REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana dowodu rejestracyjnego

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy nasz dowód rejestracyjny ulegnie zniszczeniu, gdy zmieniamy nazwisko lub miejsce zamieszkania, bądź w razie zmiany danych technicznych naszego pojazdu, jesteśmy zobowiązani do wymiany dowodu rejestracyjnego. Gdzie i jak tego dokonać?

Kto i gdzie może ubiegać się o wymianę dowodu?

REKLAMA

O wymianę dowodu rejestracyjnego może ubiegać się właściciel pojazdu lub osoba przez niego upoważniona. Gdzie udać się z wnioskiem o wymianę dowodu? To zależy, jaku rząd w danym mieście zajmuje się sprawami komunikacyjnymi. Może być to Wydział Spraw Obywatelskich, Wydział Komunikacji lub inny.

Jeżeli dowód rejestracyjny wymieniamy ze względu na zmianę adresu zamieszkania, istotne jest, czy w jej wyniku zmieni się właściwość miejscowa organu rejestrującego. Jeżeli tak – wówczas organ dokona nowej rejestracji pojazdu. Jeżeli nie – wyda nowy dowód rejestracyjny i dokona legalizacji tablic rejestracyjnych.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Do wymiany dowodu rejestracyjnego potrzebne nam będą:
1. wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego;
2. aktualny dowód rejestracyjny;
3. dokument tożsamości (w przypadku osoby fizycznej);
4. aktualny odpis z KRS oraz zaświadczenie o nadaniu nr REGON (pozostałe podmioty);
5. karta pojazdu, jeżeli była wydana;
6. tablice rejestracyjne (w celu wymiany znaków legalizacyjnych);
7. pisemne upoważnienie (jeżeli działamy przez pełnomocnika),
8. dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
9. niektóre urzędy wymagają również dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC (lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie).

Jeśli wymiana dowodu rejestracyjnego spowodowana jest wprowadzeniem zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów pojazdy, wówczas niezbędne jest przeprowadzenie badania technicznego. Zaświadczenie o jego pozytywnym wyniku dołącza się do wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego.

Z jakimi kosztami wiąże się wymiana dowodu?

Dowód rejestracyjny dla pojazdu wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i nalepką kontrolną na szybę pojazdu wynosi 85 zł. Jeżeli będzie działał za nas pełnomocnik, będziemy musieli ponieść dodatkowo koszt 17 zł za pełnomocnictwo.

Zobacz: Aktualne opłaty za rejestrację pojazdu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA