REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może otrzymać prawo jazdy?

Piotr Mieszkowski

REKLAMA

REKLAMA

O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Niezbędne jest także orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dotyczy pojazdów ciężarowych i autobusów) o ile jest ono wymagane oraz odbycie szkolenia wymaganego dla danej kategorii. Najważniejszą sprawą jest jednak uzyskanie wyniku pozytywnego egzaminu państwowego.

REKLAMA

Wymagane dokumenty

Kandydaci na kierowców, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, mogą uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za zgodą rodziców lub opiekuna. Prawo jazdy nie może być natomiast wydane osobie w stosunku, do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (np. prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń, lub orzeczeniem innego uprawnionego.

Zobacz również: Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Aby rozpocząć starania o zdobycie prawa jazdy, najpierw należy udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców, celem uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Jeżeli w wyniku badania lekarz stwierdzi uzależnienia od alkoholu lub środka podobnie działającego, prawo jazdy nie może być wydane. Prawo jazdy może zawierać ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu. O tych ograniczeniach decyduje lekarz w orzeczeniu lekarskim, np. ktoś może dostać uprawnienia do prowadzenia pojazdu, ale tylko w okularach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenie

Gdy dokumenty są skompletowane: zgoda rodziców, orzeczenie o stanie zdrowia itp., należy złożyć je w wybranym przez siebie Ośrodku Szkolenia Kierowców, gdzie przeprowadzone zostanie szkolenie w zakresie odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Informację dotyczącą Ośrodków Szkolenia Kierowców można uzyskać w każdym starostwie powiatowym, które ośrodki te nadzorują. Wszelkie skargi i uwagi na działalność ośrodków można zgłaszać w starostwie właściwym dla siedziby Ośrodka Szkolenia.

Celem szkolenia jest przygotowanie, osoby ubiegającej się o prawo jazdy, do kierowania odpowiednimi rodzajami pojazdów w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu i porządkowi ruchu.

REKLAMA

Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Liczbę godzin zajęć ustala dla każdej osoby indywidualnie instruktor nauki jazdy - w zależności od posiadanej wiedzy i uzdolnień kandydata. Jednak w przypadku teorii ilość godzin dla jednej kategorii prawa jazdy nie może być mniejsza niż:

• 30 godzin dla kategorii A, A1, B, B1, T
• 20 godzin dla kategorii C, C+E, D, D+E, C1, C1+E, D1, D1+E, B+E
• Dla zajęć praktycznych ilość godzin nie może być mniejsza niż:
• 15 godzin przy kategorii B+E,
• 20 godzin przy kategorii A, A1, C1, C1+E, D1+E, T,
• 25 godzin przy kategorii C+E lub D+E,
• 30 godzin przy kategorii B, B1, C, D1 lub pozwoleniu,
• 60 godzin przy kategorii D.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ilość godzin przy poszczególnych kategoriach może ulec zmianie w przypadku szkolenia w zakresie więcej niż jednej kategorii jednocześnie lub posiadania już odpowiedniej kategorii uprawnienia. Na zakończenie szkolenia osoba otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów na kierowców w zakresie szkolenia podstawowego.

Egzamin

W celu przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy należy udać się, z zaświadczeniem uzyskanym w Ośrodku Szkolenia Kierowców, do wybranego przez siebie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W Polsce jest 49 WORD-ów, a egzamin można zdawać w dowolnie wybranym. Tam opłaca się egzamin i uzgadnia termin jego zdawania.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA