Obowiązki najemcy samochodu – cz. 2.
REKLAMA
REKLAMA
Drobne naprawy
REKLAMA
Co do zasady to na wynajmującym będzie ciążyć obowiązek utrzymania samochodu w taki sposób, by najemca mógł z niego korzystać zgodnie z treścią umowy. Innymi słowy to wynajmujący będzie obowiązany do dokonywania napraw. Niemniej jednak pewne obowiązki w tej mierze będzie miał najemca, którego będą obciążały drobne naprawy.
Przykładowo najemca będzie obowiązany dokonywać napraw drobnych takich jak np. wymiana opony. Jeżeli wymagane naprawy będą poważniejsze wtedy też będzie to obowiązek wynajmującego.
Zgodnie z art. 666 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli w trakcie eksploatacji najętego samochodu potrzebne do prawidłowego używania okażą się naprawy, które są obowiązkiem wynajmującego, najemca powinien go o tym powiadomić niezwłocznie.
Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Zapłata czynszu
Istotnym postanowieniem umowy najmu jest określenie wynagrodzenia, jakie najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu. Treść umowy powinna określać nie tylko jego wysokość, ale także sposób zapłaty oraz termin, w którym powinna ona nastąpić. W takiej sytuacji najemca jest obowiązany do terminowego uiszczania wynagrodzenia. Wobec spóźnienia wynajmujący będzie mógł naliczać karne odsetki.
Zobacz: Wypowiedzenie umowy najmu samochodu
REKLAMA
Jeżeli jednak umowa milczy na temat terminu płatności miesięcznego czynszu, czynsz powinien być płacony z góry. Opłata powinna być uiszczona za cały czas najmu, jeżeli najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Jeżeli umowa jest zawarta na dłuższy okres albo brak jest określenia terminu końca umowy, wtedy też wynagrodzenie powinno być płatne miesięcznie, do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
Jeżeli umowa jest zawarta na dłuższy okres albo brak jest określenia terminu końca umowy, wtedy też wynagrodzenie powinno być płatne miesięcznie, do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA