Co trzeba wyjąć z torby podczas kontroli na lotnisku?
REKLAMA
REKLAMA
Co trzeba wyjąć z torby na lotnisku?
Z początkiem marca zmieniły się przepisy Unii Europejskiej dotyczące kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego na lotniskach. Ma to związek z podjęciem dodatkowych zabezpieczeń w związku z zagrożeniami terrorystycznymi.
REKLAMA
Zobacz też: Kiedy skończy się modernizacja linii kolejowej na lotnisko w Krakowie?
"Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej pasażerowie muszą w trakcie kontroli muszą wyjmować z bagażu podręcznego wszystkie urządzenia elektroniczne jak np. laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, suszarki, jak również wszystkie baterie, ładowarki. Do tej pory było wymagane pokazywanie tylko części tych urządzeń" - wyjaśnił PAP rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.
Dodał, że w ciągu tygodnia obowiązywania nowych przepisów, kontrola pasażerów czasami trwa nieco dłużej, jednak na warszawskim lotnisku nie zauważono większych trudności z tego powodu.
"Dodatkowo KE nakazała zarządzającym lotniskami przeprowadzanie szczegółowych kontroli bagaży na obecność materiałów wybuchowych. Bagaże mogą być kontrolowane przy pomocy specjalistycznych urządzeń lub manualnie, jak to się odbywa na naszym lotnisku. Dotyczy to losowo wybranych bagaży, wówczas to osoby kontrolujące proszą podróżnych o pokazanie dokładnej zawartości takiego bagażu" - powiedział rzecznik.
Zobacz też: Test Audi TT 2.0 TFSI Quattro S tronic
Od września wyrywkowa kontrola ubrań podróżnych
REKLAMA
Poinformował, że od września w życie ma wejść druga część unijnych przepisów. Zgodnie z nimi w trakcie kontroli nie tylko bagaż podręczny, ale też wybrani podróżni będą poddawani kontroli, czy na ich ubraniach nie znajdują się ślady materiałów wybuchowych.
"Na naszym lotnisku będzie się to odbywać za pomocą odpowiedniego sprzętu, przypominającego mały odkurzacz. Ssawka tego odkurzacza będzie jeździć po ubraniu, głównie okolicach kieszeni, guzików, sprawdzając obecność cząsteczek materiałów wybuchowych" - powiedział.
Dzięki nowym regulacjom KE ma być łatwiejsze wykrywanie urządzeń wybuchowych, które terroryści mogą ukrywać w bagażu podręcznym.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 10,6 mln pasażerów. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA