Zwroty przydatne przy leasingu samochodów
REKLAMA
REKLAMA
Opłata wstępna
Jednym z podstawowych terminów istniejących w leasingu jest wyrażenie „opłata wstępna”, zwana niekiedy opłatą początkową, czy ratą zerową. Jest to opłata, którą leasingobiorca dokonuje przy zawarciu umowy. Jej wysokość zależy od woli stron, jednak standardowo firmy leasingowe przyjmują minimalną opłatę na poziomie 10 proc. wartości umowy.
REKLAMA
Wysokość opłaty może wpływać na wiele kwestii, poczynając od wymogu dopełnienia formalności (im większa opłata wstępna tym mniej formalności przy zawieraniu umowy). Przy 10 proc. opłacie może być to obowiązek przedstawienia dowodów osobistych, zaświadczenia o dochodach, czy wyciąg z konta. Przy dwukrotnie wyższej opłacie, przedsiębiorca może zrezygnować z dokładnego badania historii finansowej klienta.
Poza tym, co nawet ważniejsze, wyższa opłata wstępna będzie wpływać na wysokość rat. Im wyższa opłata, tym raty leasingowe będą niższe.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Czynsz leasingowy
Raty, jakie leasingodawca będzie zobowiązany uiszczać w określonych odstępach czasu nazywane są czynszem leasingowym. Podstawowym obowiązkiem leasingobiorcy jest terminowa spłata rat. Przy braku terminowości rat firma leasingowa może wezwać korzystającego do spłaty, wyznaczając ku temu dodatkowy termin o odpowiedniej długości. Po jego bezskutecznym upływie umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.
Zobacz serwis: Leasing
Finansujący i Korzystający
REKLAMA
Finansujący jest to jedna ze stron umowy leasingu, potocznie zwany leasingodawcą. Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego zobowiązanie finansującego polega na nabyciu rzeczy od osoby trzeciej według preferencji leasingobiorcy i przekazanie tej rzeczy mu do używania. Przedmiot leasingu, w naszym przypadku samochód, nadal pozostaje własnością Finansującego
Po drugiej stronie umowy leasingu znajduje się Korzystający, czyli leasingobiorca. Do obowiązków Korzystającego zalicza się przede wszystkim odbiór przedmiotu leasingu od Finansującego. Najważniejszymi jego obowiązkami są jednak regularna spłata czynszu leasingowego, jak również obowiązek utrzymania przedmiotu leasingu w należytym stanie.
Opcja wykupu
Postanowienie umowne na podstawie którego własność przedmiotu leasingu może po zakończeniu umowy przejść na Korzystającego. Może to nastąpić odpłatnie lub bezpłatnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.