Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

REKLAMA
REKLAMA
Obniżenie czynszu
REKLAMA
W części pierwszej stwierdziliśmy, iż obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. Takie ujęcie oznacza, że na wynajmującym będzie ciążyć obowiązek dokonywania napraw, poza drobnymi których dokonuje sam najemca.
Zgodnie z art. 664 Kodeksu cywilnego jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Wypowiedzenie umowy
REKLAMA
Z kolei jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Najemca może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia w sytuacji, gdy rzecz miała wady uniemożliwiające używanie już w chwili wydania towaru. Tak samo może zachować się najemca w przypadku, gdy wynajmujący nie usunął wad.
Zobacz: Gdy najemca nie płaci czynszu
Wypowiedzenie umowy może co do zasady nastąpić w dowolnej formie. Należy jednak w tej mierze zwrócić uwagę na treść umowy. Jeżeli w jej treści strony zastrzegły formę szczególną pod rygorem nieważności, wtedy wypowiedzenie powinno nastąpić właśnie w tej formie.
Wobec nieusunięcia przez wynajmującego wad uniemożliwiających, najemca wypowiedział umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia. Dokonał jednak tego ustnie, gdy tymczasem umowa przewidywała na tę okoliczność formę pisemną pod rygorem nieważności. W takiej sytuacji wypowiedzenie nie rodzi skutków prawnych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA