REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Piotr Mieszkowski

REKLAMA

REKLAMA

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Osoby niepełnosprawne chcące zdobyć prawo jazdy, mogą ubiegać się o dofinansowanie udzielane przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Aby przystąpić do kursu nauki jazdy, należy najpierw przedłożyć orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Zaświadczenie z odpowiednimi kodami, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe dotyczące przystosowania pojazdu do danego rodzaju schorzenia. Wszystkie szkoły oferujące osobom niepełnosprawnym kursy nauki jazdy, pomagają również w zdobyciu takiego zaświadczenia poprzez współpracę z uprawnionymi lekarzami.

REKLAMA

Zobacz również: Wada wzroku a prawo jazdy

Osoby niepełnosprawne często mają problemy ze znalezieniem szkoły nauki jazdy, która byłaby w stanie zapewnić im naukę jazdy. Wiele szkół nie dysponuje odpowiednio przygotowanymi pojazdami i to jest poważny problem. Są jednak auto szkoły w dużych miastach, dysponujące odpowiednim zapleczem.

Warszawa

W Warszawie niepełnosprawni mogą skorzystać z oferty Ośrodka Szkolenia Kierowców PIK. OSK PIK prowadzi szkolenia na specjalnie w tym celu przystosowanych autach: Fiat Grande Punto z oprzyrządowaniem, Toyota Yaris z automatyczną skrzynią biegów i oprzyrządowaniem oraz Chrysler PT Cruiser z automatyczną skrzynią biegów. W ośrodku tym w zależności od rodzaju dysfunkcji kandydat może odpowiednio dla siebie po badaniu lekarskim wybrać pojazd. Po odbyciu zajęć teoretycznych uczestnik szkolenia indywidualnie umawia się z instruktorem na jazdy. Za dodatkową opłatą możliwe jest wypożyczenie samochodu na egzamin państwowy na terenie Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Toruń

W Toruniu szkolenia dla niepełnosprawnych prowadzi np. Centrum Szkolenia Majer Autoszkoła AS. Szkolenie prowadzone jest w samochodzie Chevrolet Aveo z automatyczną skrzynią biegów, przystosowanym do obsługi przez inwalidów, przez instruktora uprawnionego do takiego szkolenia. Osoby niepełnosprawne mogą zdawać egzamin w WORDzie na tym samym pojeździe, gdyż należy on do toruńskiego WORD-u.

Kraków

Osoby niepełnosprawne z Krakowa mogą skorzystać z oferty nauki jazdy Ośrodka Szkolenia Kierowców LUZ. Szkolenie praktyczne przeprowadzane jest na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów z dodatkowym oprzyrządowaniem przystosowanym do rodzaju schorzenia. Pojazd ten posiada automatyczną skrzynię biegów, ręcznie sterowany hamulec roboczy, przyspieszenie sterowane ręcznie, zwykły układ kierowania ze wspomaganiem oraz gałkę na kierownicy. Z tego względu, że Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego nie posiada samochodu przystosowanego do egzaminowania osób niepełnosprawnych, na życzenie ośrodek udostępnia samochód szkoleniowy, w celu przeprowadzenia państwowego egzaminu praktycznego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA