REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Piotr Mieszkowski

REKLAMA

REKLAMA

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Osoby niepełnosprawne chcące zdobyć prawo jazdy, mogą ubiegać się o dofinansowanie udzielane przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Aby przystąpić do kursu nauki jazdy, należy najpierw przedłożyć orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Zaświadczenie z odpowiednimi kodami, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe dotyczące przystosowania pojazdu do danego rodzaju schorzenia. Wszystkie szkoły oferujące osobom niepełnosprawnym kursy nauki jazdy, pomagają również w zdobyciu takiego zaświadczenia poprzez współpracę z uprawnionymi lekarzami.

REKLAMA

Zobacz również: Wada wzroku a prawo jazdy

Osoby niepełnosprawne często mają problemy ze znalezieniem szkoły nauki jazdy, która byłaby w stanie zapewnić im naukę jazdy. Wiele szkół nie dysponuje odpowiednio przygotowanymi pojazdami i to jest poważny problem. Są jednak auto szkoły w dużych miastach, dysponujące odpowiednim zapleczem.

Warszawa

W Warszawie niepełnosprawni mogą skorzystać z oferty Ośrodka Szkolenia Kierowców PIK. OSK PIK prowadzi szkolenia na specjalnie w tym celu przystosowanych autach: Fiat Grande Punto z oprzyrządowaniem, Toyota Yaris z automatyczną skrzynią biegów i oprzyrządowaniem oraz Chrysler PT Cruiser z automatyczną skrzynią biegów. W ośrodku tym w zależności od rodzaju dysfunkcji kandydat może odpowiednio dla siebie po badaniu lekarskim wybrać pojazd. Po odbyciu zajęć teoretycznych uczestnik szkolenia indywidualnie umawia się z instruktorem na jazdy. Za dodatkową opłatą możliwe jest wypożyczenie samochodu na egzamin państwowy na terenie Warszawy.

Zobacz również: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Toruń

W Toruniu szkolenia dla niepełnosprawnych prowadzi np. Centrum Szkolenia Majer Autoszkoła AS. Szkolenie prowadzone jest w samochodzie Chevrolet Aveo z automatyczną skrzynią biegów, przystosowanym do obsługi przez inwalidów, przez instruktora uprawnionego do takiego szkolenia. Osoby niepełnosprawne mogą zdawać egzamin w WORDzie na tym samym pojeździe, gdyż należy on do toruńskiego WORD-u.

Kraków

Osoby niepełnosprawne z Krakowa mogą skorzystać z oferty nauki jazdy Ośrodka Szkolenia Kierowców LUZ. Szkolenie praktyczne przeprowadzane jest na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów z dodatkowym oprzyrządowaniem przystosowanym do rodzaju schorzenia. Pojazd ten posiada automatyczną skrzynię biegów, ręcznie sterowany hamulec roboczy, przyspieszenie sterowane ręcznie, zwykły układ kierowania ze wspomaganiem oraz gałkę na kierownicy. Z tego względu, że Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego nie posiada samochodu przystosowanego do egzaminowania osób niepełnosprawnych, na życzenie ośrodek udostępnia samochód szkoleniowy, w celu przeprowadzenia państwowego egzaminu praktycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    Kara więzienia za brak OC? Od 1 października 2023 r. nowe przepisy

    Kierowcy w przypadku braku OC boją się szczególnie kary wlepionej przez UFG. 1 października 2023 r. pojawi się nowelizacja przepisów. W jej głos 7200 zł opłaty karnej straci na znaczeniu. Bo sankcja w skrajnym przypadku rozszerzy się do kary więzienia.

    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    REKLAMA

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    REKLAMA

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA