Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?
REKLAMA
REKLAMA
Parkingi niestrzeżone
REKLAMA
Prowadzący parkingi niestrzeżone, czyli dozorowane nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione na nich samochody, nawet jeśli pobierają opłatę. Opłata ta jest po prostu zapłatą za miejsce parkingowe.
Zobacz również: Kiedy samochód może zostać odholowany?
W momencie pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i uiszczeniu opłaty zostaje zawarta umowa najmu, która nie zobowiązuje właściciela parkingu do pilnowania auta.
Parking oznaczony jest jako niestrzeżony to po prostu wynajem miejsc postojowych. W przypadku uszkodzenia lub kradzieży auta właściciel parkingu nie ponosi za niego odpowiedzialności.
Parking strzeżony
Parking strzeżony powinien być m.in. ogrodzony, mieć bramę ze szlabanem, kolczatki, budkę strażniczą, przy przyjmowaniu samochodu powinien być wydawany numerek i przypisywane konkretne miejsce postojowe, a osoby wyprowadzające auto powinny być legitymowane. Jeśli parking spełnia te warunki, a nie ma tablicy informującej o tym, że jest to parking strzeżony to zgodnie z prawem możemy go za taki uznać.
Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?
W momencie wjazdu na parking strzeżony, uiszczeniu opłaty i otrzymaniu kwitu za parkowanie z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu zawarta zostaje umowa przechowania, w wyniku czego przechowawca (prowadzący parking) bierze odpowiedzialność za przechowywany towar (samochód).
REKLAMA
REKLAMA