Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?
REKLAMA
REKLAMA
Sposób używania
REKLAMA
Zgodnie z art. 666 Kodeksu cywilnego najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony. Gdy umowa nie określa sposobu używania, najemca powinien samochodu używać w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.
Jakie roszczenia ma wynajmujący?
Co jednak zrobić, gdy najemca używa samochodu w sposób niezgodny z umową albo w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem? Mówiąc przykładowo co może zrobić wynajmujący w przypadku, gdy najemca używa samochodu osobowego jako samochodu do przewozu towarów?
Zgodnie z art. 667 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli najemca używa samochodu w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Odszkodowanie
Inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeżeli skutkiem niewłaściwego używania będzie powstanie szkody w majątku wynajmującego.
Najemca A samochodem osobowym najętym od B przewoził materiały budowlane przez co zniszczeniu uległa tapicerka.
W takiej sytuacji wynajmujący będzie mógł dochodzić odszkodowania od najemcy, którego wysokość będzie uzależniona od wielkości szkody.
W związku ze zniszczeniami wynajmujący B dokonał naprawy u mechanika. Koszt napraw wyniósł 3 tys. zł. Na takie odszkodowanie będzie mógł liczyć od najemcy.
Zobacz serwis: Odszkodowania
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA