Przewóz materiałów niebezpiecznych
REKLAMA
REKLAMA
Czym są towary niebezpieczne
Według ustawy towar niebezpieczny to materiał lub przedmiot, który zgodnie z ADR, RID lub ADN nie jest dopuszczony, odpowiednio, do przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową albo jest dopuszczony do takiego przewozu na warunkach określonych w tych przepisach.
REKLAMA
ADR – Umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR);
RID – Regulamin dla międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (RID);
ADN – Umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu śródlądowymi drogami wodnymi towarów niebezpiecznych (ADN).
Zobacz serwis: Prawo na drodze
Kto może przewozić towary niebezpieczne?
Nowa ustawa uzależnia możliwość kierowania pojazdem przewożącym ładunki niebezpieczne od uzyskania zaświadczenia ADR. Minimalny wiek kierowcy to 21 lat.
Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych, który narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ustawy lub przepisów wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 10 000 zł.
Obowiązki przedsiębiorcy
Firmy, które zajmują się przewożeniem materiałów niebezpiecznych są zobowiązane do raportowania przewozów do 28 lutego każdego roku, za rok poprzedni wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego.
REKLAMA
Jeżeli transport materiałów niebezpiecznych odbywa się statkiem, wówczas na statku powinien znajdować się ekspert do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych statkami żeglugi śródlądowej. Ekspertem może zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła stosowny kurs i zdała egzamin.
Zakres egzaminu obejmuje sprawdzenie wiedzy ze znajomości przepisów krajowych oraz umów międzynarodowych dotyczących przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych oraz innych zagadnień objętych ramowym programem szkolenia kursu na eksperta ADN.
Podstawa prawna:
Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.