REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Czy do wypłaty odszkodowania brana jest pod uwagę kwota ubezpieczenia pojazdu widniejąca na polisie czy wartość rynkowa pojazdu przed kolizją? To jedno z częstszych dylematów i wątpliwości związanych z wysokością odszkodowania.

Szkoda całkowita: co to jest?

Wypadki chodzą po ludziach, wiemy to wszyscy. Może się zdarzyć, że w czasie wypadku auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, iż ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Co to dla nas oznacza?

Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Kupujesz ubezpieczenie AC i zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Nie patrz tylko na cenę. Sprawdź co za nią stoi, czyli jaki jest zakres wybranego ubezpieczenia. Jednym z istotnych elementów jest udział własny. Istotny, bo wpływa na zakres ochrony i wysokość składki.

Ucieczka sprawcy kolizji – jak uzyskać odszkodowanie?

Podczas wakacyjnych podróży samochodem jesteśmy szczególnie narażeni na przypadkową stłuczkę. Często zdarza się niestety, że jej sprawca ucieka z miejsca wypadku, a nam – poszkodowanym – nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia naszego auta. Co zatem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

REKLAMA

Wydanie wtórnika karty pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem, który powinien posiadać każdy kierowca, którego samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić, gdy kartę zgubimy lub zostanie zniszczona?

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego pojazdu, w którym znajdziemy całą jego historię. Jest to dokument, który w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, podąża za pojazdem.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Wydanie tablic rejestracyjnych

Niezbędnym elementem rejestracji każdego pojazdu jest uzyskanie tablic rejestracyjnych. Jakie opłaty się z tym wiążą? Czym są tablice indywidualne?

REKLAMA

Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowa rejestracja pojazdu jest, najczęściej, elementem procedury rejestracji naszego samochodu. Kiedy jeszcze jest dokonywana? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie w przypadkach przewidzianych ustawą o ruchu drogowym. Kiedy można tego dokonać? Jakie dokumenty należy złożyć?

Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Od sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny ze względu na zmianę pewnych stanów faktycznych (np. nazwisko, adres), należy odróżnić utratę lub zniszczenie dowodu. Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej?

Wykupienie ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej samochodu (OC) jest konieczne nie tylko, jeśli samochód jeździ. Jeśli tylko auto jest zarejestrowane, musimy opłacić ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Pułapki prawne w umowie sprzedaży samochodu

Na jakie pułapki prawne możemy natrafić przy zawieraniu umowy sprzedaży samochodu? Dlaczego zadatek jest korzystniejszy dla kupującego, a zaliczka dla sprzedającego? Czy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

Różnica między najmem a leasingiem samochodu

Twoja firma potrzebuje samochodu, ale nie stać Cię na kredyt? Zastanów się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Wybierz między leasingiem a najmem samochodu.

Leasing samochodu

Leasing samochodu to popularna w ostatnich latach alternatywa wobec kupna pojazdu na kredyt. Na czym polega i co warto wiedzieć o leasingu samochodu.

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Decydując się na samochód w leasingu powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi terminami, które mogą znaleźć się w umowie leasingu. Pozwoli nam to na sprawne odczytanie umowy.

Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Wzięcie samochodu w leasing to dobry pomysł, dla tych, których nie stać na kupno auta. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, które wiążą się z leasingiem.

Leasing samochodu: co z wykupem auta?

W przypadku leasingu właścicielem samochodu nadal pozostaje leasingodawca. Nie ma przy tym reguły, iż po zakończeniu umowy samochód zawsze staje się własnością leasingobiorcy.

Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?

Umowa leasingu może zawierać określone dodatkowe klauzule umowne, które będą szczegółowo regulować zakres praw i obowiązków stron umowy. Wśród nich może być także kara umowna.

Czy zakup samochodu za granicą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Będąc w Holandii nabyłem tam samochód od obywatela polskiego. Umowa została podpisana i wykonana w Rotterdamie. Czy od tej transakcji trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc)?

Czy samochody kempingowe podlegają akcyzie?

Samochody kempingowe (campery) klasyfikowane do kodu CN 8703 są samochodami osobowymi i podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Dlatego też nabycie wewnątrzwspólnotowe (z innego kraju UE) takich samochodów podlega opodatkowaniu akcyzą wg stawek określonych w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym.

Kto powinien zapłacić akcyzę przy sprzedaży komisowej samochodu?

Komisant prowadzący w Polsce komis przyjmuje do sprzedaży komisowej samochody osobowe niezarejestrowane w Polsce. Samochody te sprzedaje nabywcom i rozlicza się z komitentami, którzy wstawiali te auta do komisu. Kto przy takich transakcjach jest podatnikiem podatku akcyzowego zobowiązanym do obliczenia zadeklarowania i zapłacenia tego podatku - komitent czy komisant?

Czy przysługuje zwrot akcyzy od auta sprzedanego do innego kraju UE?

W ramach swojej działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży wewnątrzwspólnotowej (czyli nabywcom z innych krajów UE) nowych samochodów osobowych, które kupuje w Polsce i od których będzie zapłacona akcyza na terenie kraju. Dla dostarczanych samochodów, do faktury zakupowej będzie dołączany dokument z Urzędu Celnego potwierdzający zapłatę akcyzy.

Czy można sprzedać wygrany samochód i nie płacić podatku?

Wygrałem w konkursie samochód o wartości 71 tys. złotych (wartość z faktury). Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w wysokości 10% został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Chciałbym sprzedać ten samochód za niższą cenę niż 71 tys. zł. Czy będę musiał płacić podatek dochodowy skoro chcę sprzedać samochód poniżej jego wartości?

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 1

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Obowiązki najemcy samochodu – cz. 2.

Najmując samochód, najemca bierze na siebie również obowiązki, jakie wynikają z umowy zawartej wynajmujący. Musi m.in. używać samochodu sposób określony w umowie.

Po co nam umowa najmu samochodu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, natomiast najemca zobowiązuje się w zamian płacić umówiony czynsz. Kiedy i komu opłąca się najmować flotę samochodową?

Obowiązki wynajmującego samochód

Zawarcie umowy najmu samochodu rodzi obowiązki tak po stronie najemcy, jak też wynajmującego. Głównym jest wydanie rzeczy w stanie przydatnym do omówionego użytku.

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?

Przedawnienie roszczeń ma ten skutek, że nie ma możliwości przymusowego dochodzenia spełnienia. Roszczenia dotyczące zapłaty czynszu, jako roszczenia okresowe przedawniają się po trzech latach.

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Jak wynająć autokar?

W ramach umowy najmu możemy nająć autokar zarówno z załogą, jak również bez. Należy jednak zastanowić się jak skonstruować umowę.

Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast.

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu.

Czy badania zdrowia kierowców i kandydatów na kierowców są opodatkowane VAT?

Zakład opieki wykonuje m.in. badania kierowców skierowanych przez policję lub decyzją starosty na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym. Ponadto wykonuje badania lekarskie i psychologiczne osób ubiegających się o prawo jazdy. Czy te usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Kiedy można uznać samochód wykupiony z leasingu za używany?

Wykupiony przez leasingobiorcę z leasingu operacyjnego samochód nie jest od razu towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i ustawy o PIT. Okres użytkowania tego samochodu w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego nie wlicza się do okresu używania samochodu. Zatem dopiero po upływie 6 miesięcy od daty wykupu tego samochodu z leasingu będzie go można sprzedać bez VAT i bez PIT.

Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Wykup przedmiotu leasingu (np. samochodu osobowego) jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu. Dlatego od tej czynności będzie przysługiwało wykupującemu samochód leasingobiorcy prawo do odliczenia 60% kwoty VAT należnego, nie więcej niż 6.000 zł – wynikającej z faktury zakupu tego pojazdu.

Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Na mocy umowy z Ministerstwem Infrastruktury Spółka działając w charakterze zleceniobiorcy Skarbu Państwa będzie odpowiedzialna m.in. za pobór od użytkowników opłaty za przejazd autostradą, tj. opłaty za udostępnienie autostrady użytkownikom. Jaką stawką podatku od towarów i usług trzeba opodatkować te opłaty?

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Odwołanie darowizny udziału samochodu

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Pomimo jej zawarcia, a nawet wykonania, istnieją sytuacje w których będzie można darowiznę odwołać.

Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu

Umowa między stronami może być ukształtowana wedle ich woli. To oznacza, że strony mogą również wyłączyć obowiązywanie przepisów o rękojmi za wady sprzedanej rzeczy.

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel zwróci także koszty zapobieżenia szkodzie.

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kradzież samochodu nie zwalnia nas bynajmniej z obowiązku uiszczenia składek na ubezpieczenie OC. Aby nie płacić ubezpieczenia konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu.

REKLAMA