Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?
REKLAMA
REKLAMA
„Ponad rok temu wynająłem samochód na krótki okres. Po zwrocie okazało się, że uszkodzona jest skrzynia biegów. Najemca przed długi czas mnie zwodził. Ostatecznie, gdy zagroziłem ostatnio wniesieniem sprawy do sądu, stwierdził, że roszczenie jest już przedawnione. Co to oznacza?" pyta się jeden z uczestników naszego forum.
REKLAMA
Zobacz serwis: Auto i prawo
Przedawnienie
Instytucja przedawnienia jest istotnym elementem wpływającym na samo zobowiązanie. Przedawnienie roszczenia ma ten skutek, że roszczenie nie może być ono wykonane pod przymusem sądowym. Co jednak istotne zarzut przedawnienia nie jest uwzględniany przez sąd z urzędu, a jedynie na wniosek pozwanego.
Sam zarzut można również podnieść jeszcze przed samym postępowaniem sądowym. Nie ma to żadnego skutku prawnego, a jedynie może zniechęcić zgłaszającego roszczenie do wytoczenia powództwa.
Aby jednak taki zarzut okazał się skuteczny sam termin, w którym upłynął termin przedawnienia musi być wyliczony prawidłowo. Podstawową kwestią która się wiąże z tym jest moment, w którym bieg terminu się rozpoczyna.
Zobacz: Wypowiedzenie umowy najmu samochodu
Przedawnienie przy najmie
REKLAMA
W odniesieniu do umowy najmu terminy przedawnienia kształtują się różnie. Część roszczeń, jak roszczenie o zapłatę czynszu podlega ogólnym regułom. W tym przypadku, z racji tego, iż czynsz jest roszczeniem okresowym, przedawnienie następuje po trzech latach.
Inaczej sprawy się mają przy roszczeniach dotyczących naprawienia szkody. Zgodnie z art. 677 Kodeksu cywilnego roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. Podobnie rzecz się ma do roszczeń najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu.
Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.