REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Masz punkty? Lepiej szybko się ich pozbądź!

Masz punkty karne i chcesz się ich pozbyć? Lepiej zrób to teraz, gdyż w 2011 r. będzie trudniej. W nowym roku wejdzie bowiem w życie nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którym nazbierało się dużo punktów karnych.

Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Wydaje się, że ubezpieczenie Assistance jest zbędnym wydatkiem. Tak jest dopóty, dopóki się nic nie stanie. Jeśli musimy z niego skorzystać, warto wiedzieć, na co można liczyć.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie po powodzi? Poradnik

Biorąc pod uwagę anomalie pogodowe, właściciele terenów, które znalazły się pod wodą wiosną 2010 roku powinni zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. To pozwoli ograniczyć straty.

Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?

Osoba niepełnosprawna w pewnych wypadkach może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Jednak, jeśli staje na kopercie, powinna być pewna, czy jest ona przeznaczona dla niepełnosprawnych.

REKLAMA

Jak korzystać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Poradnik eksperta

Z sondażu firmy GfK Polonia wynika, że tylko 20% kierowców wie, jak ubiegać się o odszkodowanie w razie wypadku z osobą nieubezpieczoną lub kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Również w razie wypadku z obcokrajowcem ubezpieczonym w swoim kraju łatwo jest uzyskać odszkodowanie.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

REKLAMA

Ubezpieczenie OC a kupno i sprzedaż auta - poradnik

Zarówno kupujący jak i sprzedający ma swoje prawa i obowiązki związane z polisą OC, których dopełnienie pozwoli ustrzec się przed ewentualnymi problemami. W naszym serwisie dowiesz się jak postępować właściwie.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

Zarówno kupując jak i sprzedając samochód warto wiedzieć jakie dane są niezbędne do umieszczenia w umowie, gdyż może to nas uchronić przed ewentualnymi problemami.

Darowizna samochodu - krok po kroku

Przeniesienie praw własności samochodu może się odbyć nie tylko drogą kupna, ale również darowizny. W obu przypadkach trzeba ściśle przestrzegać obowiązujących zasad i terminów.

Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zobacz na jaki czas można je zawierać i jak to zrobić.

Jak zachować się dojeżdżając do miejsca wypadku?

Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, gdy przejeżdżamy obok miejsca, w którym zdarzył się wypadek. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Jak szybko możemy jeździć?

Często zapytani, jakie jest ograniczenie prędkości na danej drodze, nie umiemy odpowiedzieć, jeśli nie umieszczono na niej znaku. Podpowiadamy więc, jak szybko wg obowiązujących przepisów możemy jeździć na danej drodze.

Podpowiadamy, jak uzyskać żółte tablice

Nadanie pojazdowi statusu zabytku wymaga wypełnienia nieco dokumentów, mimo że procedura została uproszczona.

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. W takim wypadku możemy starać się o odszkodowanie.

Radzimy w jaki sposób przyspieszyć wypłatę odszkodowania

Procedury likwidacji szkody często ciągną się w nieskończoność. Dlatego, aby cały proces likwidacji szkody przebiegał sprawnie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak wyrejestrować i zezłomować samochód? Poradnik

Aby wyrejestrować samochód należy najpierw go zezłomować. W pierwszej kolejności powinniśmy więc znaleźć stację demontażu upoważnioną przez wojewodę do wydawania zaświadczeń o przyjęciu auta do kasacji.

Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Kiedy w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, osoba poszkodowana może wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody.

Co zrobić, kiedy zgubimy prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta?

Zdarza się, że z jakichś przyczyn, np. kradzieży lub zaginięcia, pozbawieni zostajemy naszego dokumentu prawa jazdy. Giną także dowody rejestracyjne aut. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Progi zwalniające – kto zapłaci za uszkodzenia samochodu?

Progi zwalniające są utrapieniem wielu kierowców, ponieważ nie tylko wymuszają zmniejszenie prędkości, ale mogą być przyczyną uszkodzenia zderzaka lub miski olejowej.

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Poradnik

Gdy przydarzy nam się stłuczka lub nasze auto zostanie skradzione, a firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wartość, możemy zwrócić się o bezpłatną pomoc do specjalnych instytucji zajmujących się takimi sprawami.

Egzamin na prawo jazdy w warszawskim WORDzie

Kandydaci na kierowców z Warszawy i okolic egzamin na prawo jazdy mogą zdawać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie, który mieści się na ul. Odlewniczej 8 w dzielnicy Białołęka.

W jakim przypadku egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Przystępując do egzaminu musimy wiedzieć, w jakim przypadku egzaminator może przerwać nasz praktyczny egzamin. Zdecydowanie są to sytuacje, w których stwarzamy zagrożenie. Podpowiadamy więc, na co szczególnie uważać.

Odebranie prawa jazdy po zdanym egzaminie

Odebranie prawa jazdy zazwyczaj oznacza wielką radość. Podpowiadamy, co należy przygotować i na jakie koszty się nastawić, aby odebrać swój nowy dokument.

Na czym polega teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy to test komputerowy, mający na celu sprawdzenie, czy przepisy o ruchu drogowym są nam znane na tyle dobrze, że możemy poruszać się po drogach publicznych. Podpowiadamy, jak wygląda taki test.

Manewry podczas egzaminu na prawo jazdy

Podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdzana jest nasza umiejętność manewrowania. Kiedyś manewry sprawdzano na placu w ośrodku egzaminacyjnym, teraz są one testowane na mieście, w naturalnych warunkach.

Jak wygląda wstęp do praktycznego egzaminu na prawo jazdy?

Praktyczny egzamin na prawo jazdy to nie tylko bezbłędna jazda po mieście. Sprawdza on także różne inne, przydatne kierowcy umiejętności. Podpowiadamy, jak będzie wyglądał prawidłowo przebiegający egzamin.

Jak wygląda kurs nauki jazdy?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musimy ukończyć kurs przygotowujący nas do samodzielnego kierowania pojazdem. Przybliżamy, jak taki kurs wygląda.

Jak wygląda egzamin praktyczny z jazdy samochodem?

Każdy egzamin to wyzwanie i sytuacja stresująca. Egzamin na prawo jazdy również jest takim testem, podpowiadamy więc, jak wygląda sprawdzian naszych umiejętności podczas jazdy.

Polityka zdrowotna w UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Działania policji drogowej są ściśle unormowane odpowiednimi przepisami i instrukcjami. Niestety nie są one jednakowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Czy można jeździć z uszkodzoną tablicą rejestracyjną?


Jeżeli w jakikolwiek sposób tablica rejestracyjna naszego samochodu uległa usterce nie powinniśmy się specjalnie tym faktem zamartwiać. No chyba, że nie będziemy w stanie naprawić jej samodzielnie.

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Na wypłatę pieniędzy z tytułu ubezpieczenia OC i AC nie warto liczyć przede wszystkim, gdy zainteresowany odkryje, że właściciel samochodu wyrządził szkodę sam sobie, ale powodów odmowy może być, co najmniej kilka.

Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.

Urząd celny może zakwestionować wartość sprowadzonego z zagranicy samochodu

Podatnik, deklarując wartość sprowadzanego samochodu do opodatkowania akcyzą, musi podać rzetelnie jego wartość rynkową. Jeżeli deklarowana wartość samochodu bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn podania kwoty znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny.

Jak odliczać VAT od samochodów z kratką?

Do pełnego odliczenia VAT zawartego w cenie pojazdu uprawnia obecnie zakup samochodów ciężarowych oraz samochodów z tzw. „kratką”. Dotyczy to również odliczania VAT od nabywanych paliw do takich samochodów.

Czy stary prywatny samochód może być kosztem firmy?

Warto wiedzieć, że można wrzucić w koszty firmy cenę jaką zapłaciło się nawet kilka lat temu za swój prywatny samochód. Trzeba jednak wprowadzić swój stary samochód do firmy jako środek trwały.

Jak odzyskać pieniądze od zarządcy drogi za uszkodzone auto?


Najważniejsze to dobrze zebrać dowody i udokumentować, że szkoda faktycznie spowodowana jest niedoskonałością jezdni.

REKLAMA