REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej?

auto.dziennik.pl
Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej? Fot. Fotolia
Jak najlepiej ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykupienie ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej samochodu (OC) jest konieczne nie tylko, jeśli samochód jeździ. Jeśli tylko auto jest zarejestrowane, musimy opłacić ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

Osoby kupujące samochód na rynku wtórnym muszą pamiętać, aby sprawdzić czy pojazd posiada ważną polisę i uregulować wszystkie formalności z zakładem ubezpieczeniowym. Konsekwencją zaniedbania może być konieczność opłaty podwójnej składki lub wysoki mandat za brak ważnej polisy.

REKLAMA

"Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) przypisane jest do pojazdu i przy zakupie używanego samochodu, jego polisa automatycznie przechodzi na nowego właściciela" - mówi dziennikowi.pl Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. "Obecnie obowiązujące regulacje przewidują, że nabywca ma 30 dni na podjęcie decyzji czy kontynuować ochronę ubezpieczeniową w danym zakładzie. Jeśli w tym czasie nie wypowie umowy będzie ona w mocy prawnej do końca okresu na jaki została zawarta."

Zobacz też:  Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Nabywca może wypowiedzieć umowę osobiście, faksem, pocztą bądź mailowo. Pamiętajmy jednak, że najpóźniej w dniu rezygnacji z danej polisy, należy wykupić ubezpieczenie w innym zakładzie.

REKLAMA

Nawet jeśli nabywca zdecyduje się kontynuować OC zakupionego na rynku wtórnym auta, powinien mimo wszystko skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Przede wszystkim, dlatego że w momencie przerejestrowania na siebie auta, dane pojazdu i właściciela w polisie nie będą się zgadzać. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić się do towarzystwa z prośbą o zmianę właściciela - powinno to nastąpić najpóźniej w następnym dniu roboczym od rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić się do towarzystwa również w celu ponownego obliczenia składki. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel ma prawo, ale nie ma obowiązku do rekalkulacji opłat w związku ze zmianą właściciela samochodu. Jeśli zatem posiadamy wysokie ulgi należne z tytułu bezszkodowej jazdy, być może trzeba będzie się o nie upomnieć.

Ryzyko podwójnego OC

REKLAMA

Obeznie zakład ubezpieczeniowy nie ma obowiązku informowania właściciela polisy o zbliżającym się końcu umowy. Jeżeli nowy właściciel nie wypowie jej najpóźniej na dzień przed terminem końcowym, polisa automatycznie odnowi się na kolejny rok. Jeśli osoba ta w międzyczasie nawiąże współpracę z inną firmą, zobowiązana będzie opłacać obydwie składki, co w razie konieczności otrzymania odszkodowania nie będzie wcale oznaczało podwójnej wypłaty.

"By zminimalizować ryzyko występowania tego powszechnego wśród kierowców zjawiska, Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach" - mówi dziennikowi.pl Wojciech Traczyk, redaktor naczelny serwisu motoryzacyjnego mojeauto.pl. "Na jej mocy, po pierwsze, zakład będzie musiał powiadomić właściciela pojazdu, że kończy się okres obowiązywania OC. Po drugie, nawet jeśli nie zdążymy wypowiedzieć umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem i zostanie ona automatycznie przedłużona, a w międzyczasie wykupimy inną polisę, możliwe będzie rozwiązanie tej poprzedniej."

Bez ważnego OC daleko nie zajedziemy

"Jeśli nabyty pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, nie mamy prawa poruszać się nim po ulicach" - przypomina Traczyk. "Ważne ubezpieczenie jest również warunkiem przerejestrowania samochodu na nasze nazwisko."

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Wykupienie polisy musi odbyć się najpóźniej w dniu zakupu auta. W przeciwnym wypadku, w razie kontroli otrzymamy wysoki mandat - w przypadku, gdy pojazd pozostawał bez OC dłużej niż 14 dni, kara wyniesie 500 euro. Wysokość opłat w złotówkach ustalana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) na dany rok kalendarzowy i uzależniona jest od wysokości kursu euro. W 2011 roku wynosi 1980 złotych. Dodatkowo, w przypadku, gdy kierowca samochodu bez ważnego ubezpieczenia spowoduje wypadek, jego właściciel zostanie obciążony kosztami odszkodowania, jakie UFG wypłaciło ofiarom zdarzenia.

Obowiązki sprzedającego samochód

Polisa przechodzi wraz z autem na nabywcę i sprzedawca ma obowiązek przekazania kupującemu kompletu dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto, w ciągu 30 dni od dnia transakcji, sprzedawca powinien poinformować zakład o zmianie właściciela. Nie ma takiego obowiązku, jednak leży to w jego interesie.

Nowy właściciel auta może zaniedbać tę sprawę a do czasu zmiany danych w polisie, sprzedawca ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność za zapłatę należnej składki. Ponadto, każda wyrządzona w tym czasie przez nowego właściciela szkoda będzie przypisana do polisy sprzedawcy i to on będzie musiał udowodnić, że w chwili wyrządzenia szkody nie był już właścicielem samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA