędu celnego, nie należy dokonywać korekty deklaracji podatkowej w zakresie podatku należnego. Wynika to stąd, że należność uiszczana jest na podstawie decyzji. Rozliczenie podatku VAT następuje w drodze decyzji, a nie w deklaracji podatkowej.

Zobacz też: Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku importu towarów kwota podatku należnego (do zapłaty) stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu. W sytuacji gdy, tak jak w przedstawionym przykładzie, na podstawie decyzji zapłacono brakującą kwotę podatku, przedsiębiorca uprawniony jest  jednocześnie do odpowiedniego zwiększenia kwoty podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy. W imporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie zaistnienia długu celnego, co następuje zasadniczo w chwili dokonania zgłoszenia celnego. Co więcej, w przypadku decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celnego określającej podatek w prawidłowej wysokości, prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym decyzja została otrzymana, pod warunkiem dokonania zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Zobacz też: Powództwa przeciwegzekucyjne

Przykład

X Sp. z o. o. z poprzedniego przykładu otrzymała decyzję naczelnika urzędu celnego (w której wskazano ile wynosi niepobrana kwota podatku VAT) w grudniu 2014 r. Również w grudniu Spółka zapłaciła kwotę wynikającą z decyzji. Należy więc stwierdzić, że Spółka może powiększyć kwotę podatku naliczonego (o wartość podatku zapłaconą na podstawie decyzji) w rozliczeniu za grudzień 2014 r. Co więcej, możliwe jest również odpowiednie zwiększenie podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za jeden z dwóch następujących okresów rozliczeniowych, a więc w deklaracji za styczeń 2015 r. bądź luty 2015 r.

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA